کد خبر: 503137 A

دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصص معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ادامه دوره تکمیلی PhD آزمایشگاه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: اجرای دوره تکمیلی PhD آزمایشگاه، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که وزارت بهداشت، به عنوان مجری قانون، مکلف به تدوین و اجرایی سازی آن بوده است.

به گزارش ایلنا، پیرو ابلاغ آیین نامه دوره تکمیلی قانون مصوب سال ١٣٦٧، در روزهای اخیر ، برخی صاحبان حرف پزشکی و متخصصان نسبت به مصوبه اخیر وزارت بهداشت درخصوص ادامه دوره تکمیلی PhD آزمایشگاه ابراز نگرانی کردند که دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصص معاونت آموزشی این وزارتخانه جهت شفاف سازی بیشتر موضوع و تنویر افکار جامعه پزشکی اطلاعیه ای در این خصوص صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی یک دوره تکمیلی است که با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می شود و به این افراد در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره صرفا گواهینامه پایان دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی ارائه خواهد شد.

متن کامل اطلاعیه دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصص معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر است:

-اجرای دوره تکمیلی PhD آزمایشگاه، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که وزارت بهداشت، به عنوان مجری قانون مکلف به تدوین و اجرایی سازی آن بوده است.

- در طی روند اجرایی سازی این مصوبه نیز تا حد امکان تلاش گردیده است که شأن علمی و صنفی هر دو طرف حفظ شده و در نهایت، ارتقای خدمات آزمایشگاهی به جامعه به عنوان اصلی ترین هدف نظام سلامت در این مقوله محقق گردد.

- بنابراین همانگونه که اجرای این دوره ها، ناظر به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است، لغو و یا اصلاح آن نیز، طبیعتاً بر اساس قانون مجلس محترم خواهد بود که مسیر پیگیری آن از سوی متخصصان محترم از مراجع قانونی ذی¬ربط باز است.

- دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی یک دوره تکمیلی است و با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می شود و به این افراد در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره صرفا گواهینامه پایان دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی ارائه خواهد شد.

- ضروری است دستیاران آسیب شناسی مطابق با تعهدات قانونی به وظیفه خدمت رسانی همزمان با آموزش ادامه دهند و استنکاف از انجام وظایف مورد اشاره دور از شأن جامعه پزشکی و مغایر با اصول اخلاق حرفه ای است. هرچند که مسیر اعتراضات منطقی و پیگیری از مجاری قانونی برای این دستیاران باز است.

- ضروری است هیات ممتحنه رشته آسیب شناسی که منصوب وزارت بهداشت بوده و می باید وظایف محوله خود را منطبق با ضوابط قانونی عهده دار باشد، در پیاده سازی و اجرای تکالیف قانونی وزارت متبوع همراهی کرده و با همکاری و طمانینه و با لحاظ نمودن شرایط کشور در مقطع کنونی، از خدشه دار شدن چهره علمی این هیأت و ورود به مسایل صنفی و حرفه ای، که دون شان آکادمیک هیات ممتحنه است، پرهیز نمایند.

- همچنین در راستاى اجرای وظایف ذاتی وزارت بهداشت که ارائه خدمات بهینه و با بالاترین کیفیت به بیماران محترم میباشد این وزارتخانه به منظور ارتقاء خدمت به مردم عزیز میهن مان تدوین نظام جامع خدمات آزمایشگاهی با مشارکت کلیه متخصصین و کارشناسان دلسوز و آگاه را در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داده است، که در اولین فرصت گزارش اقدامات به استحضار عموم اساتید و ذی نفعان خواهد رسید.

دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصص

معاونت آموزشی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر