کد خبر: 514702 A

بهروز جنت خبر داد:

مدیرکل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: وجود یک زبان واحد علمی با برچسب فارسی و ارائه اطلاعات محصول برای جلوگیری از استفاده نادرست موضوعی است که سازمان غذا و دارو به آن اهتمام ورزیده است.

به گزارش ایلنا، بهروز جنت با بیان این مطلب اظهار داشت: در اکثر کشورهای توسعه‌یافته فرهنگ‌سازی در تولید و مصرف صحیح فرآورده‌های سلامت جز لاینفک و معمول فعالیت‌های ارگانهای نظارتی است و سعی آنها بر این است که هدف از تولید و ارتباط فراورده با مصرف‌کننده کاملا روشن باشد.

جنت با تاکید بر این حق لاینفک مصرف‌کننده ادامه داد: طبیعی است این برچسب باید با زبان قابل فهم برای مصرف‌کننده باشد و اصلا کار درستی نیست که مثلا به یک فارسی‌زبان بگوییم برود انگلیسی، فرانسه، آلمانی و زبان‌های دیگر یاد بگیرد که بتواند برچسب محصول‌خارجی را بخواند ضمن اینکه اگر برچسب‌ها به زبان مصرف‌کننده نباشد باید در هر فروشگاه چند مشاور برای راهنمایی خریداران قرار داد که آن‌هم عملا کار عبثی است.

وی عنوان کرد: در سازمان غذا و دارو تلاش کردیم در تعیین ضوابط درج لیبل فارسی در محصول به رویه‌ای مقبول و معمول دست یابیم که در آن‌هم موفق بوده‌ایم اما برای بهره‌مندی فراگیر از منافع کثیرش، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی، امری اجتناب ناپذیر می باشد.

مدیرکل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو  گفت : ذهنیت برخی از مردم به اشتباه به‌سویی است که لیبل‌فارسی را دال بر تقلبی و به‌اصطلاح زیر پله‌ای بودن محصول می‌دانند لذا باید این فرهنگ غلطی  را که خودمان به‌عنوان مدیران کشور، بازرگانان و فروشندگان بوجود آوردیم را هم اصلاح کنیم.

جنت با تاکید بر اینکه لیبل فارسی‌نویس حتما باید اجرایی شود، تصریح کرد: ما مطمئن هستیم منافع شخصی و شرکتی در این تصمیم راه ندارد و همه با هم با حرکت به سمت ایجاد ارتباط دوسویه بین مصرف‌کننده و تولیدکننده امنیت و سلامت بیش از پیش را بر  تولید و واردات فرآورده‌های سلامت حاکم کنیم.

وی افزود: در طرح برچسب‌نویسی فارسی هدف ما این است که یکسری اطلاعات مفید در اختیار مصر‌ف‌کننده قرار دهیم آن‌هم اطلاعاتی که اصلا جنبه تجاری ندارد و اینکه عده‌ای دلیل اصلی این طرح را  مبارزه سازمان غذا و دارو با قاچاق مطرح می‌کنند موضوعی اصلی نیست بلکه این مهم نیز  ذیل هدف کلان "حمایت از مصرف کننده" خود به‌خود حاصل می‌شود؛ مثل طرح برچسب اصالت که هدف اصلی آن ایفای حقوق مصرف کننده و حفظ  سلامت مصرف او بوده اما برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم کاربرد بهینه پیدا کرد.

مدیرکل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان خاطرنشان کرد: به‌منظور بهینه‌تر شدن روند اجرایی این طرح بزرگ، سعی کرده‌ایم با انجمن‌های مختلف فعال در سیستم تولید و واردات فرآورده‌های سلامت‌محور هفکری کرده و از پتانسیل فکری آنها بهره‌مند شویم باز هم تاکید می‌کنم این طرح عملیاتی خواهد شد اما  چگونگی و شیوه آن حتما با مشورت ذی‌نفعان خواهد بود.

بهروز جنت مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر