کد خبر: 452684 A

ابتکار:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تدوین مطالعات مربوط به احیاء و مدیریت تالاب جازموریان که سال گذشته توسط جهاد دانشگاهی کرمان آغاز شد، به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده‌است و با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری این تالاب، کارگروه ملی حفاظت و احیاء تالاب جازموریان تشکیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار در سفر خود به کرمان گفت: تدوین مطالعات مربوط به احیاء و مدیریت تالاب جازموریان که سال گذشته توسط جهاد دانشگاهی کرمان آغاز شد، به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است و با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری این تالاب، کارگروه ملی حفاظت و احیاء تالاب جازموریان تشکیل می‌شود.

معاون رئیس جمهور افزود: برداشت از رودخانه‌ها، حفر بی‌رویه چاه‌های آب، تعداد بالای چاه‌های غیرمجاز آب در حاشیه تالاب، اصلاح الگوی کشت و آبیاری، تأمین حق‌آبه تالاب از جمله مباحثی است که برای احیاء تالاب جازموریان باید مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری این موضوع که تالاب جازموریان بین دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان قرار دارد، اظهار کرد: هماهنگی و همکاری میان دو استان برای احیاء تالاب جازموریان بسیار مهم است.

ایران میزبان نخستین کنفرانس بین المللی مقابله با پدیده گرد و غبار

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اقدام های صورت گرفته برای مقابله با گرد و غبار در کشور و استان کرمان، گفت: مطالعات مربوط به کانون های گرد و غبار استان به پایان رسیده  و کانون های استانی نیز شناسایی شده است.

ابتکار با اشاره به شکل گیری ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور و تقسیم وظایف میان دستگاه های مرتبط، اظهار کرد: مسئولیت اجرایی مقابله با گرد و غبار با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است. همچنین مسئولیت پیش بینی وقوع طوفان ها و پیش آگاهی به مردم با سازمان هواشناسی و مسئولیت پایش و انجام هماهنگی های بین دستگاهی نیز با سازمان حفاظت محیط زیست است که ستاد ملی به صورت فعال، پیگیر انجام تکالیف مرتبط با هر دستگاهی است.

معاون رئیس جمهور افزود: البته اقدام ها در این زمینه محدود به سطح ملی نیست و در سطح بین المللی نیز موضوع مقابله با پدیده گرد و غبار با ابتکار عمل و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به یک موضوع کلیدی در سطح جهان تبدیل شد و حتی مجمع عمومی سازمان ملل طی سال گذشته و سالجاری دو قطعنامه در این زمینه به تصویب رساند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: گزارش جهانی تدوین شده در خصوص گرد و غبار نیز بر اساس قطعنامه نخست تصویبی در مجمع عمومی سازمان ملل تهیه شد و در مجموع اراده بین المللی در این زمینه ایجاد شد تا جایی که سازمان منطقه ای اسکاپ هم در این موضوع، اعلام موضع داشت.

وی با تاکید بر اینکه اهمیت همکاری‌های بین المللی در کشورهایی همچون عراق که به دلیل شرایط جنگ و ناامنی امکان همکاری‌های منطقه ای وجود ندارد، بسیار است، تصریح کرد: هم پیمانی های منطقه ای و بین المللی برای مقابله با گرد و غبار ضروری است و از این رو قطعنامه های بین المللی در این حوزه بسیار اهمیت دارند و البته از جمله دیگر نتایج این قطعنامه ها می‌توان به انتخاب ایران به عنوان میزبان نخستین کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار از سوی سازمان ملل متحد اشاره کرد.

اجرای طرح های طبیعت گردی در مناطق چهارگانه به معنای کاهش حفاظت از مناطق نیست

ابتکار در خصوص طرح طبیعت گردی پارک ملی، گفت: طرح های طبیعت گردی در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس مطالعات مدیریتی مناطق است و با مناطق نمونه گردشگری در کشور تفاوت دارد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مبنای کار در مناطق چهارگانه، تحت هر شرایطی حفاظت است، اظهار کرد: اجرای طرح های طبیعت گردی در مناطق چهارگانه با مشارکت جوامع بومی و محلی و بخش خصوصی، به معنای کاهش حفاظت از مناطق نیست، تنها رویکرد مدیریت و حفاظت تغییر می کند و چه بسا، حفاظت تشدید هم شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اجرای نخستین طرح طبیعت گردی در مناطق تحت مدیریت این سازمان در بخش خبر شهرستان بافت استان کرمان، گفت: کرمان پیشگام اجرای این طرح متناسب با ساز و کارهای روز دنیا شده و امیدواریم با موفقیت این استان و الگوسازی خبر بتوانیم شاهد اجرای پروژه های مشابه در سایر نقاط کشور باشیم که مطالعات کارشناسی و مدیریتی آن ها انجام شده است.

وی افزود: اجرای خوب طرح طبیعت گردی در مناطق چهارگانه، با نظارت و دقت کافی در کرمان موجب می شود این استان الگویی در اجرای طرح گردشگری طبیعت گردی باشد و این طرح را در سایر نقاط با رعایت الزامات محیط زیستی و بدون تخریب و آلایندگی در زیباترین مناطق طبیعی کشور اجرایی کنیم.

آئین نامه جدید معادن به زودی به هیات دولت می رود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص آسیب ها و تخریب های ناشی از فعالیت ناپایدار معادن در کشور، گفت: درباره فعالیت معادن در مناطق حفاظت شده و یا مناطق ارزشمندی که پیگیر حفاظت آن ها هستیم یا فعالیت معادن می تواند برای آن ها تخریب و آسیب داشته باشد، سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست کاملا روشن و بر اساس قوانین و مقررات است و تحت هیچ عنوان اجازه فعالیت های جدید و تخریبی داده نمی شود که نمونه آن در استان کرمان هم منطقه شاه کوه و مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با فعالیت های معدنی در این منطقه است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت الزام ها و شاخص ها و استانداردهای محیط زیستی برای فعالیت معادن به صورت کلی، تصریح کرد: فعالیت معادن نباید به قیمت تخریب یا آسیب به منابع همچون آب، جنگل یا خاک و حتی تخریب منظر طبیعت باشد.

ابتکار اشاره ای هم به همکاری های شکل گرفته میان سازمان متبوعش با شورای عالی معادن داشت و افزود: در حال حاضر، بسیاری از موارد را در شورای عالی معادن حل و فصل و پیگیری می کنیم و البته انتقادهایی به فعالیت ناپایدار معادن وجود دارد و حتی گزارشی نیز در همین رابطه تهیه شده است.

معاون رئیس جمهور با اعلام این خبر که آئین نامه جدید معادن و الزامات محیط زیستی فعالیت معادن تدوین شده و در مراحل آخر نهایی شدن است و به زودی به هیات دولت ارائه می شود، گفت: این آئین نامه جدید محصول همکاری خوب سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی معادن است.

همیاران آب می تواند الگویی ملی باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای به تلاش ها و اقدام های استاندار کرمان در حوزه محیط زیست داشت و گفت: یکی از بهترین طرح های اجرا شده در استان که می‌تواند در سطح ملی و در بسیاری از استان‌ها با شرایط مشابه به عنوان الگو مورد توجه قرار گیرد، طرح همیاران آب است.

وی افزود: با توجه به شرایط بی‌آبی، خشکسالی، تغییر اقلیم و کاهش نزولات آسمانی، طرح همیاران آب برای استان کرمان بسیار ضروری و حیاتی است زیرا چاره‌ای جز اصلاح و بازنگری در شیوه مدیریت منابع و مصارف آب در کشور به ویژه در بخش های پر آب بر همچون کشاورزی نداریم و تغییر و اصلاح الگوهای کشت و آبیاری الزامی است.

 ابتکار گفت: متاسفانه سفره‌های آب در این استان آسیب دیده‌اند و انتظار است این طرح با قوت ادامه یابد.

ضوابط محیط زیست دست و پا گیر نیست

معاون رئیس جمهور در ادامه این نشست با بیان اینکه ضوابط محیط زیستی، ضوابط دست و پاگیر تلقی نمی شوند، گفت: نتیجه بی توجهی به محیط زیست و ضوابط آن موجب آن شد که طرح های بسیار زیادی در کشور اجرایی شود که امروز با چالش ها و خسارت های آن ها مواجه هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: تالاب جازموریان زمانی حداقل به صورت فصلی آب داشت و همین موضوع مانع ایجاد گرد و غبار از سطح تالاب می شد اما امروز بر اثر غفلت و بی توجهی به ملاحظات محیط زیست، منابع آب و ظرفیت بارگذاری فعالیت های مختلف همچون کشاورزی در منطقه بر اساس توان اکوسیستم و استفاده بی رویه از آب و خشک شدن تالاب، شاهد آن هستیم که چند روز متوالی شهر بندرعباس به دلیل گرد و غبار متاثر از تالاب جازموریان، دچار چالش و حتی تعطیلی می شود.

ابتکار خاطرنشان کرد: رعایت الزام ها و ضوابط محیط زیست در مقطع برنامه ریزی و جانمایی فعالیت ها و میزان بارگذاری ها بر اساس آمایش سرزمین و ظرفیت زیستی باعث می شود تا تخریب ها و آسیب ها به حداقل برسد. زیرا ماهیت الزام های محیط زیست دست و پا گیر نیست و در تمام دنیا نیز به دلیل تبعات تخریب و آسیب به محیط زیست در تمامی حوزه ها، قوانین محیط زیستی به عنوان قوانین با شدت مورد پیگیری و اجرا قرار می‌گیرند.

وی گفت: در سطح دنیا ضوابط زیست محیطی در زیباترین شکل خود اجرا می شود زیرا می دانند عدم توجه به آن چه تاثیری در حوزه سلامت و سایر حوزه ها دارد.

ابتکار در خصوص تفویض برخی اختیارها به استان ها، اظهار کرد: 23 مورد از عنوان های ارزیابی زیست محیطی جهت تسهیل و تسریع در روند امور به استان ها واگذار شده است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: با واگذاری برخی اختیارات به استان ها جهت تسهیل و تسریع در امور مشکل نداریم اما با تضعیف محیط زیست و قوانین آن، مشکل داریم.

اراضی ملی قابل واگذاری نیست

بنابراین گزارش، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست میز در این نشست با اشاره به وضعیت مدیریت 280 منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: پس از سال های سال محافظ از این مناطق، امروز به دلیل کمبود امکانات، نیرو و اعتبارات، همچنین رویکرد جدید جهان برای حفاظت و بهره برداری پایدار از مناطق با همکاری بخش های غیر دولتی، خصوصی، مردم جوامع بومی و محلی و افراد یا گروه های برخوردار از ظرفیت و اندیشه رواج توسعه پایدار در کشور به این نتیجه رسیده است که باید شیوه مدیریت و حفاظتی خود را تغییر دهد.

وی با اشاره به مباحث مربوطه در 13 نشست جهانی کنوانسیون تنوع زیستی، اظهار کرد: آنچه مورد تاکید 198 کشور جهان و محور اصلی توصیه ها و سخنرانی های مقام های این کشورها بود، گسترش فعالیت هایی همچون اکوتوریسم یا حفاظت از جنگل ها با رویکرد مشارکتی به ویژه با جامعه بومی و محلی بود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر اساس همین رویکرد و نگاه جدید جهانی، از استان ها خواسته است تا ارزیابی از مناطق دارای ظرفیت جذب مشارکت غیردولتی انجام دهد و پس از طرح این گزارش ها در کمیته های استانی مربوطه، به سازمان هم نسخه ای از گزارش و نتایج طرح آن در کیمته های استانی اعلام شود.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، آن دسته از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست که دارای طرح های مدیریتی زون بندی شده هستند بررسی و زمینه مشارکت بخش های غیر دولتی و خصوصی برای حفاظت از آن ها از طریق اجرای طرح هایی همچون اکوتوریسم با مشارکت جوامع بومی و محلی پیگیری می شود.

دبیری با اشاره به پیشنهاد مدیر سازمان جهانی گردشگری برای استفاده از سرمایه گذار خارجی برای بهره برداری پایدار از خبر و معرفی آن به عنوان یک مکان جذاب برای اکوتوریسم در جهان، اظهار کرد: آن زمان رویکرد ما در مناطق حول این محور و محورهای مشابه نبود اما امروز رویکرد جهانی در مدیریت و حفاظت مناطق به این سمت رفته است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زمانی که پیشنهاد منطقه خبر مطرح شد، چندین مرتبه طرح مورد بررسی قرار گرفت و ایرادات برطرف شد تا این طرح به هیچ عنوان خللی در وضعیت اکوسیستم منطقه ایجاد نکند.

این مقام مسئول با تاکید بر این موضوع که اراضی ملی قابل واگذاری نیست، تصریح کرد: در حال حاضر نیز بخش خصوصی مستثنیاتی را خریداری و قرار شده پروژه خود را در همان مستثنیات با ظرفیتی محدود اجرایی کند.

وی با بیان اینکه پس از مدت ها رفت و برگشت و اصلاح و بازنگری در مسائل تکنیکی و فنی طرح، موضوع بر حسب تکلیف برنامه  5 ساله توسعه و تاکید بر ضرورت دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی برای پروژه های بزرگ گردشگری در کمیته ماده 2 ارزیابی زیست محیطی مطرح و مشروط به اقدام هایی مورد تایید و تصویب قرار گرفت.

دبیری ادامه داد: پس از آن طرح به کمیته ملی طبیعت‌گردی متشکل از سه دستگاه حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ارجاع داده شد و در نهایت تایید آخر را دریافت کرد.

وی تصریح کرد: آنچه سرمایه گذار باید انجام دهد مطابق با قوانین و استانداردهای جهانی استفاده از تاسیسات ساده گردشگری متناسب با شرایط و سازگار با منطقه مثل کلبه‌های سبک در خارج از اراضی ملی، بازارچه های محلی، مراکز آموزشی و بازدید کنندگان با ظرفیت مشخص و محدود روزانه است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری این موضوع که اکوتوریسم یکی از مهم ترین منابع اشتغال و درآمدزایی در جهان حتی در کشورهایی همچون کنیا و زیمباوه است، گفت: ایران از ظرفیت بسیار بالایی برای پذیرش و جذب اکوتوریست (طبیعت گرد) برخوردار است زیرا جزء 20 کشور برتر دنیا به لحاظ غنای تنوع زیستی گیاهی و جانوری است.

دبیری با ذکر مثال ترکیه، گفت: این کشورها از طریق اکوتوریست و به طور کلی گردشگری، درآمدهای بسیار زیادی به صورت سالانه دارند در حالیکه ظرفیت های ایران را نیز ندارند اما ما به دلیل برخی موانع و چالش ها هنوز نتوانسته ایم این ظرفیت بالقوه را بالفعل کنیم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جازموریان منبع تولید 25 درصد گرد و غبار کشور است، گفت: البته این موضوع باید روشن شود که منظور از ایین آمار، 25 درصد گرد و غبار تولیدی از کانون های داخلی در حالیکه بخش بسیار بزرگ و عظیمی  از گرد و غبار ایران از منابع خارج از ایران است.

وی افزود: البته این هم هنوز مشخص نشده است که 25 درصد گرد و غبار کانون های داخلی شرق کشور یا کانون های داخلی کل کشور از منبع جازموریان است.

دبیری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص میزان تخریب معادن نیز با یادآوری این موضوع که بر اساس درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1390 و مصوبه هیات وزیران، ضوابط معادن لغو می شود، خاطرنشان کرد: قطعا در این فاصله تا تصویب آئین نامه جدید معادن در هیات دولت، تخریب هایی نیز از سوی معادن در کشور وجود داشته است.

تالاب جازموریان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر