کد خبر: 422085 A

مهدی چمران در جمع خبرنگاران:

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: توسعه حمل و نقل عمومی در کاهش آلودگی هوا مهم است، اما این مهم تنها با کمک دولت حل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی چمران در حاشیه همایش مشترک شورای عالی استان‌ها و سازمان حفافظت از محیط زیست در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های مدیریت شهری در حوزه محیط زیست گفت: در بحث کنترل آب و فضاهای سبز اتفاقات خوبی افتاده است و فضای سبز ۱۶۰۰ هکتاری که مقام معظم رهبری سال گذشته به مردم تهران هدیه دادند، می‌تواند در سالم‌سازی محیط زیست تهران موثرباشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت‌ها، شورا‌ها و شهرداری‌ها باید بیاموزند که برنامه‌های این حوزه مستمر است و با جایگزینی دوره بعد از بین نمی‌رود، ادامه داد: تفاهم‌نامه مشترک میان شورای عالی استان‌ها و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز مستمر بوده و باید عملیاتی شود و از جانب شورا‌ها و شهرداری‌ها ادامه یابد.

چمران اظهار کرد: انتظار ما از دولت آن است که شهر‌ها بتوانند به لحاظ حمل و نقل عمومی گامی بلند بردارند، زیرا حمل نقل عمومی در کاهش آلودگی هوا تاثیر بسزایی دارد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه موضوع موتورسیکلت‌ها در آلودگی هوای شهر‌ها تاثیرگذار است، عنوان کرد: ۲۰ درصد از آلودگی شهر تهران مربوط به موتور سیکلت‌ها است که این موضوع باید ساماندهی شده و این موتور‌ها برقی شوند.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص موضوع موتورسیکلت‌ها عنوان کرد: در حال حاضر ورود موتورسیکلت‌های کاربراتوری ممنوع شده و این موتور‌ها انژکتوری شده‌اند، اما ضروری است به سمت برقی کردن موتورسیکلت‌ها حرکت کنیم، زیرا میزان آلودگی صوتی موتور سیکلت‌های برقی کم بوده و آلودگی هوا را نیز کاهش می‌دهد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت توسعه ناوگان اتوبوس و مترو و تاثیرگذاری بر کاهش آلودگی هوا خاطرنشان کرد: در هیچ‌جای دنیا شهرداری نمی‌تواند؛ بدون کمک دولت این موضوع را عملی کند.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط مالی موجود و رکود اقتصادی حداقل چهار سال است که هیچ اتوبوسی وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر نشده است، تصریح کرد: ما کمبودهای موجود را می‌دانیم، اما این مسئله ضروری بوده و باید با کمک دولت حل شود. ما حاضریم از سمینار‌ها و تشریفات که بسیار مهم هم هستند؛ بکاهیم و به جای آن به مسئله توسعه ناوگان اتوبوس و متروی شهر بپردازیم.

مهدی چمران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر