کد خبر: 465706 A

مقام مسئول سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ایلنا:

چند سالی است که قرار دادن «سمندرلرستانی» در سفره‌هفت سین به عنوان یکی از «سین‌»ها رواج پیدا کرده است، در حالی که این گونه حیات وحش در معرض خطر انقراض قرار دارد و قاچاق این گونه، حیات وحش ارزشمند ایران را رو به نابودی می‌برد.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد قاچاق سمندر لرستانی در ایام نزدیک به نوروز گفت: سمند لرستانی گونه‌ای اندومیک( بومی) با شهرت جهانی است که زیستگاه آن در جنوب استان لرستان قرار دارد و متاسفانه از گونه‌های در معرض خطر انقراض است.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته شاهد بودیم که برخی قاچاقچیان در ایام نوروز مبادرت به قاچاق این گونه حیات وحش می‌کردند و برخی افراد ناآگاه نیز از خرید این گونه برای قرار دادن آن در سفره هفت سین استقبال می‌کردند.

بیرانوند اظهار کرد: ما در 3 سال گذشته کارگروه آمایش محیط زیست استان را درگیر بحث قاچاق سمندر لرستانی کردیم و از آنجا که دستگاه‌های زیادی در این کارگروه عضو هستند، با ایجاد مصوبه‌ای در این زمینه دستگاه‌های قضایی، انتظامی، ماموران پایانه‌ها، اداره کل راه، راه آهن و ... را هماهنگ کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان ادامه داد: در زیستگاهای لرستان نیز 4 پاسگاه محیط‌بانی را که 2 مورد از آنها سیار است، راه‌اندازی کردیم و آموزش جوامع محلی نیز در دستور کار قرار گرفت.

وی توضیح داد: اکنون 2 سال است که بر اساس گزارش‌هایی که از کل کشور دریافت کردیم، شاهد عدم قاچاق سمندر از لرستان بودیم، البته بخشی از زیستگاه این گونه در شمال خوزستان است که در مورد آنها اطلاعی نداریم.

فتحی بیرانوند گفت: امسال نیز کارگروه محیط زیست در این زمینه فعال است و دستگاه‌ها برای مقابله با قاچاق سمندر در حالت آماده‌باش هستند، دستگاه قضایی نیز برای برخورد شدید با متخلفان در این زمینه اظهار آمادگی کرده‌است.

وی خاطر نشان کرد: کارهای مطالعاتی برای اولین بار در مورد سمند لرستانی در حال انجام است و 5 پایان‌نامه دکتری در موضوعات مختلف مرتبط با سمندر لرستانی انجام شده‌است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان، ادامه داد: یکی از زیستگاه‌های سمندر لرستانی امسال در فهرست مناطق حفاظت شده زیست‌محیطی قرار گرفت و امیدواریم منطقه  24 هزار هکتاری زیستگاه سمندر 2 در شاداب کوه که پرونده آن برای شورای عالی محیط زیست آماده شده نیز با تصمیم این شورا، به عنوان منطقه حفاظت شده محیط زیست مصوب شود.

وی خاطرنشان کرد: در این صورت سطح حفاظتی در آن منطقه بالا می‌رود و اعتبارات بیشتری برای این منطقه تخصیص پیدا می‌کند که در حفاظت از این گونه در خطر انقراض بسیار موثر است.

سمند لرستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر