کد خبر: 410400 A

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست:

ایلنا: مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فعالیت سمن‌ها در منطقه‌ای مثل کانی‌برازان نشان می‌دهد که هیچ تقابلی بین ملاحظات محیط‌زیستی و گردشگری پایدار وجود ندارد، بلکه اینها در یک راستا است و تنها باید توجه نهادهای مربوطه به گردشگری پایدار معطوف شود.

به گزارش ایلنا، محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری نخستین جشنواره تجربیات موفق سمن های محیط زیستی، گردشگری پایدار و انجمن های دانشجویی که صبح امروز به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: این جشنواره تلاش می‌کند تا بازگو کننده و انعکاس دهنده اتفاقاتی باشد که به ارتقاء توانایی اکولوژیک سرزمین کمک می کند اما به هر دلیلی پوشش رسانه‌ای مناسبی ندارد.

درویش ادامه داد: تلاش می کنیم ضمن تقدیر از این اتفاقات، شرایطی فراهم کنیم تا در تشکل های موفق این سه حوزه در کارگاه‌های منطقه ای تشکل های مردم نهاد با انعکاس این تجربیات، برای الگوسازی درست در این زمینه گام بردارند.

وی افزود: اگر گروهی در میاندشت موفق به مهار تپه‌های ماسه‌ای شده است اقدامی که دولت به تنهایی توانایی انجام آن را نداشت یا اگر گروه دیگری، تعداد وحوش در منصورآباد رفسنجان را از ۲۰ به ۷۰۰ حیوان افزایش داده است؛ آن هم در دشتی که دشت مرده نامیده می‌شد و بیشترین نشست زمین را داشت، بی شک کار بزرگی انجام داده و باید مورد تقدیر و الگوسازی قرار گیرد.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: اگر با کمک سمن‌ها، در منطقه حفاظت شده هِلن، خانواده‌هایی که بلوط‌ها را زغال می‌کردند، اکنون به صنایع دستی روی آورده‌اند و همینطور  در اوج شرایط خشکسالی که اغلب تالاب‌ها را با شرایط شکننده‌ای روبرو کرده، سه تالاب کانی‌برازان در مهاباد، گندمان در بروجن و کمجان در استان فارس با مشارکت مردم و سمن ها احیاء شده یا آگاه سازی در خصوص تنوع زیستی و مثلاً درباره خرس سیاه بلوچی که به خطر افتاده بود در منطقه باهو کلات رخ داده است، باید مورد تشویق و تقدیر قرار گیرد.

درویش تصریح کرد: اگر در مورد سمندر لرستانی به این دستاورد رسیده‌ایم که خیلی از خانواده‌ها حاضر نیستند آن را به سفره هفت‌سین ببرند و امروز سمندر به عنوان نگهبان رودخانه در استان لرستان حاضر است، به کمک سمن‌ها بوده و البته مکتب مدرسه‌ طبیعت هم کار بزرگی است که تشکل‌های مردم‌نهاد آن را انجام می‌دهند و همه این ها شایسته نگاه و توجه ویژه است.

وی با بیان اینکه در کنار این موارد مثبت، برخی لکنت‌ها و بیراهه‌ها وجود دارد، تاکید کرد: این جشنواره بازویی است که هم در حوزه تشکل‌ها و هم در خصوص نگاه امنیتی که سد راه تشکل‌ها می‌شود، کمک می کند تا با ترسیم نقشه راه هم رفع نگرانی و آگاه سازی کسانی که از فعالیت تشکل‌ها نگرانندصورت پذیرد و هم به تشکل ها برای پیدا کردن مسیر درست، کمک کند.

درویش با اشاره به اینکه جشنواره 11 آبان ماه سالجاری با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و معاون قوه قضائیه برگزار می شود، تصریح کرد: شاخص ها و اعضای هیات داوران مشخص شده اند و فرصت ابتدایی جشنواره نیز تا 30 شهریورماه بود که در نهایت تا 15 مهرماه تمدید شد.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: ضروری نیست شرکت کنندگان جشنواره دارای سمن ثبت شده در وزارت کشور باشند و از این رو افرادی که در حوزه بوم‌گردی فعالیت می‌کنند، نیز می توانند در این جشنواره حضور داشته باشند.

بوم‌گردی مسئولانه با احیای معیشت محلی منجر به مهاجرت معکوس روستاها شده است

وی با بیان اینکه بوم‌گردی مسئولانه با احیای معیشت محلی منجر به جلوگیری از روند مهاجرت روستاییان و ایجاد مهارجت معکوس به ویژه در نقاطی همچون شمال استان اصفهان شده است، ادامه داد: کافی است افراد فعال در زمینه بوم گردی در قالب یک نهاد حقوقی مشترک، فعالیت‌های خود را به جشنواره ارائه کنند.

این مقام مسئول اعلام کرد: همزمان با اجلاس فصلی پنجم‌ تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی سراسر کشور در نیشابور که ششم تا هشتم مهرماه با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و اُلفت معاون قوه قضائیه برگزار می‌شود، برنامه‌های پیش بینی شده برای توسعه شبکه تشکل‌های مردم‌نهاد نیز اعلام خواهد شد.

درویش افزود: در همین راستا، نیازهای تشکل‌ها را با همکاری خود آنها شناسایی و گردآوری کرده‌ایم و امیدواریم با آموزش‌هایی که ارائه می‌شود، کمک کنیم تشکل‌های مردم نهاد توانایی‌ها و وزن اجتماعی خود را ارتقا دهند و این مهمترین برنامه ما برای تشکل‌های مردم‌نهاد در سال پایانی دولت یازدهم است.

بازار کار 200 هزار نفری مدارس طبیعت در افق 10 ساله

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست بیان کرد: در حوزه مدارس طبیعت، پیش‌بینی بازار کار ۲۰۰ هزار نفری در افق ۱۰ ساله کرده‌ایم که فکر نمی‌کنم هیچ حوزه‌ای بتواند ادعای چنین چشم‌اندازی را بدون سرمایه دولتی داشته باشد.

وی تصریح کرد: ایران به رغم پتانسیل بسیار بالای گردشگری با درآمد تنها ۱.۷ میلیارد دلاری در حوزه گردشگری در سال گذشته در رتبه نود و هفتم دنیا در حوزه گردشگری قرار می‌گیرد؛ در حالی که همسایه جنوبی ما که حتی از برخی استان‌های ما کوچک‌تر است و هیچ یک از جاذبه‌های طبیعی ما را ندارد، سال گذشته از گردشگری ۱۴ میلیارد دلار درآمد داشته است.

درویش خاطرنشان کرد: فعالیت سمن‌ها در منطقه‌ای مثل کانی‌برازان نشان می‌دهد که هیچ تقابلی بین ملاحظات محیط‌زیستی و گردشگری پایدار وجود ندارد، بلکه اینها در یک راستا است و تنها باید توجه نهادهای مربوطه به گردشگری پایدار معطوف شود.

حمایت وزارت ورزش و جوانان از سمن های جشنواره گردشگری پایدار

در ادامه، رضا شجیع سرپرست دفتر محیط‌زیست و توسعه‌ پایدار وزارت‌ ورزش‌ و جوانان گفت: این وزارتخانه از جشنواره سمن‌های‌ گردشگری‌ پایدار حمایت می کند.

وی اعلام کرد: برگزاری چنین برنامه هایی به معرفی الگوهای موفق و تسری آنها به سایر عرصه کمک می کند و من مطمئنم این جشنواره از معدود جشنواره های موفق در حوزه سمن‌ها خواهد بود.

این مقام مسئول افزود: وزارت ورزش و جوانان در یک سال گذشته توانسته است با فعال سازی سمن های حوزه ورزش و محیط زیست در سال گذشته برنده جایزه ملی محیط زیست شود و این نشان دهنده عزم جدی این وزارتخانه در حوزه محیط زیست است.

شجیع ادامه داد: رسیدن به اهداف ورزش بدون کمک سازمان های مردم نهاد عملا امکان پذیر نیست و ما به طور جدی به دنبال استفاده از ظرفیت سمن ها به ویژه در بحث ورزش همگانی هستیم.

سرپرست دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: بحث بعدی ما استفاده از سمن های جوان در پیشبرد اهداف محیط زیستی و گردشگری پایدار است.

شجیع با اعلام اینکه حمایت بیشتر از سمن های جوان محیط زیستی هدف دیگر ماست گفت: در همین حوزه در دولت یازدهم رشد ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی داشته ایم البته رشد کمی کافی نیست و باید شاهد حمایت کیفی از سمن ها باشیم.

وی تصریح کرد: وزارت ورزش و جوانان خود را یکی از حامیان اصلی جشنواره تجربه های موفق سمن های محیط زیست، گردشگری پایدار و انجمن های دانشجویی می داند و با تمام توان از این جشنواره حمایت خواهد کرد.

هدف جشنواره گردشگری پایدار افزایش مشارکت های مردمی است

بنابراین گزارش، حسین الله‌بداشتی سرپرست دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد سازمان میراث‌فرهنگی، هدف جشنواره تجربه‌های موفق سمن‌های گردشگری پایدار را افزایش مشارکت‌های مردمی در حوزه‌های اجتماعی عنوان کرد.

وی اعلام کرد: مهمترین هدفی که می توانیم از این جشنواره داشته باشیم افزایش مشارکت‌های مردمی در حوزه های اجتماعی و حضور بیشتر مردم در تشکل ها و پرداختن بیشتر به موضوعات محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی افزود: هزاران بنای تاریخی در کشور وجود دارد که دولت به تنهایی هیچ وقت قادر نخواهد بود اهداف و برنامه های خود را برای حفاظت آنها پیش ببرد و  حتما در این حوزه به مشارکت مردمی نیاز داریم.

الله‌بداشتی با تاکید بر اینکه در حوزه گردشگری توقع ما از سمن ها افزایش تعداد سفر نیست تصریح کرد: به هر حال تورها و آژانس های مسافرتی این فعالیت ها را انجام می دهند. آنچه توقع ماست ترویج فرهنگ گردشگری است و در حوزه توسعه پایدار برای گردشگری باید محیط زیست و منابع طبیعی حفظ شود و جوامع محلی شاکله خود را حفظ کنند.

سرپرست دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه سفر با گردشگری تفاوت دارد، اعلام کرد: در حوزه سازمان میراث فرهنگی حدود ۸۵۰ تشکل شناسایی کرده ایم که در سراسر کشور فعالند و از این میان ۲۰۰ تشکل در حوزه گردشگری فعالیت می کنند.

وی با اعلام اینکه امسال پنج کارگاه توانمندسازی تشکل های گردشگری را از سوی سازمان برگزار کردیم گفت: امروز هم در گلستان کارگاه نقش زنان در توسعه گردشگری در حال اجراست و امیدواریم با برگزاری این جشنواره نیز به نقش تشکل ها بیشتر پرداخته شود.

 

گردشگری پایدار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر