کد خبر: 456972 A

وزیر بهداشت گفت: مسیری که 37 سال پیش آغاز کردیم، محققان جوان ما امروز با انگیزه و انرژی بالای خود ادامه می‌دهند.

به گزارش ایلنا، سیدحسن هاشمی در انستیتو پاستور ایران در جمع خبرنگاران گفت: در سه سال گذشته 40 شرکت دانش بنیان را در انستیتو پاستور راه اندازی کرده ایم که البته اگر حمایت ها بیشتر بود و انستیتو پاستور زیرساخت کافی از نظر تعداد آزمایشگاه ها، فضای کافی و سایر امکانات لازم را می داشت ، می توانستیم به دستاوردهای بیشتری دراین حوزه دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به نقش خیرین در توسعه علمی حوزه بهداشت خاطرنشان کرد : اگر در کنار کمک هایی که دولت در این حوزه انجام می دهد ، خیرین نیز پا به این عرصه بگذارند، شاهد نتایج بسیار مطلوب در این بخش خواهیم بود.

وی گفت: در همه جای دنیا دیده می شود که کمپانی های بزرگ جهان میلیاردها دلار در این حوزه صرف می کنند که بخش عمده ای از اعتبارات سازمان بهداشت جهانی نیز از همین طریق تامین می شود و به نتایج بسیار مطلوبی هم در این زمینه رسیده اند.

هاشمی از شرکت های بزرگ، بازرگانان، سرمایه گذاران و به خصوص بانکها دعوت کرد تا با صرف هزینه و ساخت آزمایشگاه های مجهز در انستیتو پاستور، زمینه را برای فعالیت محققان جوان کشور فراهم کنند.

وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: سرمایه گذاری در این حوزه علاوه بر سربلندی کشور، درآمدزایی زیادی را در پی خواهد داشت و از بیماری و معلولیت بسیاری از مردم جلوگیری خواهد کرد.

هاشمی همچنین با اشاره به موقعیت ایران در جهان در حوزه سلامت گفت: بخشی از داروها، واکسن ها و تجهیزات پزشکی جزو محصولات استراتژیک محسوب می شوند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنای کار ما می بایست اقتصاد مقاومتی باشد .

وی گفت: آنچه ما تا کنون در قالب شورای فناوری به آن پرداخته ایم بر همین مبنا بوده است و خوشبختانه جواب هم گرفته ایم و آنجا که قیمت گذاری ها درست بوده و حمایت از تولیدکننده داخلی به درستی صورت گرفته، به نتایج مطلوب رسیده ایم و نتایج توافق هسته ای نیز به ما کمک کرده است تا بتوانیم محصولات با کیفیت بالا را با ایجاد تعامل با سایر کشورها صادر کنیم و تا کنون حجم صادرات ما به 2.5 برابر رسیده است.

وی با اعلام رقم 200 میلیون دلار برای صادرات گفت: البته ما از این رقم راضی نیستیم ولی به آینده امیدواریم که در آینده با ایجاد فضای آرامش و سرعت بخشیدن به کارها این رقم را افزایش دهیم.

 

انستیتو پاستور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر