کد خبر: 490214 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم رونمایی سند ملی اشتغال سبز گفت: هم اکنون مشاغلی در این بخش ایجاد شده است که صاحبان آن تا دو برابر حداقل دستمزد، درآمد دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم رونمایی سند ملی اشتغال سبز با بیان اینکه اشتغال سبز و حفاظت از محیط زیست هم اکنون به یک گفتمان ملی تبدیل شده است، گفت: دولت یازدهم در راستای حمایت از اشتغال سبز 20 هزار میلیارد تومان منابع تسهیلات ا ختصاص داده است و این منابع به صورت مستقیم در اختیار بنگاه‌های خرد، متوسط و برزگ قرار گیرد.

وی افزود: هم اکنون مشاغلی در اقتصاد سبز درست شده است که افراد با دو برابر حداقل دستمزد در آن درآمد دارند و دولت در نظر دارد که تا  در آینده نزدیک 50 درصد از مشاغل را در این بخش متمرکز کند.

وی در ادامه افزود: دولت به این سمت رفته است که به جای یارانه کارانه تخصیص دهد و از طرح‌های کارورزی استقبال کند چرا که هم اکنون 80 درصد افرادی که در بنگاه‌هایی با این شکل مشغول شده‌اند جذب بازار کار شده‌اند و تنها 10 تا 15 درصد از آنها به دلایل مختلف پس از کارورزی وارد این حیطه‌ها نشدند.

ربیعی در ادامه با بیان اینکه سیاست گذاری‌های غلط در حوزه آب و محیط زیست در دولت گذشته به فقدان گفت‌وگوهای منطقه‌ای و بین‌المللی انجامید گفت: همین عدم وجود  گفت‌وگوهای منطقه‌ای موجب شد که ایران نتواند در سطح بین المللی از حیث محیط زیست حرفی برای گفتن داشته باشد اما دولت یازدهم با استفاده از همین ظرفیت‌ها توانست که رونق از دست رفته محیط زیست را به آن برگرداند.

وی افزود: همچنین دولت یازدهم اشتغال فراگیر ضد فقر را در دستور کار خود قرار داد. البته رویکرد رشد فراگیر منوط به افزایش رشد اقتصادی است و در این راستا باید از سیاست‌های انتخابی بهره جست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود سند اشتغال سبز گفت: سازمان محیط زیست در چارچوب وظایف ذاتی خود از مدارس محیط زیست و طرح‌های حفاظت و احیا و کسب و کارهای رسته‌های سبز حمایت کرده است. همچنین در بحث‌های گردشگری به ویژه گردشگری سلامت و حوزه آی سی تی گام‌های موثر از سوی این سازمان برداشته شده است.

همچنین در ادامه این مراسم عیسی منصوری، معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مطالعات پایه‌ای برای تقویت و رشد اشتغال سبز سال‌هاست که در حال انجام است.

وی افزود: همچنین طرح‌های کنترل آلودگی در طرح‌های اشتغال فراگیر لحاظ شده اند که البته این امر نیازمند هماهنگی بین دستگاهی است.

معاون وزیر کار افزود: سازمان محیط زیست می‌تواند به صورت منفعل عمل کند اما ورود این سازمان در این مباحث نشان داد که اشتغال سبز در این سازمان به منزله یک فرصت نگریسته می‌شود.

از سوی دیگر در ادامه این جلسه یوسف رشیدی معاون آموزش محیط زیست و پژوهش سازمان محیط زیست گفت: ادبیات اشتغال سبز از سال 1960 توسط شرکت‌های بی پی شل و اکسون موبیل استفاده شده است.

وی افزود: اشتغال سبز یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است از این رو باید حفاظت از زیست بوم‌ها را در اولویت قرار دهیم.

رشیدی در پایان گفت:‌ همچنین بحث‌های پژوهشی و توسعه فناوری در مقابله با مشکلات محیط زیستی همچون آب و خشکسالی موثر است.

کارگران و دولت یازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر