کد خبر: 429623 A

عضو فراکسیون حقوقی قضایی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: عضو فراکسیون حقوقی قضایی مجلس معتقد است؛ سازوکاری برای اصلاح مجرمان و بازگشت آنها به جامعه وجود ندارد و پس از اتمام دوران محکومیت به چرخه جرم جامعه باز می‌گردند.

محمد کاظمی؛ عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص بازگشت برخی مجرمان بعد از پایان دوره محکومیت به چرخه جرم گفت: بسیاری از مجرمانی که توسط نیروی انتظامی بازداشت می‌شوند؛ سابقه‌دار هستند و در حالی وارد زندان می‌شوند که سازوکاری برای اصلاح و بازگشت آنها به جامعه وجود ندارد و پس از اتمام دوران محکومیت به چرخه جرم جامعه باز می‌گردند.

وی با تاکیدبراینکه قوه قضاییه و همچنین نیروی انتظامی باید سازوکاری را برای کنترل این مجرمان پیش‌بینی کنند، گفت: این موضوع باید به‌ عنوان یک طرح اجتماعی از سوی مسئولان مرتبط به مجلس ارائه و پس از بررسی‌ها گام مثبتی در خصوص اصلاح متخلفان سابقه‌دار برداشته شود. بنابر آنچه مشخص است؛ بعد از آزادی مجرمان سابقه‌دار هیچ نظارتی بر عملکرد آنها وجود ندارد که این موضوع باعث ادامه فعالیت‌های منفی آنها در اجتماع می‌شود.

کاظمی به وضعیت زندان‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در کنار مجرمان سابقه‌دار برخی برای اولین بار دستگیر و وارد زندان می‌شوند که این احتمال وجود دارد که این اشخاص بعد از آزادی اصلاح نشوند و به چرخه جرم اضافه شوند. در صورتی که باید برای این اشخاص برنامه‌ریزی و راهکارهایی داشته باشیم تا پس از آزادی از زندان به جامعه بازگردند.

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس با تاکید بر تفکیک مجرمان در زندان‌ها گفت: برای کاهش جرم، عدم بازگشت مجرمان بعد از پایان دوره محکومیت به چرخه جرم و همچنین جلوگیری از ارتباط مجرمان کم سن و سال با افراد سابقه‌دار باید به تفکیک مجرمان در زندان اهمیت بدهیم و به سمتی حرکت کنیم که مجرمان از نظر سن، نوع جرم، سابقه و ... کاملا از یکدیگر تفکیک شوند. در قانون اساسی به این موضوع اشاره شده است؛ ولی متاسفانه به دلیل کمبود امکانات در زندان‌ها از نظر فضا و دیگر امکانات نمی‌توان این تفکیک‌ها را انجام داد.

اصلاح مجرمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر