کد خبر: 493119 A

کارشناس مسئول برنامه کنترل ناقلین:

مبارزه و کنترل حشرات و جانوران موذی در اماکن عمومی و خانگی فقط توسط شرکت های دارای مجوز از وزارت بهداشت انجام شود.

به گزارش ایلنا، پیمان طالبی پور کارشناس مسئول برنامه کنترل ناقلین مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمورد فعالیت بعضی از شرکت های سمپاشی فاقد مجوز از وزارت بهداشت در اماکن عمومی و خانگی هشدار داد.

طالبی پور گفت: استفاده شرکت های فاقد مجوز از سموم غیرمجاز، سلامت افراد و محیط را به خطر می اندازد.

وی بیان داشت: استفاده از برخی سموم توسط این افراد گاهی منجر به عوارض جبران ناپذیری می شود.

طالبی پور ضمن تاکید بر فعالیت ۲۹۰ شرکت خدماتی مبارزه با حشرات و جانوران موذی در اماکن عمومی و خانگی زیر نظر وزارت بهداشت در کشور افزود: شهروندان برای مبارزه با حشرات و جانوران موذی از خدمات این شرکت ها که دارای پروانه فعالیت هستند استفاده کنند.

وی گفت: مسئولین فنی این شرکت ها موظف به مشاوره خانواده ها برای استفاده از روش های بهسازی محیط و شیوه های مبارزه تلفیقی فیزیکی و شیمیایی و درصورت لزوم موظف به بهسازی محیط هستند.

این کارشناس وزارت بهداشت همچنین نسبت به استفاده بی رویه سموم برای دفع حشرات هشدار داد و گفت: استفاده ازسموم به دلیل خطراتی که برای سلامتی افراد و محیط زیست دارد و همچنین منجر به مقاومت گونه های ناقل بیماری می شود تنها درمواقع ضرورت، توصیه می شود.

طالبی پور رعایت موارد بهداشتی، جمع آوری و دفع مناسب زباله ها و پسماند، نصب توری پنجره ها، استفاده از دورکننده های حشرات و دفع سریع فاضلاب را از روش های تلفیقی موثر برای مبارزه با حشرات و جوندگان موذی عنوان کرد.

 

جانوران حشرات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر