کد خبر: 414302 A

سخنگوی وزارت بهداشت:

ایلنا: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پیگیر جمع آوری قلیان و تنباکوها هستیم و با اختیارات قانونی خود در این مورد عمل می کنیم اما به عنوان وزارت بهداشت هیچ گاه ادعا به جمع‌آوری قلیان‌ها از سطح اماکن عمومی نکرده ایم

به گزارش ایلنا، ایرج حریرچی در نشست خبری این هفته وزارت بهداشت، ضمن بیان این مطلب با اشاره به وجود ٢میلیون زوج نابارور در کشور گفت: حدود ٣٥ درصد از این افراد نیازمند درمانهاى پیشرفته هستند و با تدابیر اندیشیده شده، هزینه درمان این زوج ها در مراکز دولتی تحت پوشش ٨٥ درصدى قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت از فعالیت ٢٤ مرکز دولتى و ٣٥ مرکز خصوصى در این زمینه خبر داد و افزود: سایر آمارهای منتشر شده در این زمینه مربوط به مراکز جدید یا در حال ساخت است.

خودداری بخش خصوصی از اداره بیمارستان های دولتی

حریرچی درباره موضع وزارت بهداشت در قبال واگذاری اداره بیمارستان ها به بخش خصوصی گفت: ما به تحویل بیمارستان ها با بودجه هاى موجود، درصورتى که خدمات با تعرفه دولتى ارائه شود، تمایل داریم اما بخش خصوصی باید در این مورد تمایل نشان دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: یکى از پیشنهادهاى ما در برنامه ششم، رهایى بیمارستان ها از وابستگى مستقیم به وزارت بهداشت است اما قیمت تمام شده خدمات بیمارستان ها با تعرفه هاى کنونى تامین نمى شود از همین رو بخش خصوصى تمایلی برای حضور در این حوزه ندارد.

پیشگیری از خطاهای پزشکی در کتاب های درسی

حریرچى در مورد تشکیل کمیته خطاهاى پزشکى که خبر آن پیش از این منتشر شده بود نیز یادآور شد: این کمیته متشکل از معاونت‌های اصلی بهداشت، درمان، آموزش،پرستاری، توسعه، غذا دارو و سایر معاونت ها است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد:‌ انجام برنامه‌های تحقیقاتی برای اینکه میزان واقعی خطاهای درمانی روشن شود، از جمله اقداماتی است که در این کمیته مورد توجه قرار گرفته و با سازمان بهداشت جهانی نیز برای این کمیته گروه‌هایی را تشکیل داده‌ایم.

حریرچی با بیان اینکه ناظر مستقیم این کمیته، وزیر بوده و خود نیز در تمامی جلسات حضور خواهد داشت، گفت: بر اساس برنامه معاونت آموزشی راه‌های پیشگیری از خطاهای پزشکی در دروس دانشجویان گنجانده خواهد شد و در حال حاضر این موضوع تصویب شده است.

ضرورت فروش اوراق قرضه براى ادامه ارائه خدمات

حریرچى درباره موضوع بدهکار کردن هرچه بیشتر سازمان بیمه گر با پا درمیانى اوراق قرضه، افزود: با توجه به بدهی هشت هزار میلیارد تومانی بیمه ها به وزارت بهداشت، با لایحه دولت و مصوبه مجلس قرار است به زودی همین میزان اوراق قرضه به فروش برسد و با وجود بهره این اوراق، تصمیم گرفته شده برای ادامه خدمات بیمارستان های دولتی ضروری است.

سخنگوی وزارت بهداشت در این مورد افزود: مشخص است که با توجه به تورم و نرخ بهره ای که سازمان مدیریت و وزارت اقتصاد تعیین می کنند، این رقم هشت هزار میلیارد تومان به صورت تدریجی در اختیار بیمه ها قرار می گیرد تا بدهی خود را به بیمارستان های وزارت بهداشت و داروخانه ها پرداخت کنند.

حریرچى تاکید کرد: این نادرست است که فکر کنیم هر جا قرضی صورت می گیرد و بدهی و بهره ای وجود دارد کار بدی است؛ مسئولیت اجتماعی دولت ایجاب می کند که نگذارد خدمات سلامت مردم مختل شود.

قائم مقام وزیر بهداشت یادآور شد: هنوز رقم بهره این اوراق مشارکت مشخص نشده است اما فروش این اوراق قطعا به نفع سلامت مردم و حتی بیمه سلامت است زیرا هر چه از مدت بدهی بیمه ها بگذرد، به ضرر بیمه هاست؛ البته تعهد پرداخت اصل و سود این بدهی به عهده دولت است و اعتبار سازمان بیمه سلامت به عنوان مهمترین سازمان بدهکار به وزارت بهداشت، را دولت تامین می کند.

پیگیری جمع آوری قلیان‌ها

حریرچی درباره نحوه اجرای طرح جمع‌آوری تنباکوهای میوه‌ای از اماکن عمومی و جریمه متخلفان گفت: ما پیگیر جمع آوری قلیان و تنباکوها هستیم و با اختیارات قانونی خود در این مورد عمل می کنیم اما به عنوان وزارت بهداشت هیچ گاه ادعا به جمع‌آوری قلیان‌ها از سطح اماکن عمومی نکرده ایم زیرا مسوول در این بخش ارگان های دیگر هستند؛ مثلا در پارک که جزو اماکن عمومی تعریف می شود، نظارت بر عهده ارگان مسئول آن است.

وی گفت: برای رسیدن به این هدف مهمترین وسیله افزایش مطالبات اجتماعی و مهمترین اقدام فرهنگسازی است چراکه هیچ دولتی با جریمه و مأمور گذاشتن نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد همانطور که هیچ مامور راهنمایی و رانندگی نمی تواند با جریمه کردن تمام ماشین ها فرهنگ بستن کمربند ایمنی را نهادینه کند.

جمع‌آوری قلیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر