کد خبر: 409381 A

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به سالگرد وقوع فاجعه منا و شهادت جمعی از حجاج بیت الله الحرام در اثر بی کفایتی آل سعود گفت: در این سالهای متمادی شاهد بودیم آنها نتوانسته‌اند؛ حج را درست مدیریت کنند.

به گزارش ایلنا؛ حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر طی سخنانی در  پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشت: سعودی ها با کمال وقاحت می گویند این ایرانی ها بودند که نخواستند به حج امسال بیایندٰ در حالیکه ما تا آخرین لحظه برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی تلاش کردیم اما حاکمان سعودی زمینه را فراهم نکردند.

وی افزود بدیهی است که ملکیت شهرهای مکه و مدینه از آن کشوری است که این دوشهر مقدس در آن قرار دارد اما مسایل معنوی و حج را باید از مسایل شهری جدا کرد ، حج متعلق به عموم مسلمانان است و یک کشور نباید در باره آن تصمیم بگیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به حادثه منا اشاره کرد و گفت: چطور مدیریتی است که وقتی جماعت گسترده ای از مومنان در طول یک خیابان حرکت می کنند، برای آنها آبرسانی نکنند و درمانگاه موقت تعبیه نشود؟ ساعت ها جنازه شهدا روی زمین بماند، این چه خدمت رسانی است که این جنازه ها را وسط خیابان رها کرده اند؟

وی افزود: متاسفانه ۴۶۵ نفر از حجاج ما در این حادثه شهید شدند و بر اساس آمار کشور عربستان تعداد کل شهدا بیش از ۷ هزار و ۴۰۰ نفر بوده است. آیا این مدیریت است؟

قاضی عسگر با اشاره به حادثه مسجدالحرام گفت: کدام انسان عاقلی است که نفهمد وقتی یک جرثقیل کارش تمام شده و قرار است در همان محل میلیون ها انسان برای عبادت حضور داشته باشند، آن جرثقیل را برندارد؟ در دادگاه های عربستان اعتراف کردند جرثقیل نقش داشته است اما چرا این همه سهل انگاری؟ این چطور مدیریتی است؟

وی افزود: آنچه در این سالهای متمادی شاهد بودیم این است که آنها نتوانسته اند حج را درست مدیریت کنند. نتوانسته اند امکانات رفاهی برای مردم مهیا کنند. هنوز حجاج با مشکلات متعدد از نظر بهداشتی و امنیت روبرو هستند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر