کد خبر: 396758 A

عضو شورای شهر تهران:

عضو شورای شهر تهران به دفتر موسسه مطالعات و پژوهش‌های‌ سیاسی که کار معمار معروف ایرانی است، اشاره کرد و گفت: این بنا جزو معدود کارهای نظام عامری است که متاسفانه تخریب شد و این سند هویتی نیز به تاریخ پیوست. میراث فرهنگی کوتاهی کرده است و این بنا را جزو آثار ارزشمند شناسایی نکرده است، از سویی شهرداری هم به راحتی مجوز تخریب و نوسازی ملک را داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد حکیمی‌پور در جلسه شورای شهر تهران گفت: در یک ماه اخیر شهر تهران آماج حملات تخریب کنندگان هویت تهران بوده است.

وی در ادامه به  تخریب خانه توران در روز 28 تیرماه اشاره کرد و گفت: این اثر که جزو بناهای شاخص معماری است و در منطقه یک و در خیابان پسیان قرار دارد. این بنا یکی از باغات تهران از سوی سازمان پارک‌ها و فضای سبز در تاریخ 11 اردیبهشت 1384 تشخیص داده شده بود. مالک این بنا کمیته امداد است و قصد دارد در این بنا 2 هزار متری یک مجتمع مسکونی 12 طبقه را ایجاد کند.

حکیمی‌پور در ادامه به ویلا پناهی اثر معماری فرانسوی «دوبرول» اشاره کرد و گفت: کمیته امداد قصد دارد که در این محل یک مجتمع تجاری  و اداری با حداقل 8طبقه و 10 طبقه پارکینگ ایجاد کند.  در تاریخ 8 شهریور سال 94 شهرداری منطقه 6 طی استعلامی‌از ادراه کل میراث فرهنگی استان تهران بابت این ملک  درخواست نظر می‌کند و میراث فرهنگی هم خوشبختانه اعلام می‌کند که این بنا دارای واجد‌های‌ تاریخی – فرهنگی و معماری است و نباید تخریب شود ولی این استعلام زمانی صورت می‌گیرد که کمیته امداد درخواست خود را نیمه مرداد 92 به شهرداری ارئه می‌دهد و شهرداری منطقه 6 باید در همان سال 92  و در آغاز کار، استعلام از میراث فرهنگی می‌گرفت و نه دو سال بعد و در انتها صدور پروانه این استعلام را کند و این در حالی است که کمیته امداد بالغ بر 25میلیارد طی این دوسال بابت مجوزهای این مجتمع هزینه کرده است و حال ضرر و زیان کمیته امداد را چه کسی پرداخت می‌کند؟

حکیمی‌پور در ادامه به دفتر موسسه مطالعات و پژوهش‌های‌ سیاسی که کار معمار معروف ایرانی است، اشاره کرد و گفت: این بنا جزو معدود کارهای نظام عامری است که متاسفانه تخریب شد و این سند هویتی نیز به تاریخ پیوست. میراث فرهنگی کوتاهی کرده است و این بنا را جزو آثار ارزشمند شناسایی نکرده است. از سویی شهرداری هم به راحتی مجوز تخریب و نوسازی ملک را داده است.

وی ادامه داد: خانه تاریخی ضرابی هم یکی از این دست بناهاست که جزو معدود بناهای دوره اول قاجار شهر تهران محسوب می‌شود.این بنا در قلب نگین پایتخت و در منطقه 12، خیابان پامنار و در راسته کوچه صوفیانی است. در اثر همین موضوع و عدم اطلاع میراث فرهنگی استان تهران از وجود چنین بنایی، بنا در حال تخریب و دست اندازی از سوی ساخت و ساز ملک مجاور است.

تخریب آثار تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر