کد خبر: 407279 A

رئیس انجمن آنکولوژی:

رئیس انجمن آنکولوژی گفت: مصرف داروهای شیمی درمانی سهم 15درصدی از مصرف کل داروهای کشور را به خود اختصاص می‌دهد و سالانه 1500 میلیارد تومان در کشور صرف داروهای شیمی درمانی‌می‌شود.

به گزارش ایلنا، محمدرضا قوام نصیری اظهار کرد: مدتی است که با توجه به کنترل بیماری های مسری در چند دهه اخیر، برنامه های مبارزه با بیماری های غیر مسری به اولویت‌های اول نظام سلامت بازگشته است و از بین علل مرگ ایرانیان، برنامه های کارشناسی علمی و در خور توجهی در رابطه با تروما و حوادث جاده ای و بیماری های قلبی عروقی نوشته و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه در این میان سرطان توجه نظام سلامت و بطور کلی افکار عمومی را به خود جلب کرده است و وزارت بهداشت اصرار به مدون نمودن برنامه ها و سیاست‌های کلان برای کنترل این بیماری دارد، ادامه داد: علیرغم اینکه سرطان یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های همراه بشر است، ولی علم آنکولوژی در میان علوم بالینی پزشکی قدمت زیادی ندارد و یکی از شاخه‌های جوان و رو به پیشرفت علم پزشکی است بنابراین باید گفت که رشته‌های دیگر پزشکی و بالطبع مدیران بخش سلامت فعلا احاطه کامل به  آنکولوژی ندارند و در نتیجه سیاست‌های کلان در این بخش می تواند با آسیب‌های جدی همراه باشد.
 
قوام نصیری گفت: درمان های غیر جراحی سرطان (رادیوتراپی و دارو درمانی) بسیار گران هستند و  هدر رفت منابع در این بخش تمام سیاست‌های وزارت بهداشت را در بخش‌های دیگر تحت تاثیر قرار خواهد داد و اتخاذ سیاست آزمون و خطا عوارض جدی در بحث سلامت و صنعت بیمه کشور خواهد داشت.
 
وی با بیان اینکه مصرف داروهای شیمی درمانی سهم 15درصدی از مصرف کل داروهای کشور را به خود اختصاص می دهد افزود: طبق آمار مراجع رسمی، مبلغی بالغ بر 1500 میلیارد تومان در سال صرف دارو های شیمی درمانی می‌شود که نسبت به جمعیت کشور چنین مصرفی خارج از قاعده است.
 
رئیس انجمن آنکولوژی ایران ادامه داد: واقعیت این است که در سیاست‌های درمان سرطان، پایه درمان غیر جراحی رادیوتراپی است و غفلت از این مسئله ممکن است ما را به سمت توسعه بیهوده تخت های شیمی درمانی پیش ببرد.
 
وی گفت: تاسیس مراکز رادیوتراپی و آنکولوژی استاندارد نسخه کلانی است که کارشناسان برای تحقق اقتصاد مقاومتی در بحث سرطان ارائه می کنند و  این مراکز با داشتن درمان موثری به نام رادیوتراپی و مصرف منطقی داروهای شیمی درمانی در کنار رادیوتراپی، علاوه بر درآمد زایی برای نظام سلامت بهترین نتیجه را در نتایج درمانی حاصل در بیماران مبتلا به سرطان در کشور خواهد داشت.

 

شیمی‌درمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر