کد خبر: 452976 A

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی خبر داد:

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از راه‌اندازی ۲۷۰ مرکز یادگیری محلی در سراسر کشور خبر داد و گفت: ۴۷۰ هزار نفر درگروه سنی ۴۹-۱۰ سال در دوره های سوادآموزی طی سال جاری ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، علی باقرزاده در دیدار با «ویل پارکس» نماینده یونیسف در ایران که در سالن جلسات سازمان نهضت سواد آموزی برگزار شد، اظهار کرد: ۲۰۰ هزار نفر در برنامه های مکمل سواد آموزی مانند مسابقات انشا نویسی و کتابخوانی شرکت کرده اند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به میزان اعتبار هزینه شده برای انجام فعالیت های سواد آموزی اشاره کرد و افزود: اعتبار سالانه سازمان نهضت سواد آموزی ۸۰ میلیون دلار است که از سوی دولت تامین می شود و سازمان تاکنون با ۷۲ میلیون دلار اعتبار توانسته است به عملکرد مذکور دست یابد.

وی با بیان این که گام اول سواد آموزی، فراگیری مهارت خواندن و نوشتن است، تصریح کرد: رویکرد اصلی فعالیت های سواد آموزی، آموزش مهارت های بِه زیستن و آموزش نحوه یادگرفتن به فراگیران است .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به رویکرد های حاکم بر فعالیت ها و خدمات سواد آموزی اشاره و خاطرنشان کرد: این سازمان تمامی تلاش خود را برای انعطاف حداکثری در برنامه، مشارکت حداکثری جامعه و سودمندی و کیفیت حداکثری در برنامه های خود به کار گرفته است.

باقرزاده به گروه های هدف و تنوع موجود در مخاطبان اشاره کرد و افزود: سازمان نهضت سواد آموزی مسئولیت شناسایی و جذب و آموزش افراد بی سواد و بازمانده از تحصیل، گروه سنی ۴۹-۱۰ ساله را بر عهده دارد.

وی با تاکید بر این که گروه سنی ۴۹-۱۰ ساله از تنوع زیادی برخوردار است، بیان کرد: کودکان کار و خیابان، کودکان بازمانده از تحصیل دارای کبر سنی،کودکان بدون شناسنامه، اتباع خارجی مجاز و غیر مجاز، معلولان و افراد با نیاز های ویژه و دختران روستایی و عشایر ، گروه سنی ۱۹-۱۰ ساله را تشکیل می دهند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به اهمیت مراکز یادگیری محلی برای متمرکز شدن فعالیت های آموزش سواد در محلات و توسعه مشارکت بومی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سازمان در حال احیا و راه اندازی مراکز یادگیری محلی با رویکرد های نوین است و تا کنون ۲۷۰ مرکز یادگیری محلی راه اندازی شده است و امید است به ۲۵۰۰ مرکز یادگیری محلی توسعه یابد.

وی با بیان این که اگر فعالیت های سواد آموزی در مراکز یادگیری محلی متمرکز شوند بسیاری از هزینه ها حذف خواهد شد، بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش مزایا و تسهیلات ویژه ای مانند انتصاب یک نفر به عنوان مدیر مرکز، تخصیص فضا و تجهیزات و امکانات لازم برای انجام فعالیت های مکمل برای تسهیل کار و مقرون به صرفه بودن خدمات در نظر گرفته است.

باقرزاده به همکاری مشترک سازمان با یونیسف اشاره کرد و افزود: سازمان نهضت سواد آموزی به دنبال بهره گیری از ظرفیت های علمی و فنی نهاد های بین المللی در زمینه جذب و آموزش کودکان کار، کودکان بازمانده از تحصیل اتباع خارجی و توانمند سازی کارشناسان این حوزه است.

نهضت سوادآموزی علی باقرزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر