کد خبر: 448205 A

نامه رئیس سازمان میراث‌فرهنگی به شهردار تهران؛

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ارسال نامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به شهردار تهران و توقف فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان خبر داد.

به گزارش ایلنا، سیدهادی قره سید رومیانی با اشاره به ثبت جهانی کاخ گلستان و ضرورت رعایت حریم این اثر تاریخی در پایتخت گفت: به‌منظور حفاظت از حریم کاخ گلستان و حفظ منظر بصری این بنا، فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان متوقف‌ شده است.

او افزود: در همین ارتباط و حسب گزارش‌های ارسالی به معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خصوص ساخت‌وساز و فعالیت عمرانی در حریم کاخ گلستان، دکتر زهرا احمدی‌پور خواستار توقف فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان شد و در همین ارتباط سازمان میراث فرهنگی در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف شهردار تهران خواستار توقف فعالیت عمرانی در حریم کاخ گلستان شد.

قره‌سید با بیان اینکه به دلیل اهمیت موضوع، این نامه در ساعت ۲۳ روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه نگارش و ارسال‌ شده است، افزود: بعد از ارسال نامه به شهردار تهران، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در محل انجام عملیات عمرانی در حریم کاخ گلستان مستقر شدند و فعالیت‌های عمرانی در این منطقه متوقف‌ شده است.

او افزود: بنابر قوانین و مقررات یونسکو هر اثر ثبتی دارای حریم است و فعالیت‌های شهرداری‌ها نیز باید منطبق بر قوانین و مقررات میراثی باشد لذا فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان تا زمان تدوین پیوست میراثی پروژه متوقف‌ شده است.

کاخ گلستان، در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی برابر با بیست و سه ژوئن ۲۰۱۳ میلادی در سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کاخ‌گلستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر