کد خبر: 448301 A

در دیدار احمدی‌پور با دیمیتر بوشاتی مطرح شد؛

ایلنا: رئیس سازمان میراث فرهنگی در دیدار با وزیر خارجه آلبانی بر گسترش روابط فرهنگی و تبادل گردشگران بین دو کشور تأکید کرد.

به گزارش ایلنا، زهرا احمدی‌پور در دیدار با دیمیتر بوشاتی با ابراز امیدواری نسبت به از سرگیری روابط دو کشور ایران و آلبانی پس از دو دهه وقفه، گفت: برای تعمیق روابط بین دو کشور، پیش از روابط سیاسی، افزایش روابط فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد چراکه روابط فرهنگی برای عمیق شدن روابط کشورها فرصت‌های بیشتری ایجاد می‌کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه ظرفیت‌های مناسبی در حوزه گردشگری دو کشور وجود دارد که می‌توان با استفاده از این ظرفیت‌ها، افزایش تبادل گردشگر بین ایران و آلبانی را تقویت کرد، گفت: ایران کشوری با سرمایه غنی میراث فرهنگی و قدمت تاریخی است و با توجه به این سابقه تاریخی، فرصت‌های بسیاری در حوزه گردشگری تاریخی و فرهنگی در کشور ما وجود دارد که موردتوجه گردشگران تمام دنیا و به‌ویژه گردشگران اروپایی است.

وی همچنین به ظرفیت‌های غنی و بومی صنایع‌دستی کشورمان اشاره کرد و گفت: صنایع‌دستی هم یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند افزایش همکاری‌های دو کشور را به همراه داشته باشد، با توجه به اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور، استفاده از ظرفیت‌های سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌تواند برای عمیق‌تر شدن روابط ایران و آلبانی مورداستفاده قرار گیرد.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: با توجه به فضای مثبت کنونی، ما آماده میزبانی از سرمایه‌گذاران کشور آلبانی در حوزه احداث زیرساخت‌های گردشگری هستیم، همچنین آمادگی در زمینهٔ برگزاری نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها و تعامل و ارتباط بین هنرمندان دو کشور که زمینه ارتباطات فرهنگی بین ایران و آلبانی را افزایش می‌دهد، وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه اقدامات و فعالیت‌های لازم برای تسهیل صدور روادید در ایران به‌طور جدی پیگیری می‌شود، اضافه کرد: ما آمادگی لغو روادید به‌طور متقابل با سایر کشورها را داریم و این موضوع می‌تواند در مرحله اول به‌صورت تسهیلات ویزای گروهی انجام شود و در ادامه به لغو روادید بین دو کشور بینجامد.

احمدی‌پور تأکید کرد: همکاری‌های باستان‌شناسی، ایجاد روابط موزه‌ای، برگزاری نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های صنایع‌دستی و افزایش تبادل گردشگر بین دو کشور ازجمله مهم‌ترین موضوعات مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است که می‌توان با تهیه تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و آلبانی به‌صورت اجرایی و عملیاتی آن را دنبال کرد.

در ادامه این دیدار دیمیتر بوشاتی وزیر خارجه آلبانی، سفر به کشورمان را نشانه‌ای از عزم و آمادگی آلبانی برای افزایش روابط در تمامی حوزه‌ها با جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌هایی که در ایران و آلبانی وجود دارد، ارتقای مناسبات فرهنگی بین دو کشور با سرعت پیش می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه مناسبات فرهنگی ایران و آلبانی باید بیش از وضعیت موجود باشد، گفت: روابط فرهنگی بین دو کشور در قالب تفاهم‌نامه‌ای در این بخش به‌منظور افزایش تبادل گردشگران، رفت‌وآمد هنرمندان و صاحب‌نظران دو کشور، برگزاری نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌هایی در عرصه‌های مرتبط با فعالیت‌های این سازمان، قابل شکل‌گیری است.

وزیر امور خارجه آلبانی، ارتقای همکاری‌های بین دو کشور درزمینهٔ گردشگری را ضروری دانست و تصریح کرد: ارائه تسهیلات ویژه به دفاتر خدمات مسافرتی که درزمینهٔ تبادل گردشگران ایران و آلبانی فعالیت می‌کنند در دستور کار دستگاه‌های مربوطه است تا از این طریق زمینه تماس و آشنایی شهروندان دو کشور را از یکدیگر افزایش دهیم.

بوشاتی در ادامه به خلأ اطلاعاتی و نبود آشنایی مردم دو کشور از یکدیگر اشاره کرد و گفت: باید اطلاعات کافی از هر دو کشور در اختیار شهروندان قرار گیرد، وزارت امور خارجه آلبانی آمادگی دارد تا برای ارتقای مناسبات فرهنگی دو کشور تمامی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با دعوت از معاون رئیس‌جمهوری برای سفر به آلبانی افزود: افزایش ارتباط بین مسئولان دو کشور برای بررسی فرصت‌های همکاری، ارتقای مناسبات و عمیق‌تر شدن روابط بین دو کشور باید موردتوجه قرار گیرد.

بوشاتی در پایان با اشاره به عضویت هر دو کشور ایران و آلبانی در یونسکو، از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشورمان خواست تا از عضویت جمهوری کوزوو در یونسکو حمایت و پشتیبانی کند.

زهرا احمدی پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر