کد خبر: 493386 A

لایه‌نگاری برای بازنگری گاه‌نگاری محوطه و دستیابی به اطلاعات بیشتر از ماهیت معیشت ساکنان آن در طول زمان در تپه علیکش دهلران واقع در استان ایلام با قدمت 10هزار سال از اواسط اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شد.

به گزارش ایلنا، حجت دارابی سرپرست هیئت لایه‌نگاری برای گاه‌نگاری تپه علیکش دهلران با اعلام این خبر گفت: تپه علیکش دهلران یکی از شاخص‌ترین محوطه‌های دوره نوسنگی در ایران و بلکه خاور نزدیک به‌شمار می‌رود که به‌لطف کاوش‌های قبلی پروفسور فرانک هول باستان‌شناس آمریکایی در این تپه، در اوایل دهه 1340 شمسی، مدارک بسیار ارزشمندی درباره چگونگی شروع کشاورزی و دام‌پروری و نیز روستانشینی در دسترس قرار گرفته است.

دارابی افزود: این در حالی است که در سال‌های اخیر روش‌های جدید علمی تاریخ‌گذاری برای شناخت و بررسی دقیق‌تر زمان و ماهیت استقرارهای گذشته به‌وجود آمده که مطالعات قبلی عاری از آنان بوده‌اند.

این عضو هیئت‌علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه رازی اظهار کرد: امروزه نیاز است تا با به‌کارگیری روش‌های نوین چارچوب دقیق گاه‌نگاری را برای بررسی و درک تغییر و تداوم فرهنگی جوامع گذشته در طول زمان تعیین کنیم و این امر یکی از مهم‌ترین اهداف باستان‌شناسی است.

او گفت: باید ابتدا به سراغ محوطه‌های برویم که امروزه در مراجع باستان‌شناسی مرجع و معیار مقایسه هستند و نیاز است تا اطلاعات خود را از آنان روزآمد کنیم.

دارابی افزود:این کاوش با حمایت امور پایگاه‌های میراث‌فرهنگی کشور و به‌طور ویژه پایگاه محوطه‌های پیش‌ازتاریخ دهلران و نیز اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام درحال انجام است.

تپه علیکش به‌همت کارشناسان استان ایلام در سال 1379 در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسید و در سال 1388 تعیین عرصه و تملک شد. این تپه حاوی شواهد نوسنگی بی‌سفال و باسفال از هزاره هشتم و هفتم پیش‌ازمیلاد است.

مجوز لایه‌نگاری برای گاه‌نگاری تپه علیکش دهلران را رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری صادر کرده است.

 

تپه علیکش دهلران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر