کد خبر: 420098 A

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران:

ایلنا: رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران گفت:‌ در گزارش سال ۲۰۱۵ سازمان شفافیت بین‌الملل رتبه ایران بین ۱۶۸ کشور، ۱۳۵ بوده است و نمره ما نیز ۲۷ اعلام شده است که این نمره با عدد ۱۰۰ فاصله زیادی دارد و نشان‌دهنده وجود فساد گسترده در کشور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین ایمانی جاجرمی در نشست فساد در مدیریت شهری با بیان اینکه جامعهشناسی فساد شهری موضوعی جدید است گفت: نشانه‌هایی وجود دارد که وضعیت پایتخت را ناخوشایند نشان می‌دهد و از آنجا که پایتخت اهمیت زیادی دارد آنچه که گفته می‌شود باید هشدار تلقی شود. 

وی در تعریف فساد اظهارکرد: فساد را حرکت کردن برخلاف خط مشی عمومی کشور، سوء استفاده از مقام و اتخاذ تصمیمات خلاف قوانین تعریف کرده‌اند. فساد خرد رشوه است اما فساد سازمان یافته به معنای آن است که بقای نظام‌ها به وجود فساد بستگی پیدا کند و خطرناک‌ترین نوع فساد یا فساد بزرگ زمانی اتفاق می‌افتد که سردمداران کشور در طرح‌های بزرگ ملی جهت کسب سود اعمال نظر کنند. 

ایمانی جاجرمی با اشاره به اینکه سازمان شفافیت بین الملل هر ساله گزارشی را از فساد منتشر می‌کند گفت: در این گزارش هرچه کشوری به عدد ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد یعنی کمتر دچار فساد است و هرچه به عدد صفر نزدیک باشد یعنی دچار فساد بیشتری است. 

این جامعه‌شناس شهری تصریح کرد: در گزارش سال ۲۰۱۵ این سازمان رتبه ایران بین ۱۶۸ کشور، ۱۳۵ بوده است و نمره ما نیز ۲۷ اعلام شده است که این نمره با عدد ۱۰۰ فاصله زیادی دارد و نشان‌دهنده وجود فساد گسترده در کشور است. 

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به انجام پژوهش ملی در خصوص اعتماد سازی و شرکت بیش از ۱۲ هزار نفر در آن، گفت: رتبه اعتماد به شهرداری‌ها از میان ۲۳ سازمان ۱۹ بود که به معنای کمترین میزان اعتماد عمومی به نهاد شهرداری است. همچنین در خصوص آمادگی مردم برای مشارکت و کمک به سازمان‌ها از بین شانزده سازمان شهرداری، شهرداری رتبه ۱۴ رابه خود اختصاص داده است که نشاندهنده کمترین میزان آمادگی مردم برای کمک و مشارکت با این سازمان است. 

جاجرمی با بیان اینکه در موضوع اعتماد به گروه‌ها بالا‌ترین میزان اعتماد به معلمان و در رتبه بعدی اساتید و پزشکان ابراز شده است، گفت: رتبه و مسوولان دولتی ۱۱ از ۱۳ است که این یک هشدار بوده و باید مورد تحلیل قرار گیرد. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در این پژوهش از هر ۱۰۰ نفر تنها ۲۰ نفر حرف مسوولان را باور داشتند خاطرنشان کرد: درباره سوء استفاده از مقام نیز ۳ /۴۶ از شرکت کنندگان گزینه زیاد و خیلی زیاد را در خصوص سوء استفاده از مقام انتخاب کردند و تنها ۵ /۱۸ درصد از شرکت کنندگان مسوولان را بسیار زیاد به قانون پایبند دانستند. 

ایمانی جاجرمی با اشاره به خدمات شهرداری تهران نیز خاطرنشان کرد: یکی از خدمات این نهاد تولید دانش شهری بود که غیرقابل انکار است و از محدود سازمانهایی بود که بحث ارزیابی اجتماعی اقدامات مداخله را شروع و حمایت کرد که تا حدودی به کار بست. 

این استاد دانشگاه با یادآوری اینکه بعد از سال ۱۳۷۰شهرداری تهران تبدیل به دستگاه قدرتمندی در حوزه برنامه ریزی مدیریت خدمات شهری شد، گفت: درحال حاضر این نهاد از بزرگ‌ترین کارفرمایان و از بازیگران فعال جریان ساخت و ساز است. امپراطوری رسانه‌ای دارد که نشان می‌دهد به سمت شهرداری قدرتمند حرکت کرده‌ایم. 

وی تصریح کرد: این شهرداری قدرتمند توجه گروههای مختلف سیاسی را برای کنترل و تاثیرگذاری بر مدیریت شهری جذب کرده است که خبر از تولد حکومت محلی می‌دهد‌‌.

این رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با یادآوری اینکه تا پیش از دهه ۷۰ شهرداری تهران نهادی کم اثر بوده است اظهار کرد: اما امروز شهرداری تهران می‌تواند به رییس جمهور طعنه زده و حتی نیروی او از بسیاری از وزراء بیشتر است که این موضوع نیز خبر از تولد سیاست شهری می‌دهد به نحوی که امروز بر سر تصاحب کرسی‌های شورای شهر رقابت داغ‌تر از گذشته است و کاندیدهای مستقل شانسی برای انتخاب شدن ندارد و حتما باید در لیست‌های مرتبط با تشکل‌های سیاسی جای بگیرند. 

این جامعه‌شناس شهری با تاکید بر اینکه قدرت شهرداری و تاثیر ان در جریان ساخت و ساز این نهاد را به عنوان بازیگری مهم معرفی کرده است خاطرنشان کرد: اکنون شهر عرصه‌ای برای رقابت میان گروههای مختلف است. 

جاجرمی متذکر است: نردبان شورا‌ها را دولت اصلاحات گذاشت که به جریانی بر ضد خودش تبدیل شد و شورای دوم باعث شد جبهه آبادگران رشد کرده و احمدی‌نژاد ابتدا شهردار و بعد رییس جمهور شود. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شهرداری تهران در زمینه تولید درآمد موفق بوده اما افزایش درآمد‌ها را از طریق تراکم فروشی و شهرفروشی به دست آورده که باعث ضربه خوردن به مشروعیت آن شده است ادامه داد: در حالی که قرار بود شهرداری از نهادی خدماتی به نهادی اجتماعی تبدیل شود امروز این نهاد تبدیل به دستگاه اقتصادی شده است که برایش کسب درآمد بسیار مهم است. 

وی با بیان اینکه فساددر شهرداری‌ها مساله تاریخی است و با کیفیت حکمرانی در ارتباط است تصریح کرد: فساد هزینه‌های ساخت و ساز را به شکل غیر واقعی افزایش می‌دهد اما با کنترل فساد می‌توان با ارقام پایین‌تر و کیفیت بهتر زیر ساخت‌ها را تقویت کرد. لذا با کنترل فساد به توسعه کشور کمک می‌کنیم. 

جاجرمی همچنین بر این موضوع تاکید کرد که یکی از مشکلات مدیریتی ما این است که در کشور ما ابتدا تصمیم گرفته می‌شود و بعد از آن از کار‌شناسان می‌خواهند تصمیم اتخاذ شده را توجیه کنند در حالی که در کشورهای پیشرفته ابتدا مطالعه می‌شود و بعد با توجه به مطالعات تصمیم گیری می‌شود.

فساد اداری تخلفات شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر