کد خبر: 396628 A

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو:

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو نسبت به عوارض پوستی از جمله اگزمای مقاوم به درمان به دلیل مصرف فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تقلبی و قاچاق، هشدار داد.

به گزارش ایلنا از سازمان غذا و دارو، مصطفی اسماعیلی گفت: استفاده از فرآورده های قاچاق آرایشی و بهداشتی چشم از جمله ریمل های تقلبی می تواند باعث اگزمای مقاوم به درمان در این نواحی شود چراکه پلک از قسمت های بسیار نازک و بسیار حساس پوست است.

وی خاطرنشان کرد: این نوع اگزما با علائمی مانند خارش، قرمزی و التهاب دور چشم همراه است و تا سال ها باقی می ماند. مصرف این لوازم آرایشی بعد از مدتی موجب تیرگی و ضخامت پوست دور چشم شده و تا زمانی که فرد مصرف آن محصول را ادامه دهد مشکل تکرار می شود.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو به مصرف کنندگان لوازم آرایشی به ویژه زنان توصیه کرد که برای اطمینان بیشتر، لوازم آرایشی را با توصیه و مشورت متخصص پوست تهیه کنند.

اسماعیلی در ادامه به خطرات رژ لب های تقلبی که به صورت فله ای نیز به فروش می رسند، اشاره کرد و گفت: این رژ لب های فله ای، عموما تقلبی بوده و به صورت قاچاق وارد کشور می شوند؛ بر اثر مصرف این رژ لب ها، حساسیت در ناحیه لب ها معمولا به صورت پوسته ریزی و خارش خود را آشکار می کند اما از آنجایی که بافت لب، قرمزرنگ است، تغییر رنگ و التهاب ناشی از حساسیت را به صورت واضح عیان نمی کند.

وی ادامه داد: این مشکلات ممکن است تا مدت ها پس از توقف مصرف فرآورده های آرایشی و بهداشتی نیز ادامه یابد ؛ حتی تماس بدن با مواد دیگری که از لحاظ ساختاری مشابه با لوازم آرایشی حساسیت زا هستند، می تواند موجب یادآوری و ادامه حساسیت برای سال های متمادی شود.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو اضافه کرد: تصور بسیاری از مردم بر این است که محصولات آرایشی با برندهای معروف که توسط دستفروشان ارائه می شود به علت نداشتن مغازه و مایات و اجاره بها و دیگر هزینه ها، ارزان تر عرضه می شود در حالیکه علت این ارزانی استفاده از مواد اولیه تقلبی و ارزان قیمت است.

اسماعیلی از مردم خواست: همواره فرآورده های آرایشی و بهداشتی موردنیاز خود را از مراکز معتبر مانند داروخانه ها و فروشگاه های مجاز تهیه کنند چرا که معمولا این مراکز حاضر به تخریب اعتبار خود نبوده وفرآورده های تقلبی و قاچاق ارائه نمی کنند.

وی یادآور شد: اگر هنگام خرید به شناسه اصالت و مجوز سازمان غذا و دارو روی محصول توجه شود، اطمینان بیشتری نسبت به خرید ، حاصل می شود.

 

محصولات آرایشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر