کد خبر: 396657 A

معاون حقوقی آموزش و پرورش:

ایلنا: معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه موضوع هدایت تحصیلی در مجلس و همچنین جلسه شورای معاونین وزارتخانه مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: خروجی جلسه این بود که هدایت تحصیلی اجباری نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام مصطفی ناصری زنجانی در نشست خبری درباره هدایت تحصیلی دانش‌آموزان و مشکلاتی که ناشی از اجرای این طرح ایجاد شده بود، اظهار کرد: ما اصل این کار را منطقی می‌دانیم؛ در کنکور سراسری امسال بیش از ۶۰۰ هزار نفر داوطلب رشته تجربی داشتیم، حدود ۱۶۰ هزار نفر انسانی و همین رقم داوطلب رشته ریاضی که این نشان دهنده عدم توازن در انتخاب رشته است.

وی افزود: بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری که فرمودند؛ هر دانش‌آموزی که فارغ التحصیل می‌شود؛ باید یک کار بلد باشد، توزیع متوازن را مورد توجه قرار دادیم و امسال با توجه به تغییرات سیستم آموزشی، زمان انجام و اجرای این کار بود، اما بعضا خانواده‌ها این موضوع را نمی‌پذیرند.

معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه موضوع هدایت تحصیلی در مجلس و همچنین جلسه شورای معاونین وزارتخانه مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: ما اجبار را برداشته‌ایم و خروجی جلسه این بود که هدایت تحصیلی اجباری نیست. از نظر ما اگر دانش‌آموزی از چند اولویت بخواهد؛ اولویت دوم و سوم برگ هدایت تحصیلی‌اش را انتخاب کند، مشکلی نیست البته منوط به اینکه در آن منطقه امکانات داشته باشیم.

ناصری اضافه کرد: در شهرستان‌ها هر شخصی هر رشته‌ای را  می‌تواند؛ انتخاب کند و اگر در مدرسه‌ای امکانات وجود نداشت و ظرفیت در یک رشته پر شده بود، اگر استان اعلام آمادگی کند و امکان تشکیل کلاس جدید داشته باشد، این کار را انجام می‌دهیم و به هر حال مشکل حل شده است.

وی همچنین درباره مشکلات مدارس استیجاری که متعلق به دستگاه‌ها و نهادهای دیگر است نیز توضیح داد و گفت: رییس جمهور اخیرا دستوری صادر کرده‌اند؛ مبنی بر اینکه آموزش و پرورش نباید در این موارد با دستگاه‌های دیگر مشکلی داشته باشد و معاون اول رییس جمهور مسوول رسیدگی به این امر شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: مدرسه‌ای به علت مشکلات استیجاری، تعطیل نمی‌شود و اگر هم این اتفاق بیفتد، فضاهای دیگر را جایگزین می‌کند.

آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر