کد خبر: 443993 A

در دیدار هیات فرانسوی با رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی مطرح شد:

ایلنا: نمایندگان دانشگاه دو لست فرانسه در دیدار با سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر ضرورت توجه به امکانات مورد نیاز معلولان در موزه ها تاکید کرد.

 به گزارش ایلنا، نشست دوستانه ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با نمایندگان دانشگاه کاتولیک دو لست فرانسه در محل پژوهشگاه برگزار شد.

 در این دیدار «پی یر گدیه» استاد دانشگاه دو لست در سخنانی به چالش های پیش روی دانشگاه‌های جهان اشاره کرد و گفت: امروزه بیش از هر چیزی استقلال دانشگاه ها، به عنوان مراجع علمی معتبر رو به افول است و علم در حال شقه شقه شدن است.

او تاکید کرد: اکنون زمان گفتگو، همنوایی، همکاری و همیاری دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در سراسر جهان است تا بتوانند نقش اجتماعی و فرهنگی خود را به نحو احسن انجام دهند.

 ژیلم براشه، دانشجوی رشته مدیریت موزه داری به اهمیت وجود امکانات ویژه برای معلولان در موزه ها اشاره کرد و اظهار داشت: در طراحی موزه های جدید حتما باید به وجود امکانات ویژه معلولان   توجه کرد و برای موزه های قدیمی هم باید تمهیداتی را که برای سازه موزه خطرناک نباشد انجام داد.

 حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان شناسی در این دیدار با اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه های تاریخی و علمی و پژوهشی با دانشگاه دو لست، به همکاری های گسترده این پژوهشکده با محافل داخلی و خارجی و انعقاد تفاهمنامه هایی با دانشگاه های ایرانی و بین المللی اشاره کرد.

او در ادامه به سابقه علمی 80 ساله پژوهشکده باستان شناسی اشاره کرد و افزود: این پژوهشکده یکی از مهمترین مراکز علمی جهان است که فعالیت های باستان شناسی را در ایران مدیریت می کند.

 چوبک موضوع باستان شناسی را وابسته به رشته های مختلف دانست و اظهار داشت: باستان شناسی، رشته ای فرافرهنگی و میان دانشی است و تخصص های مختلفی را در بر می گیرد.

در این نشست پییر گدیه استاد دانشگاه دو لست و تعدادی از دانشجویان مردم شناسی و جامعه شناسی این دانشگاه به معرفی برخی از طرح های پژوهشی خود از جمله کوچ یهودیان به تهران بین سال های 1890 تا 1940، کودکان کار، تقارب میان فرهنگ ها، بررسی مسیحان لبنان و غیره پرداختند.

 این نشست به همت موسسه مشاوره فروهر، موسسه خیریه Education Far Away و کمیته ایکوم ایران و با هدف نزدیکی بیشتر دانشگاه ها و موسسات پژوهشی فرانسه با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها متناظر ایران برگزار شد.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر