کد خبر: 399856 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

ایلنا: یک روانشناس گردوغبار و آلودگی هوا را موجب افسردگی و مهاجرت مردم عنوان کرد.

احمد علیپور؛ روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص تاثیر افزایش معضلات تهدیدکننده سلامتی در اجتماع نظیر گرد و غبار و آلودگی هوا اظهار کرد: این عوامل تهدید کننده سلامتی نوعی نگرانی برای مردم ایجاد و امنیت روانی را آنها را تهدید می‌کنند و به همین دلیل در جامعه وقتی این اخبار منفی مطرح می‌شود و راه‌حلی برای آن در کوتاه مدت و بلند مدت وجود ندارد،‌ منفی بودن آن مساله را تشدید می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر وقتی اخبار بدی در صداو سیما و مطبوعات در خصوص محیط زیست مطرح می‌شود؛ کل زندگی افراد را زیر سوال می برد.

این روان شناس گفت: به طور مثال وقتی به شهروندان خوزستان گفته می‌شود؛ گرد و غبار وجود دارد و در کوتاه مدت از بین نمی‌رود، این افراد امیدشان به آینده و دلبستگی آنها به محیطی که با آن بزرگ شده‌اند نیز از بین خواهد رفت و حتی برای رفتن از این منطقه برنامه‌ریزی می‌کنند.

علیپور افزود: وقتی افراد در چنین منطقه‌ای با هوای آلوده حضور داشته باشند، می‌توانند مشکلات محیط زیستی را به تعویق بیاندارند و با آن مقابله کنند، ولی وقتی افراد از آنجا مهاجرت کنند، این مساله وضعیت را تشدید می‌کند و نابودی محیط زیست زودتر اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه معضلات سلامتی اجتماع می‌تواند؛ مسایل سیاسی را نیز به دنبال داشته باشد، گفت: در مورد خالی شدن برخی از استان‌های مرزی از سکنه، به دلیل مشکلات محیط زیستی می‌تواند از لحاظ سیاسی و امنیتی عواقبی را برای کشور به دنبال داشته باشد.

علیپور با تاکید بر لزوم استفاده از متخصصان روانشناسی و جامعه‌شناسی در حل معضلات سلامتی اجتماع گفت: مسئولان نباید تصور کنند؛ معضل گرد و غبار تنها به متخصصان هواشناسی و محیط زیست و بیابان‌زدایی مربوط می‌شود و باید یک کارگروه‌هایی اینها رصد کنند و در این کارگروه ها از متخصصان روانشناسی و به ویژه روان شناسی سلامت استفاده شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کودکان و نوجوانانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که به آلودگی هوا یا گرد و غبار دچار است؛ وقتی متوجه می شوند که آلودگی ذرات معلق به طور مثال صد برابر حد مجاز شده است؛ ممکن است به نوعی اختلال استرس دچار شوند.

 

آلودگی هوا مهاجرت گردو غبار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر