کد خبر: 506496 A

با حضور وزیر علوم و ارتباطات؛

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از نسل سوم شبکه علمی کشور که با حضور وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، گفت: این شبکه علمی، شاهراه اجرایی نقشه جامع علمی کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا، محمد فرهادی در این مراسم اظهار داشت: امروز ما در این مکان علمی دور هم آمده‌ایم تا از تکمیل یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های علمی و ملی کشور پرده‌برداری کنیم. لازم است از تمام استادان، پژوهشگران و دست‌اندرکاران که با تمام توان شبانه‌روز برای انجام این تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی زحمت کشیده‌اند و مرارت‌ها و سختی‌ها را متحمل شده‌اند صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.

وی افزود: شبکه علمی کشور، شبکه‌ای مستقل است که با استفاده از فیبر تاریک، کلیه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی را به یکدیگر متصل کرده و امکان اتصال به سایر شبکه‌های علمی معتبر جهانی از جمله شبکه علمی اروپا را دارا است.

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مراکز علمی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی از مشترکان مهم این شبکه هستند و بسیاری نیز طبق برنامه‌های تنظیم شده در آینده نزدیک مرتبط خواهند شد تصریح کرد: از تسهیلات این شبکه جست‌وجوی منابع دانشگاهی و علمی پژوهشی است و کاربران می‌توانند از این طریق منابع مورد نیاز خود را جستجو کنند و نیز این شبکه اطلاعات مربوط به کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، پروژه‌های تحقیقاتی در حال انجام، بانک‌های اطلاعاتی، پژوهشی و آماری کشور را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

وی این پروژه ملی را یکی از مهم‌ترین افتخارات زیرساختی توسعه علمی کشور بعد از انقلاب اسلامی دانست و افزود: شبکه علمی شاهراه ارتباطی و انتقال‌دهنده دانش مابین مشترکان خاص است که از یک سو نیازمند خدمات زیرساختی خاص (مانند سرویس‌های پرسرعت، بدون تاخیر و امکانات ابری پردازشی خاص منظوره) بوده و از سوی دیگر تولیدکننده، توسعه‌دهنده و ارائه‌کننده خدمات و اطلاعاتی است که در بستر اینترنت، دستیابی به آنها یا ممکن نیست و یا هزینه بسیار بالایی دارد.

فرهادی به تاریخچه ایجاد شبکه علمی در کشور اشاره کرد و گفت: نسل اول شبکه علمی کشور، در سال ۱۳۷۷ به بهره‌برداری رسیده و در طول دوره هشت ساله دولت‌های هفتم و هشتم جمهوری اسلامی ایران در نزدیک به تمامی مراکز استان ها و برای دانشگاه های انتخاب شده مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود: همچنین نسل دوم شبکه علمی کشور نیز در سال ۱۳۸۶؛ میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت، توسط وزارت ارتباطات بازطراحی و اجرای آن آغاز شد و در سال ۱۳۹۰ به سرانجام رسید و نسل سوم شبکه علمی کشور با حضور دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ و البته با توجه به تغییرات اساسی در نگاه جهانی به مقوله شبکه های ارتباطی از سال ۱۳۹۴ به انجام رسید.

فرهادی افزود: با توجه به مراتب یاد شده، از اهم برنامه‌های نسل سوم شبکه علمی جامع کشور که شاهراه اجرایی نقشه جامع علمی کشور نیز محسوب می‌شود، می‌توان به مواردی از قبیل: پوشش کاربری مشترکان نه محدود به متقاضیان بزرگ که بیشتر با هدف پوشش مشترکان کوچک و متوسط و نه محدود به شهر تهران، کلان شهرها و مراکز استان، پوشش کاربری مشترکان، مجموعه ای از متقاضیان دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، مراکز درمانی آموزش پزشکی، حوزه های علمیه و کتابخانه های تخصصی کشور، اشاره کرد.

وی همچنین ازدیگر برنامه‌های نسل سوم شبکه علمی جامع کشور به برنامه کسب و کار این شبکه که به صورتی تدوین شده که هیچ مشترکی مصرف کننده صرف شبکه نبوده و خود تولید کننده خدمات و محتوای علمی خواهد بود و اینکه این برنامه به عنوان یک برنامه بلندمدت اپراتور شخصیتی کاملاً مجزا و مستقل خواهد داشت، اشاره کرد.

وزیر علوم در پایان گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی آی.اس.آی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد کمیت تولید علم کشور به ۱۹% رسید، در بررسی ۲۵ کشور برتر براساس کمیت تولید علم در دو سال مورد بررسی جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست دنیا در رشد کمیت تولید علم دارد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر