کد خبر: 514515 A

وزارت بهداشت هشدار داد؛

وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به معاونت‌های درمان سراسر کشور بر اطلاع رسانی در خصوص «ممنوعیت پرداخت وجه خارج از صندوق» در بیمارستان‌ها بدنبال شروع برخی از قانون شکنی‌های جدید تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، میردهقان مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به معاونت‌های درمان سراسر کشور بر اطلاع رسانی در خصوص «ممنوعیت پرداخت وجه خارج از صندوق» در بیمارستان‌ها بدنبال شروع برخی از قانون شکنی‌های جدید تاکید کرد.

در متن این نامه آمده است؛

با احترام، در راستای رعایت منشور حقوق بیماران و پیرو بخشنامه شماره ۳۰۶۰۹/ ۴۰۹ د مورخ ۸/۱۰/۹۵ در خصوص ابلاغ دستورالعمل ارائه پرونده و اطلاعات پزشکی بیماران، همانگونه که مستحضر می‌باشید تعیین سطح دسترسی و مقررات واگذاری اطلاعات بیماران یکی از جنبه‌های قانونی مهم مربوط به پرونده پزشکی است و از سویی ارائه خدمات سلامت در کلیه مراحل مراقبت اعم از تشخیص و درمان باید بر پایه ا حترام به حریم خصوصی بیمار و رعایت اصل امانت‌داری باشد و صرفا بیمار، تیم درمانی، افراد مجاز طرف بیمار و نیز اشخاصی که به حکم قانون و نیز دستورالعمل فوق مجاز تلقی می‌شوند می‌توانند به اطلاعات پرونده بیمار دسترسی داشته باشند.

حسب پاره‌ای از گزارش‌ها و شکایات واصله افرادی با دسترسی و سو استفاده از اطلاعات شخصی پرونده بیماران و تماس با همراهان و نیز بحرانی جلوه دادن وضعیت سلامتی وی و با ادعای تامین داروی خاص ملزومات پزشکی، اعمال جرحی اورژانسی و... مبادرت به اخاذی و دریافت وجه از طریق گوناگون (از جمله معرفی خود بعنوان پزشک معالج و درخواست انتقال وجه از طریق عابر بانک) می‌نمایند لذا به منظور حفظ محرمانگی اطلاعات و پیشگیری از اتفاقات مذکور ضرورت دارد بیمارستان‌ها با اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم نسبت به حفظ و صیانت از این مهم برنامه‌ریزی و اقدام مناسب معمول دارند.

میردهقان مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر