کد خبر: 410349 A

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی:

ایلنا: مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بیماری ppr یا طاعون نشخوار کنندگان کوچک که در پارک پردیسان بجنورد شیوع پیدا کرده، موجب مرگ بیش از 40 راس از حیات وحش این مجموعه شده است.

به گزارش ایلنا ، سید اصغر مطهری افزود: با شروع و تشخیص این بیماری اقدامات پیشگیرانه جهت کنترل آن انجام گرفته و در حال حاضر منطقه هر روز با همکاری نیروهای محیط زیست و دامپزشکی استان پایش می شود.

وی افزود: ضد عفونی آبشخورها و محل تلف شدن لاشه ها، جمع آوری و حمل لاشه ها به خارج از محیط مجموعه و دفن بهداشتی آن طبق دستورالعمل دامپزشکی و رعایت اصل بهداشتی ورود و خروج افراد و خودروها جهت جلوگیری از انتشار بیماری و واکسیناسون حیات وحش مجموعه از اقدامات این اداره کل در جهت کنترل این بیماری است

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یک بیماری ویروسی مشترک بین حیات وحش و دام اهلی است و در بین نشخوار کنندگان کوچک نظیر گوسفند و بز مشاهده میشود و در سال 1391 در پارک ملی ساریگل مشاهده و باعث تلف شدن بیش از 300 راس از حیات وحش این پارک ملی گردید

مطهری افزود: در پارک پردیسان بجنورد حدود یکصد راس حیات وحش شامل قوچ و میش اوریال و کل وبز و آهو در مساحت حدود 44 هکتار نگهداری میشوند. این حیوانات قابلیت رهاسازی در طبیعت را ندارند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطر نشان کرد با توجه به محصور بودن حیات وحش در پارک پردیسان باباامان بجنورد امکان انتقال این بیماری به دام اهلی وجود ندارد اما اقدامات پیشگیرانه درخصوص جلوگیری از شیوع آن پیش بینی شده است.

طاعون نشخوار کنندگان کوچک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر