کد خبر: 506562 A

پلیس آگاهی تهران خبر داد:

متهم به کلاهبرداری که در پوشش مشاور املاک در شرق تهران اقدام به کلاهبرداری‌های میلیونی می‌کرد دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اواسط اسفندماه سال 95 خانمی با مراجعه به کلانتری 127 نارمک به مأموران اعلام کرد توسط مدیر یک بنگاه املاک به نام "املاک یاس" مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "کلاهبرداری" و به دستور بازپرس شعبه شانزدهم دادسرای ناحیه 4 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

در ادامه شاکیه با حضور در پایگاه چهارم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : چندی پیش میان نیازمندی‌های روزنامه‌ی .... به آگهی اجاره یک واحد مسکونی با شرایط مناسب در منطقه تهران‌پارس برخورد کردم. با شماره تماس داخل آگهی تماس گرفته و متوجه شدم شماره‌ی تماس یک بنگاه در خیابان مسیل جاجرود است. به بنگاه املاک یاس در خیابان یاس رفته و آنجا مدیر جوان بنگاه مدعی شد واحدی مسکونی‌اش را با شرایط ودیعه کامل در منطقه تهرانپارس اجاره می‌دهد. پس از بازدید واحد مسکونی مذکور، قولنامه‌ی اجاره سالیانه را تنظیم و مبلغ داخل قرارداد را نیز (با شرایط رهن کامل منزل) به حساب مدیر بنگاه واریز کردم. پس از آن خانه به من تحویل داده شد و من پس از گذشت چند روز به آنجا اسباب‌کشی کردم .

مالباخته درباره نحوه اطلاع از کلاهبرداری به کارآگاهان گفت: مدت کوتاهی از اجاره خانه توسط من نگذشته بود که یک روز زنگ خانه به صدا درآمد. شخصی خودش را صاحب‌خانه معرفی کرد !! و عنوان داشت خانه را با شرایط پرداخت کرایه ماهیانه به مبلغ دو میلیون تومان به مدیر بنگاه اجاره داده؛ با اطلاع از این موضوع، به بنگاه یاس رفتیم اما بنگاه تعطیل بود. آن‌زمان بود که فهمیدم مورد کلاهبرداری قرار گرفتم .

با ارائه اظهارات زن شاکی تحقیقات پلیس در این زمینه آغاز می‌شود و با توجه به محتویات پرونده، کارآگاهان در اولین اقدام به بنگاه املاک یاس در خیابان مسیل جاجرود رفته و در همان تحقیقات اولیه اطلاع پیدا کردند این بنگاه کمتر از دو ماه در این محل فعالیت داشته و پس از آن نیز تعطیل شده است. در تحقیقات از مالک واقعی این محل مشخص شد شخصی به نام "فرشاد.الف" (30 ساله – مدیر متواری شده‌ی بنگاه ) این مغازه را به عنوان مغازه رنگ‌فروشی اجاره کرده و مشخص شد بنگاه یاس نیز فاقد هرگونه مجوز قانونی از سوی صنف اتحادیه املاک تهران است.

در ادامه رسیدگی به پرونده، با بررسی سوابق "فرشاد.الف" مشخص شد او از مجرمان سابقه‌داری است که در طول 5 سال گذشته بارها به اتهام کلاهبرداری، سرقت، جعل و صدور چک بلامحل دستگیر و روانه زندان شده و آخرین بار با تأمین قرار قانونی از زندان آزاد و از آن‌زمان متواری شده است.

کارآگاهان پایگاه چهارم آگاهی با بررسی سوابق "فرشاد.الف" اقدام به شناسایی آخرین مخفیگاه وی در منطقه تهرانپارس کرده، در تحقیقات پلیسی اطلاع پیدا کردند وی از این مکان متواری شده است . سرانجام با انجام اقدامات ویژه پلیسی، آخرین مخفیگاه "فرشاد.الف" در منطقه افسریه شناسایی و مورخه 04 /03 /1396 دستگیر و به پایگاه چهارم پلیس آگاهی منتقل شد.

متهم در همان تحقیقات اولیه صراحتا به کلاهبرداری از شاکی پرونده و همچنین چندین فقره کلاهبرداری مشابه اعتراف و عنوان داشت: پس از شناسایی واحدهای استیجاری با شرایط پرداخت کرایه ماهیانه، آنها را اجاره می‌کردم و پس از آن آگهی اجاره همان ملک را این‌بار با شرایط رهن کامل در روزنامه‌ها چاپ می‌کردم. به همین شیوه و شگرد و در کمتر از چند ماه توانستم چندین خانه را به چندین نفر اجاره داده و ده‌ها میلیون تومان بدست بیاورم".

سرهنگ کارآگاه فخرالدین افراسیابی، رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به کلاهبرداری‌های مشابه و با بررسی پرونده‌های مشابه، کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که توسط مدیر بنگاه املاک یاس و دقیقا به این شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند و متهم پرونده نیز پس از مواجه حضوری، صراحتا به کلاهبرداری از این افراد اعتراف داشته است.

سرهنگ کارآگاه فخرالدین افراسیابی با بیان روش‌های جلوگیری از وقوع چنین شیوه و شگرد کلاهبرداری عنوان داشت: به شهروندان محترم توضیه می‌شود زمان مراجعه به بنگاه‌های املاک به موارد زیر توجه لازم داشته باشند: الف) پیش از هرگونه انجام عملیات مالی و پرداخت پول، تحقیقات لازم درباره سابقه و مدت زمان فعالیت بنگاه مربوطه‌ی خود داشته باشند ؛ ب) تمام بنگاه‌های املاک موظف به داشتن مجوز قانونی از اتحادیه مربوط بوده و می‌بایست این مجوز را در محل دید مراجعه‌کنندگان به بنگاه قرار دهند .

رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ در پایان این خبر گفت: از تمام شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد، توسط مدیر بنگاه املاک یاس مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می‌شود برای شناسایی متهم پرونده و پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ در سیدخندان–خیابان ابوذر غفاری مراجعه کنند.

پلیس آگاهی تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر