کد خبر: 443998 A

افشار:

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اقدام برای راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد نوجوانان زیر 17 سال گفت: این مراکز خاص دانش آموزان نیست و ما بنا نداریم مرکز درمان اعتیاد دانش آموزی راه‌اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز افشار امروزدر نشستی خبری با بیان اینکه آماری از تعداد نوزادان معتاد در کشور نداریم، گفت: بیمارستان‌ها مکلفند درباره نوزادان متولد شده از مادران معتاد متجاهر و غیرمتجاهر بر اساس پروتکل درمانی اقدام کنند و سپس موضوع را به سازمان بهزیستی اطلاع دهند.

وی درباره ماده کتامین اظهار کرد: ما نگفتیم از این ماده استفاده نمی‌شود اما کتامین ماده مخدر نیست و در بیهوشی اتاق عمل به ویژه برا ی کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما قابلیت انحراف و سوء مصرف را دارد که در کشور ما نیز این موضوع صورت می‌گیرد اما بر اساس مطالعات ما مصرف این ماده در سطحی نبوده که تبدیل به بحران شود اما در ستاد مبارزه با مواد مخدر زنگ خطر را در خصوص کتامین به صدا درآوردیم و به گمرک و وزارت بهداشت نیز اطلاع دادیم تا مکانیزم‌های کنترل خود را افزایش دهند.

افشار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ستاد مبارزه با مواد مخدر هیچ برنامه یا مرکز خاصی برای دانش آموزان نداریم، خاطرنشان کرد: تعداد دانش آموزان معتاد حداقلی بوده و بر اساس قرارداد منعقده میان وزارت بهداشت و آموزش و پرورش در مدارس غربالگری موردی صورت می‌گیرد و دانش آموزان در معرض اعتیاد یا آنان که اعتیاد در آنها بروز کرده است مشاوره می‌گیرند و تعداد کمی که ممکن است نیازمند درمان باشند به مراکز درمانی عمومی که دارای مهارت قابل توجه، روانشناس، مددکار باشند؛ ارجاع می‌شوند.

افشار با اشاره به اقدام برای راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد نوجوانان زیر 17 سال گفت: این مراکز خاص دانش آموزان نیست و ما بنا نداریم مرکز درمان اعتیاد دانش آموزی راه‌اندازی کنیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وجود 18 مرکز ماده 16 در کشور گفت: تنها 2 مرکز ماده 16 در استان‌های آذربایجان شرقی و گیلان توسط خیرین یا شهرداری ایجاد شدند که مجوز آنها را نیز صادر شده است.

وی با بیان اینکه مجموع ظرفیت مراکز ماده 16 در کشور حدود 6 هزار نفر است، گفت: هر دوره این مراکز سه ماهه است و در کل حدود 24 هزار نفر می‌توانند تحت پوشش این مراکز قرار گیرند.

افشار با اشاره به تاکیدات رهبری، ریاست جمهوری، وزیر کشور و مسئولان ارشد نظام بر پایتخت کشور اظهار کرد: این موارد باعث شد در تهران ظرفیت ویژه‌ای ایجاد شوند و علاوه بر مرکز اخوان و شفق دو مرکز جاجرود و خاورشهر نیز توسط شهرداری ایجاد شد.

وی اضافه کرد: در تهران 5 تا 6 هزار ظرفیت برای ساماندهی معتادان متجاهر در نظر گرفته شده که بر اساس آمارهای میدانی تعداد معتادن متجاهر بیشتر بوده و باید ظرفیت بیشتری به این موضوع اختصاص یابد.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ارودگاه فشافویه مرتبط با محکومان جرائم مواد مخدر عنوان کرد: این اردوگاه سوله‌های مناسبی دارد که می‌تواند به عنوان مرکز ماده 16 برای نگهداری از معتادان خیابانی مورد استفاده قرار گیرد اما این موضوع به معنای زندانی کردن این معتادان نیست بلکه تنها بخشی از ظرفیت این اردوگاه را با رعایت استانداردهای لازم برای نگهداری این گروه از معتادان در نظر گرفته‌ایم.

وی درباره ماجرای گورخواب‌ها به بازدید خود از مرکز ماده 16 اخوان اشاره کرد و گفت: از مجموع گورخواب‌هایی که ساماندهی شدند؛ تنها یک نفر به مرکز اخوان آورده شد و مابقی به گرمخانه منتقل شدند که این موضوع نشان می‌دهد درد اصلی این افراد اعتیاد نبوده و اگر جز این بود و سایر گورخواب‌ها نیز معتاد متجاهر بودند بر اساس حکم قوه قضائیه به مرکز اخوان منتقل می‌شدند.

افشار در ادامه در خصوص رصد شعاع 500 متری مراکز دانشگاهی و آموزشی توسط نیروی انتظامی گفت: بر اساس این طرح نیروی انتظامی با اجرای طرحی از خرید و فروش مواد در اطراف این مراکز جلوگیری می‌کند و برای این کار از رابطان مردمی خود که دارای لباس نیروی انتظامی نیستند استفاده می‌کند اما در حال حاضر این طرح بیشتر معطوف به مدارس دولتی بوده و تا ملی شدن این طرح باید اقدامات زیادی انجام شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، درباره برخی شایعات مبنی بر رسمی کردن کشت خشخاش گفت: رسمی کردن کشت خشخاش در کشور موضوعیت ندارد ما پیش از انقلاب سهمیه‌ای برای این اقدام داشتیم آن هم به صورت کنترل شده و برای ساخت مرفین یا برای مصرف معتادان اما این کار پس از انقلاب کنار گذاشته شد و یکی دو دهه بعد قرار شد به جای آن شقایق اولیفرا کشت شود.

افشار افزود: در ترکیب این شقایق مرفین وجود دارد اما فرآیند استحصال مرفین از این گیاه نسبت به خشخاش پیچیده‌تر است.

وی ادامه داد: در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوباتی وجود دارد مبنی بر اینکه کشت این نوع شقایق در ایران صورت گیرد که موضوع به سازمان ملل ارجاع شد اما بورد کنترل مواد مخدر این سازمان با برقراری سهمیه کشت اولیفرا در جمهوری اسلامی ایران موافقت نکرد زیرا سهمیه ایران به کشورهای دیگری که صنعت و تجهیزات لازم را داشتند واگذار شده بود.

افشار در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان پیگیر کشت این شقایق در کشور است اما کشت خشخاش چارچوب قانونی ندارد.

 

مرکز درمان اعتیاد دانش‌آموزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر