کد خبر: 448121 A

شریعتی مطرح کرد:

ایلنا: معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینکه حذف پایان‌نامه یک بحث نظری بوده و شورا معمولا به جزئیات آیین‌نامه‌ها ورود پیدا نمی‌کند، گفت: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی نظری در این زمینه داشته باشد، نافذ خواهد بود.

به گزارش ایلنا، مجتبی شریعتی در حاشیه کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی آتی ایران و اتریش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد بالادستی است و تصمیمات این شورا برای دستگاه‌ها نافذ خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حذف پایان‌نامه یک بحث نظری بوده و شورا معمولا به جزئیات آیین‌نامه‌ها ورود پیدا نمی‌کند، افزود: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی نظری در این زمینه داشته باشد، نافذ خواهد بود.

حذف پایان نامه از کارشناسی ارشد قابل تامل است

معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: اینکه آیا باید پایان‌نامه از دوره‌های کارشناسی ارشد حذف شود یا خیر؟ قابل تامل است ولی باید زمینه‌هایی فراهم شود تا شرایط ایجاد دوره‌های آموزشی بدون پایان‌نامه فراهم شود. البته لازم است که در این زمینه برنامه‌های نظارتی نیز تدوین شود.

شریعتی با بیان این مطلب که اگر تخلفاتی در جامعه صورت می‌گیرد نباید عاملی باشد تا ما روند معقول و طبیعی برنامه‌ریزی آموزشی را تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: در این زمینه لازم است بخش‌های نظارتی تقویت شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در برخی از رشته‌های دوره‌های مجازی بدون پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و باید در این زمینه استانداردهای آموزشی را ارتقاء دهیم.

توضیح درباره سند 2030 و انتقادات مطرح شده

معاون آموزشی وزیر علوم درباره انتقادات مطرح شده درباره سند ۲۰۳۰ ، گفت: آنچه که پوشش خبری داشت، رونمایی از نسخه اولیه این سند بود و وزیر آن را امضا نکرده بود.

وی ادامه داد: نسخه رونمایی شده صرفا یک نسخه اولیه است تا بتوانیم براساس آن حرف‌هایی را در عرصه جهانی مطرح کنیم؛ رونمایی از این سند  شروع خوبی است که محافل مختلف از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع ورود کند.

شریعتی اظهار کرد: بر این اساس نمی‌توان نقد جدی به آن وارد کرد و ما تنها باید برای تکمیل و اصلاح متن اقدام کنیم. تمامی محافل ذی‌ربط می‌توانند پیش‌نویس سند ۲۰۳۰ را بررسی کنند و برای تکمیل آن ما را یاری کنند تا با محوریت دفتر یونسکو بتوان این سند را کامل کرد.

تا سال ۹۴ حدود ۶۰۰ برنامه درسی بازنگری شد

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ برنامه درسی در رشته‌مقطع‌های مختلف داریم، بیان کرد: تا سال ۹۴ حدود ۶۰۰ برنامه درسی بازنگری شده و این برنامه‌های درسی برنامه‌هایی بوده‌اند که بیش از ۱۰ سال عمر داشتند.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۵ نیز تصمیم گرفتیم تا برنامه‌های درسی که بیش از ۵ سال عمر دارد را مورد بازنگری قرار دهیم، گفت: به همین دلیل بیش از ۷۰ کارگروه مختلف در کلیه حوزه‌ها تشکیل شده است تا برنامه‌های درسی با عمر ۵ سال را مورد بازنگری قرار دهند. هر پنج سال یکبار باید برنامه‌های آموزشی مصوب شود و ما نیز از هر برنامه درسی که نوع‌آوری و بازار داشته باشد استقبال می‌کنیم.

شریعتی ادامه داد: یکسری از کشورهای استراتژیک مانند آلمان، اتریش، فرانسه، ژاپن، کره و چین هستند که ما با آنها مشکل سیاسی نداریم و می‌توانیم با آنها ارتباطات علمی برقرار کنیم.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد همچنین درباره برخی از تخلفات صورت گرفته در دانشگاه آزاد گفت: باید دید که این تخلفات در چه سطحی است و راهکارهایی برای آن ارائه دهیم. خانواده آموزش عالی همه با هم همراه هستند تا کاروان آموزش عالی با قدرت پیش برود.

وی در ادامه اظهار کرد: مجوزهایی برای رشته‌های  دانشگاه آزاد صادر کردیم و امیدواریم ادامه مسیر را با مذاکرات پیش ببریم. تلاش می‌کنیم به دانشجویان کمک کنیم تا کمترین خدشه به موقعیت دانشجویان این دانشگاه وارد نشود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی وزارت علوم حذف پایان نامه کارشناسی ارشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر