کد خبر: 468350 A

یک باستان‌شناس خبر داد:

دومین فصل مطالعات محوطه جم محلات به پدیدار شدن یک سازه معماری خشتی از دوران تاریخی ،انواع قطعه سفال های ساده و منقوش، ابزار سنگی متنوع، ادوات سنگی و ... منجر شد.

به گزارش ایلنا، لیلا بنی جمال سرپرست هیأت دومین فصل مطالعات محوطه جم محلات استان مرکزی با اعلام این خبر گفت: این طرح با هدف تکمیل اطلاعات در زمینه عرصه حقیقی، بررسی میزان آشفتگی محوطه و شناسایی دوره های استقراری آن به انجام رسید.

این باستان شناس افزود : در این فصل از مطالعات محوطه جم با ایجاد  کارگاه در بخش شمال شرقی محوطه بخشی از یک سازه معماری خشتی آشکار شد.

به گفته او ،  این بقایا شامل دو دیوار خشتی با عرض 100 و 150 سانتی متر و عمود بر هم باشد که احتمالا متعلق به فضای معماری بزرگی مربوط به دوران تاریخی است.

سرپرست هیأت باستان شناسی افزود: از جمله آثار به دست آمده در دو فصل حفاری مطالعه این محوطه می توان به انواع قطعه سفال های ساده و منقوش، ابزار سنگی متنوع، ادوات سنگی و ... اشاره کرد.

بنی جمال با بیان اینکه محوطه جم محلات از مهمترین و بزرگترین محوطه های جنوب شرق استان مرکزی محسوب می شود تصریح کرد که در این محوطه  شواهد استقراری از دوران مس سنگی،مفرغ، پارت و ساسانی وجود دارد.

دومین فصل مطالعات محوطه جم محلات با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

محوطه جم محلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر