کد خبر: 493282 A

مدیر عامل سازمان انتقال خون خبر داد:

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: جمهوری اسلامی ایران در میان 21 کشور عضو امرو (منطقه مدیترانه شرقی) 21 درصد میزان خون های اهدایی در منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایلنا از سازمان انتقال خون، علی اکبر پور فتح الله افزود : براساس آخرین گزارش منتشر شده سازمان جهانی بهداشت سالانه نزدیک به 113 میلیون اهدای خون در جهان صورت می گیرد که از این میزان نزدیک به 101 میلیون اهدای خون کامل و 12 میلیون اهدای آفرزیس است.

آفرزیس، روش پیشرفته جمع آوری و تهیه پلاکت است که با استفاده از یک دستگاه ویژه پلاکت فرد اهداکننده جمع آوری و بقیه خون و اجزای آن به بدن فرد اهداکننده باز می گردد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: از این میان سهم کشورهای عضو مدیترانه شرقی حدود 9/9 میلیون است .

وی اضافه کرد: از این میزان سهم ایران بیش از 2 میلیون اهدای خون است یعنی نزدیک به 21درصد از کل خون های اهدایی در 21 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی نظیر ایران ،کویت، اردن، لبنان، قطر، عمان، امارات متحده عربی در ایران دریافت شده که رقم قابل توجهی است.

پورفتح الله با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون در کشورهای جهان به ازای هر هزار نفر جمعیت بین 3 دهم درهزار تا 56 در هزار است،گفت : متوسط نرخ اهدا در میان کشورهای با درآمد بالا 1/ 32، در کشورهای با درآمد متوسط 9/ 14، در کشورهای با درآمد پایین 8/ 7 به ازای هر هزار نفر جمعیت است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه متوسط شاخص اهدا در کشورهای عضو مدیترانه شرقی 9/ 14 است،گفت: شاخص اهدای خون در کشور ایران 27 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است که از این نظر سرآمد کشورهای منطقه به شمار می رود.

وی افزود: در حالیکه امروزه هنوز 70 کشور در جهان به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند، ایران از معدود کشورهایی است که از سال 2007 به اهدای خون صددرصد داوطلبانه دست یافته است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: این موفقیت مرهون اهداکنندگان ایثارگر و مستمر خون است که بدون چشم داشت و با اهداف انسان دوستانه عصاره وجودی خود را به بیماران بستری و نیازمند به خون در بیمارستان ها اهدا می کنند.

وی یادآوری کرد: براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سطح جهان بیش از 30 درصد اهدای خون توسط بانوان صورت می پذیرد که در میان مناطق طبقه بندی شده توسط سازمان جهانی بهداشت، منطقه مدیترانه شرقی دارای کمترین نرخ اهدای خون توسط بانوان است که شامل 7 درصد است .

پور فتح الله ادامه داد: در کشور ما شاخص اهدای خون بانوان در حال حاضر به طور متوسط نزدیک به 5/ 4 درصد است.

وی اعلام کرد:استان های لرستان با 9 درصد، مرکزی 8 درصد، سیستان و بلوچستان با 7 درصد، 3 استان برتر در زمینه اهدای خون بانوان در سال 95 در کشور پیشتاز بودند.

 

انتقال خون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر