کد خبر: 399685 A

رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل چرخه نامطلوب اقتصادی نسبت جمعیت روستا به شهر 30 به 70 شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی؛ رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در جلسه شورای عالی استان‌ها ضمن بیان اینکه دیدگاهی که اختیارات زیادی به شورا می‌دهد؛ طرفداران زیادی دارد، گفت:ا این مساله لوازم زیادی می‌خواهد که وجود مجلس‌های محلی و تغییر در ساختار دولت از آن جمله است، زیرا وزیر نمی‌تواند؛ هم برنامه‌ریزی کرده و هم مسئولان اجرایی را انتخاب کند واین بخش را باید واگذار کند، لذا انتخاب این دیدگاه تغییر عمده‌ای می‌خواهد و حتی شاید تغییر در قانون اساسی نیاز باشد؛ بنابراین این دیدگاه هم مانند دیدگاهی که در آن شوراها بیشتر جنبه نظارتی داشته و جایگاه اجرایی ندارند، مشکلاتی را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید راه میانه‌ای را انتخاب کنیم، اضافه کرد: ضروری است ضمن رعایت قانون اساسی جایگاه شوراها را ارتقا دهید که این کار سازوکار خاصی را می‌خواهد و باید بحث جدی درباره مبانی قانونی شوراها داشته باشیم و آن را ساماندهی کنیم.

لاریجانی با اشاره به بودجه پایدار شهرداری‌ها بیان کرد: بعید می‌دانم که هیچ شورا و شهرداری از درآمد پایدار بترسد، لذا باید به لحاظ پایه‌ای وضعیت حقوقی شوراها مشخص شود.

وی با بیان اینکه شوراها برخی مواقع موفق و برخی مواقع ناموفق بوده‌اند، خاطرنشان کرد: گاهی شوراها به دلیل عدم اطلاع از قانون مرتکب تخلف می‌شدند که مصوب شد؛ سازوکاری در مجلس ایجاد شود تا مصوبات شوراها مورد بررسی قرار بگیرد.

لاریجانی آشنایی با قوانین حوزه کاری برای هر یک از اعضای شورا را از موارد ضروری در جهت ارتقای جایگاه شوراها دانست و افزود: با پذیرش دیدگاه میانه شوراها فعالیت خود را ادامه می‌دهند و در برخی مسائل نیز محدودیت دارند، لذا باید تا آنجا که می‌توانید؛ منابع پایدار برای شوراها و شهرداری‌ها ارائه کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هر دو دیدگاه مطروحه در خصوص جایگاه شوراها تعارضات حقوقی دارند و نیازمند بررسی هستند، عنوان کرد: آمادگی دارم که به مرکز پژوهش‌های مجلس بگویم؛ کارگروهی تشکیل داده و از شورای نگهبان هم بخواهم جمع‌بندی در خصوص بحث شوراها داشته باشد تا به نتیجه مشترک برسید.

وی ادامه داد: همچنین تلاش می‌کنیم که معاونت قوانین مجلس کتابی تهیه کند که محتوای آن قوانینی باشد که شوراها و شهرداری‌ها با آن سروکار دارند تا اعضای شوراها از قوانین اطلاع داشته باشند.

لاریجانی با اظهار امیدواری از اینکه مسیر اداره کشور به سمت خروج از تمرکز پیش برود، اضافه کرد: تمرکز به نفع کشور نیست، اما برای حرکت به این سمت باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

رئیس مجلس با اشاره به شکل دادن به اقتصاد مقاومتی و توسعه همه جانبه کشور تاکید کرد: ضرورت دارد؛ در این راستا به بخش‌های خاص آسیب دیده کشور از جمله روستاها بیشتر توجه شود، زیرا یکی از معضلات فعلی کشور آن است که تعداد زیادی از روستائیان به دلیل فقدان امکانات اقتصادی به شهر مراجعه می‌کنند، لذا در حال حاضر نسبت جمعیت روستا به شهر 30 به 70 شده است.

وی با تاکید بر اینکه این نرخ جمعیتی در روستا و شهر نشانگر وجود مشکل اقتصادی در مناطق روستایی است، اظهار کرد: مشکل روستاها؛ آب، برق و بهداشت نیست، بلکه مناطق روستایی چرخه اقتصادی مطلوب ندارند بنابراین روستائیان به شهر می‌آیند و از آنجا که در شهرها هم امکانات خوبی برایشان مهیا نیست؛ حاشیه‌نشین شده و این موضوع مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند، لذا باید به سمت حل مشکلات روستاها حرکت کنیم.

لاریجانی با اشاره خشکسالی کشور گفت: در تغییرات اقلیمی نیز کشور ما در منطقه خشک قرار گرفته است و ما متاسفانه مطالعات کافی برای استفاده درست از امکانات بخش‌های مختلف کشور نداشته‌ایم.

وی عنوان کرد:‌ طرحی در دستور کار مجلس قرار دارد که بر اساس آن با کمک بخش خصوصی در روستاها سازوکاری برای سرمایه‌گذاری و مزایای روستایی انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه دولت‌ها امکانات خوبی تحت عنوان خط اعتباری دارند، اظهار کرد: اگر طرح‌های شما کارشناسی شده و سنجیده شده باشد به خوبی می‌توانید از این وجوه استفاده کنید.

وی ادامه داد: استفاده از خطوط اعتباری مطالعات خاصی می‌خواهد و شما با انجام آن می‌توانید از آن استفاده کنید.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم ظرف سال آینده برخی چالش‌ها را در جهت روشن‌تر شدن وضعیت شوراها حل کنیم.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر