کد خبر: 420028 A

رئیس مرکز میراث ناملموس تهران خبر داد:

رئیس مرکز میراث ناملموس تهران از برگزاری جشنواره پژوهشی بازی‌های فکری و صفحه‌ای خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یدالله پرمون در نشست خبری عملکرد مرکز میراث ناملموس تهران گفت: مرکز میراث ناملموس تهران که خلاصه عنوان مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو (مقوله2) است از سال 2012 پس از طی کردن مراحل قانونی و گرفتن مجوزهای لازم به صورت رسمی در ایران تاسیس شد.

وی ادامه داد: ترغیب و ترویج همکاری‌های بین‌المللی، شبکه‌سازی، پژوهش، انتشار اطلاعات، برنامه‌ریزی برای پاسداری موفق از میراث ناملموس و آگاهی بخشی و قابل رویت کردن میراث ناملموس از جمله مهم‌ترین اهداف این مرکز است که در حوزه پنج نوع از میراث ناملموس یعنی سنن شفاهی (قصه‌ها، لالایی ها، نقالی، مشاعره و...) هنرهای اجرایی (موسیقی، رقص، تئاتر، عروسک‌گردانی و...) آیین‌ها و آداب و رسوم (بازی‌ها، گردهمایی‌های اجتماعی، سوگواری‌ها و...) دانش سنتی (نجوم، طب سنتی و...) و صنعتگری سنتی یعنی مهارت فنون ثبت صنایع دستی فعالیت می‌کند.

پرمون با اشاره به اینکه این مرکز عضو فعال کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس است اظهار کرد: امسال برای اولین بار هیات اجرایی ما تشکیل شد و ما پیگیر تثبیت جایگاه حقوقی این مرکز در ساختار جمهوری اسلامی ایران، نگارش اساسنامه مرکز، شرح وظایف و همکاری‌های بین‌المللی 11 کشور عضو و 9 کشور همکار و... هستیم.

رئیس مرکز میراث ناملموس تهران در ارتباط با ثبت برخی محصولات کشاورزی همچون پسته رفسنجان در فهرست میراث ناملموس گفت: گاهی به نظر می‌رسد؛ جای گرفتن این گونه آثار در شان و ارزش فهرست میراث ناملموس نیست اما باید توجه کنیم که ثبت اینگونه موارد همچون پسته رفسنجان در مقوله کشاورزی سنتی جای می‌گیرد و منافاتی با ثبت دیگر آثار ندارد. ما شاهد هستیم که برخی کشورها در مدت کوتاهی حتی توانسته‌اند صدهزار عنوان به میراث ناملموس خود اضافه کنند. بنابراین تعداد زیاد آثار ثبت شده با تنوع ها و مقوله‌های مختلف منافاتی با حفظ ارزش این فهرست ندارد.

پرمون با اشاره به اینکه هدف کنوانسیون میراث ناملموس نزدیکی کشورها با یکدیگر است گفت: رقابت در این حوزه وجود ندارد و با وجود آنکه می‌دانیم مثلاً فرش ایران در دنیا بی رقیب است اما کشورهای دیگر نیز که از این هنر برخوردارند بسیار به آن ارج می‌نهند و هنر خود را مثلاً همانند ترکمنستان که پنج گل قالی را به نشانه هریک از طوایف خود روی پرچمش اضافه می‌کند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره عروسک‌های بومی که در سال 2016 برگزار شد گفت: از آنجا که جاری و ساری بودن میراث ناملموس در زندگی مردم بسیار اهمیت دارد این جشنواره که شش ماه پیش برگزار شد سبب شد که تعدادی از کارگاه‌های عروسک‌سازی شروع به ساخت عروسک‌های بومی کنند همچنین ما کتابی را برای معرفی این عروسک‌ها به کودکان منتشر کردیم که فروش بسیار خوبی داشته. تولید اسباب‌بازی با الهام از این عروسک‌ها را داشتیم و دو پایان‌نامه در این شش ماه نوشته شده است.

رئیس مرکز میراث ناملموس تهران همچنین از برگزاری جشنواره پژوهشی بازی‌های فکری و صفحه‌ای در سال 2017 خبر داد  و اظهار کرد: ما در برگزاری مراسم مربوط به شب چهل، جشن مهرگان، روز جهانی جوان، روز جهانی زبان مادری و همچنین حمایت از هنرمندان جوان و تازه‌کار در حوزه موسیقی نیز اقداماتی را انجام داده‌ایم.

پرمون با تاکید بر اینکه حقوق بشر، توسعه پایدار و احترام میان اقوام سه اصل مهم در حوزه میراث فرهنگی ناملموس است اظهار کرد: از آنجا که ایجاد روابط خواهرخواندگی میان شهرها رواج دارد پیشنهاد کرد که از آنجا که در سطح منطقه برخی آیین‌ها، جشن‌ها و هنرهای دستی مشترک است بین اقوام نیز در کشورهای مختلف رابطه عموزادگی برقرار شود تا به مشارکت و افزایش همکاری کشورهای مختلف در این حوزه بینجامد. مثلاً ما در ایران ساخت نوعی عروسک را داریم که بدون چهره است یا بر روی صورت آن یک ضربدر دوخته می‌شود که این سنت در کشورهای دیگر همانند افغانستان نیز جاری است.

وی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به 2هزار عنوان در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده است گفت: دستیابی به راهکارهای پاسداری عملیاتی و ترویج میراث بین مردم و ارائه پلان مدیریتی در این زمینه از جمله مواردی است که در نشست‌های تخصصی به آن می‌پردازیم.

وی با اشاره به اینکه اگر خود اقوام چیزی را به آیین‌های سنتی اضافه کنند اجازه مداخله نداریم گفت: میراث ناملموس نیز در میان مردم جاری و ساری است و تغییر می‌کند و برای ما مهم است که در تغییری که خود مردم ایجاد می‌کنند مداخله نکنیم یا آنکه آیین سنتی را از بافت خود جدا نکنیم. برای مثال اکنون در مراسم تعزیه شاهدیم که علاوه بر سازهای سنتی، طبل‌های جدید یا مثلاً سازی مانند سینتی سایزر اضافه می‌شود که ما از آنجا که این اتفاقات توسط خود مردم صورت می‌گیرد مداخله نمی‌کنیم.

پرمون گفت: فدراسیون بازی‌های ملی و بومی در حال حاضر علاقه‌مند به ایجاد فهرستی از باز‌ی‌های بومی و محلی است که در این زمینه با آنها همکاری داریم و به زودی این فهرست آماده می‌شود.

مرکز میراث ناملموس تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر