کد خبر: 466398 A

حجت الاسلام قاضی عسکر:

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی ابراز امیدواری کرد که موانع باقیمانده ازسر راه سفر حجاج ایرانی به عربستان برداشته شود.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی امروز در گفتگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که حج تمتع سال آینده راه اندازی شود.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت در پاسخ به سوالی در باره نتایج مذاکرات هیئت ایرانی درعربستان گفت: تقریبا بیشتر مسایل مورد بحث حل شده است و اگرموارد باقیمانده هم درچند روز آینده حل شود، امیدواریم که بتوانیم حج سال ۹۶ را راه اندازی کنیم.

وی با تاکید براینکه موضوع شهدای منا برای جمهوری اسلامی ایران خیلی مهم است و باید هرچه زودتر تکلیف این مسئله روشن شود، افزود: سعودی ها مدعی هستند که تحقیقات شان درمورد این فاجعه ادامه دارد و ما هم مدارک زیادی داریم و پیشنهاد کرده ایم در کمیته حقیقت یابی که تشکیل داده اند از جمهوری اسلامی ایران نیزدعوت نمایند تا ما نیز مدارک و مستندات خود را ارائه دهیم ونتیجه نهایی حاصل شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر درمورد نتایج پیگیری ها در خصوص حادثه فرودگاه جده اظهار داشت : درمورد این موضوع، سعودی ها کتبا اعلام کرده اند که دو پلیس خاطی به چهارسال زندان وهزارضربه شلاق محکوم شده و درحال تحمل مجازات خود هستند.

وی افزود: نکته مهمی که درمذاکرات مطرح شده این بود که آنها اعلام کردند ما درخواست مجازات شدید تری برای خاطیان کرده بودیم ولی قضات مربوطه چنین حکمی را صادر کرده اند.

وی تصریح کرد: مجازات چهار سال زندان ، هزارضربه شلاق و انفصال از خدمت برای دو پلیس خاطی نهایی شده وعربستان کتبا آن را اعلام کرده است.

نماینده ولی فقیه در مورد احتمال راه اندازی عمره با توجه به حکم صادره برای این دو پلیس خاطی گفت: از سرگیری سفرهای عمره بستگی به حل مسایل حج دارد و اگر حج تمتع راه اندازی شودباتوجه به مجازات عاملان جنایت فرودگاه جده ، انشاءالله عمره نیز بعد از حج راه اندازی خواهد شد.

وی همچنین گفت : در صورت نهایی شدن توافقات با طرف سعودی حداقل ۸۰ هزار حاجی در سال ۹۶ برای ادای مناسک حج اعزام خواهند شد والبته به دلیل محرومیت حجاج ایرانی از حج قبلی خواستار افزایش تعداد حجاج می باشیم.

حجت الاسلام قاضی عسکر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر