کد خبر: 498264 A

فرمانده انتظامی تهران بزرگ مطرح کرد:

رئیس پلیس پایتخت جزئیاتی از دو حادثه تروریستی اخیر تهران را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، سردار حسین ساجدی‌نیا با اشاره به جزئیات اقدامات پلیس در دو حادثه تروریستی اخیر، گفت: حفاظت مجلس شورای اسلامی در اختیار نیروهای سپاه پاسداران قرار دارد اما پلیس در هر دو حادثه وارد شده و عملیات خود را آغاز کرد.

ساجدی نیا ضمن اشاره به اینکه هر دو حادثه در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل بین ساعات ۱۰:۱۰ تا ۱۰:۱۵ صبح رخ داد، افزود: عوامل انتظامی بلافاصله در دو محل حاضر شدند و عملیات خود را آغاز کردند.

رییس پلیس پایتخت همچنین به حادثه رخ داده در حرم امام خمینی (ره)، اشاره کرد و گفت: هر دو تروریستی که در حرم امام خمینی (ره) حاضر شده بودند، جلیقه انتحاری به همراه داشتند و پس از آن که از درب غربی وارد حرم شدند، یک نفر را به ضرب گلوله به شهادت رسانده اما بالافاصله با حضور همکارانمان یکی از تروریست‌ها قبل از این که خودش را منفجر کند، به هلاکت رسید.

وی با بیان این مطلب که حادثه تروریستی در حرم طی کمتر از ۳۰ دقیقه به پایان رسید، افزود: در جریان این حادثه یکی دیگر از عوامل تروریستی قصد داشت، خودش را در میان ماموران منفجر کند که با ضرب گلوله ماموران پلیس از پای درآمده و به هلاکت رسید.

سردار ساجدی نیا همچنین به عملکرد نیروی انتظامی در حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: حراست از مجلس در اختیار سپاه انصار است اما با این وجود نیروی انتظامی سریعاً وارد محل شد و بلافاصله تخلیه معابر و هدایت مردم از معابر به مکان‌های امن آغاز شد.

وی ادامه داد: نیروهای ویژه رهایی گروگان پلیس نیز بلافاصله در محل مستقر شدند و در عملیات انجام شده هر سه عامل تروریستی در مجلس شورای اسلامی نیز به هلاکت رسیدند.

ساجدی‌نیا با اشاره به اینکه تروریست‌ها از درب ملاقات مردمی وارد ساختمان شمالی مجلس شدند و خوشبختانه اقدام سریع و واکنش تیزهوشانه تیم حفاظت مجلس باعث شد تا از میزان تلفات و خسارات جانی در این حادثه کاسته شود، گفت: مراجعه‌کنندگان در اتاق‌های نمایندگان پناه داده شدند و هر دو اقدام تروریستی اصطلاحا اقدامی کور بود.

رییس پلیس پایتخت اضافه کرد: چنین اقداماتی نمی‌تواند در مردم تاثیرگذار باشد و خوشبختانه شاهد این هستیم که روحیه مردم پس از این حادثه بسیار خوب است. حتی طبق استعلام‌های ما میزان استفاده از مترو چندان تغییری نداشته و مراجعه به مراکز خرید و مراکز تفریحی نیز همچون روزهای قبل بوده است؛ ضمن این که در همان شب در تهران در ۹۳ نقطه مراسم‌ فرهنگی و مذهبی در امنیت کامل برگزار شد.

وی درباره این که آیا در این عملیات کسی دستگیر شده یا خیر، خاطرنشان کرد: همکاران من در محدوده مجلس و حرم مطهر افرادی را دستگیر کردند که بازجویی از آن‌ها در حال انجام است و در روزهای آینده جزئیات بیشتری در این خصوص از سوی نهادهای مربوطه اعلام می‌شود.

رئیس پلیس پایتخت درباره این که گفته می‌شود در میان دستگیرشدگان یک زن نیز حضور داشت، تصریح کرد: به گفته شاهدان این زن با الفاظ عربی با تروریست‌ها صحبت کرده بود که پس از دریافت گزارش آن نیز این فرد توسط نیروهای پلیس دستگیر شد.

ساجدی نیا درباره چرایی افزایش نیروهای پلیس در سطح شهر و معابر خاطرنشان کرد: این موضوع چیز جدیدی نیست و در سال‌های گذشته نیز مواردی بوده که بر حسب نیاز و ضرورت یا در مراسم‌های مختلف عوامل پلیس در نقاط مختلفی از سطح شهر مستقر می‌شدند. در این ایام نیز ماموران ما در اماکن پرجمعیت همچون مترو و ترمینال‌ها و غیره به منظور تامین امنیت شهر و شهروندان حضور داشته و این استقرار تا هر زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

وی با تأکید بر این که وضعیت تهران امن بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، گفت: تمامی همکاران من در آماده باش بوده و نسبت به تامین امنیت شهروندان تهران اقدام خواهند کرد درخواست ما از شهروندان این است که با پلیس همکاری داشته و هرگونه موارد مشکوک را به ۱۱۰ اطلاع دهند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره دو حادثه اخیر در تهران که یکی اسیدپاشی و یکی شنیده شدن صدای مهیب در اتوبان مدرس بود گفت: این موارد هیچ ارتباطی به حوادث روز گذشته نداشته و از این بابت جای هیچ نگرانی برای شهروندان نیست.

ساجدی‌نیا با اشاره به برگزاری مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی تهران در روز جمعه، گفت:: آمادگی صددرصدی برای تامین امنیت این مراسم وجود داشته و همکاران من محدودیت‌های ترافیکی در این زمینه اعمال کرده‌اند که جزئیات آن اطلاع رسانی شده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر