کد خبر: 404852 A

عضو حقوقدان شورای شهر خواستار شد؛

ایلنا: عضو شورای شهر تهران گفت: اگر واگذاری املاک به برخی اعضای شورا تخلف باشد نه تنها باید در دوره بعد ردصلاحیت شوند، حتی ممکن است؛ به سلب عضویت آنها در این دوره نیز منجر شود.

علی صابری؛ عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره واگذاری املاک شهرداری با قیمت پایین به افراد خاص از جمله برخی اعضای شورای شهر گفت: در این رابطه، وظیفه شورای شهر تهران این است که برای اطلاع‌رسانی و روشن شدن افکار عمومی به مردم توضیح دهد موضوع دقیقا چه بوده است؟

وی افزود: از سوی دیگر در بعد نظارتی، نهادهای مرتبط باید ورود کنند؛ چه از جهت مصداق "سلب عضویت اعضای شورا" و چه از لحاظ اینکه اگر تخلفی صورت گرفته باشد، "اموال باید برگردانده شود.

صابری با بیان اینکه در قانون معاملاتی که اعضا نمی‌توانند؛ انجام دهند، آمده و اگر این معامله مصداق آن معاملات باشد، تخلف است، خاطرنشان کرد: البته اگر معامله درست تشخیص داده شده باشد و این معاملات متعارف هم باشد، باز هم ثواب و روا این است که اعضای شورا به این دلیل که با چنین معاملاتی گرایش به شهرداری پیدا می‌کنند، وارد این گونه معاملات نشوند.

صابری با طرح این پرسش که آیا نباید در رابطه با واگذاری‌ املاک اعضای شورا مطلع باشند، گفت: شاید برای افکار عمومی محرمانه باشد، اما برای اعضای شورا دیگر محرمانه نیست؛ متاسفانه دسترسی ما به این اطلاعات علی‌رغم دسترسی آزاد به اطلاعات محدود است و من ترجیح می دهم تا زمانی که پرونده را نبینم، هیچ اظهار نظری نکنم.

عضو حقوقدان شورای شهر تهران ادامه داد: در جلسه اخیر یکی از اعضای شورا خطاب به آقای چمران گفت که سازمان بازرسی به موضوع واگذاری املاک به چند نفر از اعضا ورود کرده که رییس شورای شهر تهران گفت؛ گزارشی نرسیده و ما هم فقط شنیده و چیزی ندیده‌اایم. بنابرین تا زمانی که اسناد و مدرکی به دست شورا نرسد، ما نمی‌توانیم به این موضوع ورود کنیم.

وی با بیان این مطلب که با توجه به نزدیک بودن انتخابات شورای شهر تهران، اگر تخلف محرز شود، آیا نباید این اعضا در دوره بعد رد صلاحیت شوند، گفت:  نه تنها باید در دوره بعد رد صلاحیت شوند، حتی ممکن است که به سلب عضویت آنها در این دوره نیز منجر شود. البته موارد متعدد دیگری هم داشتیم که نه در رابطه با اسناد بلکه موارد دیگر که از نظر حقوقی تخلف بوده است؛ اما در این طور مواقع  وقتی پای قانون می‌آید،  سر و صدا و جنجال‌ها به پا می‌شود، از همین رو به پیگیری‌های حقوقی خیلی خوشبین نیستیم.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم؛ مطالبه‌گری های حقوقی یک دوره مطرح می‌شود و بعد می‌خوابد و به همین دلیل به این پیگیری‌ها بدبین هستم؛ چرا که لحظه‌ای که قرار است؛ پیگیری نهایی صورت گیرد، همه چیز مسکوت می‌ماند.

ایلنا واگذاری املاک شهرداری به اعضای شورا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر