کد خبر: 502052 A

در بیانیه‌ای مطرح شد:

حزب ندای ایرانیان در آستانه شروع دوره جدید فعالیت شورای اسلامی شهر تهران برای تحول در مدیریت شهری و در پیشنهادات خود را مطرح کرد.

به گزارش ایلنا، حزب ندای ایرانیان با صدور بیانیه‌ای ضمن ارزیابی وضعیت مدیریت شهری تهران، پیشنهادات ۱۵گانه‌ای برای برون رفت از وضع موجود ارائه کرد. متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انتخابات مهمترین زمینه برای تبلور حضور ملت است. مردم کشورمان در انتخابات ۲۹ اردیبهشت بار دیگر نشان دادند هنگامی که عملکردها را منطبق بر منافع جمعی نبینند، به صندوق رأی برای تغییر باور دارند. انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، علی رغم انتقادات وارده به تدوین لیست امید و لزوم شفاف سازی و تغییر ساز کارها در این زمینه، رأی به گفتمان تغییر برای ساختن شهری آباد، هوشمند و سبز بود. از زمان تأسیس اولین بلدیه در عهد ناصری قریب به ۱۳۰ سال میگذرد. اداره شهر با شرایط پیچیده  دنیای امروزی نیازمند مدیریت تخصصی و علمی است. در این میان نقش قانونگذاری و نظارتی پارلمان شهری بر کسی پوشیده نیست و مهمترین کارکرد آن یعنی انتخاب شهرداری که واجد ویژگی مذکور باشد بسیار پراهمیت است.

موفقیت شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی در اداره مطلوب شهردریک دهه گذشته جای بسی تأمل است. عدم مدیریت علمی و منطبق بر اصول تخصصی، عدم توجه به طرح جامع شهر تهران مصوب سال ۱۳۸۶ به عنوان سند بالادستی، جذب نیروی انسانی غیر متخصصی و غیرمتناسب با نیازهای شهر، عدم وجود شفافیت در نظام مالی، برنامه ریزی و وجود فساد اقتصادی ناشی از آن، تنها بخشی از مشکلاتی است که شورای شهر پنجم و شهردار جدید با آن مواجه است. وظیفهٔ سنگینی که بر دوش جریان اصلاحات به واسطهٔ رأی قاطع مردم گذاشته شده باید توسط تمامی اعضای شورای جدید مورد توجه قرار گیرد و با توجه به توانایی های اساتید دانشگاه، پتانسیل جوانان فرهیخته و متخصصی و همچنین ظرفیت کارکنان محترم شهرداری تهران برای برون رفت از مشکلات موجود تلاش نمایند. حزب ندای ایرانیان با ایجاد کار گروه مدیریت شهری و پس از بررسی تجربیات و مشاوره با متخصصین حوزه شهری و برگزاری جلسات متعدد با اعضای اصلاح طلب شورای چهارم،

راهکارهای ذیل را برای برون رفت از وضعیت دشوار موجود اعلام می نماید:

۱. لزوم توجه به طرح جامع شهر تهران به عنوان سند بالادستی اداره شهر و حرکت در چارچوب آن

۲. لزوم توجه به طرح تفصیلی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و بازنگری طرح مذکور برای استقاده از آن در برنامه ریزی های کلان شهری

۳. توجه ویژه به موضوع مدیریت بحران در شهر تهران تدوین راهبردهای کلان جهت توسعه شهر الکترونیک در راستای مدیریت بهینه شهری.

۵. توجه به دیپلماسی شهری و حضور فعال در مجامع مهمی نظیر شهرداران آسیایی، شهرهای راه ابریشم، شهرهای آسیا-اقیانوسیه که می تواند منافع شهرهای عضو نظیر گردشگری در آن تأمین گردد۔

۶. ایجاد انضباط مالی و تدوین برنامه جامع برای پرداخت مطالبات بانک ها و شرکت های پیمانکاری در یک افق چهارساله

۷. لزوم توجه به توسعه  حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و همچتین نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی درون شهری به عنوان مهمترین عوامل مقابله با ترافیک و آلودگی هوا

 ۸ توسعه فضای سبز شهری به ویژه در مناطق کم برخوردار

 ۹. توجه به مدیریت پسماند شهر تهران و استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی برای توسعه مراکز پردازشی و دفع پسماند

 ۱۰. استفاده ویژه از فرهنگسراها و سرای محلات در موضوعات فرهنگی به ویژه آموزش حقوق شهروندی

۱۱. استفاده از ظرفیت سرای محلات در زمینه اشتغال مولد برای زنان سرپرست خانوار

 ۱۲. لزوم توجه به کیفیت آب شهر تهران به ویژه در مناطق جنوبی شهر

 ۱۳. استفاده از پتانسیل جوانان متخصصی در سطوح مدیران میانی و مشاورین شهرداران مناطق ۲۲ گانه

 ۱۴. لزوم توجه به مناطق کم برخوردار شهر تهران و کاهش فاصله شمال و جنوب از حیث امکانات در برنامه ریزی های کلان شهری

 ۱۵. لزوم توجه به معلولین و سالخوردگان در احداث پروژه های عمرانی و فرهنگی شهر تهران

حزب ندای ایرانیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر