کد خبر: 518439 A

آخرین جلسه رسمی شورای شهر تهران با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز در اواسط سیصد و شصتمین جلسه شورای شهر تهران اعلام شد که این آخرین جلسه علنی شورای چهارم خواهد بود. هر چند اول صبح، طبق معمول این ماه آخر، جلسه سوت و کور بود و با تاخیر ۲۵ دقیقه‌‌ای در ساعت ۹:۲۵ و فقط با حضور ۱۵ عضو آغاز شد.

5O3A6862

در ابتدای جلسه، رئیس شورای شهر تهران روز جهانی شیر مادر را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که این سنت همواره باقی بماند و زمانی که داشت روز پهلوان را تبریک می‌گفت به اشاره ابوالفضل قناعتی، خطاب به عباس جدیدی گفت: البته پهلوان جدیدی هم از همین فرهنگ پهلوانی لبی‌ تر کرده‌اند.

کشمکش میان جدیدی و چمران

در ادامه پس از  آنکه گزارش دبیر شورایاری و شهردار منطقه 13 قرائت شد،عباس جدیدی در تذکر پیش از دستور خود، طبق روال همیشگی این روزهای آخر، به عملکرد قالیباف در شهرداری انتقاد  کرد و با اشاره‌ای کنایه آمیز به مصاحبه زنده تلویزیونی دیشب قالیباف در شبکه افق، گفت: به جای اینکه بیایید و پشت دوربین پز بدهید، تکلیف بدهکاری‌‌هایتان را مشخص کنید و دلیل‌تان را توضیح دهید. مگر از شما چه خواستیم که سه سال است که دارید ما را دنبال خود می‌کشید. اگر نمی‌خواهید، همین الان می‌رویم. شما شهرداری را با سازمان زمین شهری اشتباه گرفته‌اید.

5O3A6668

با تند شدن سخنان جدیدی خطاب به قالیباف، چمران با اشاره به اینکه وقت جدیدی تمام شده است از او خواست بنشیند و صحبت‌هایش را تمام کند. در مقابل اصرارهای جدیدی، رئیس شورای شهر خطاب به او گفت: شما با آقای قالیباف دعوا دارید و صحبت‌هایتان هیچ ربطی به تذکرتان نداشت.

اما با وجود اصرارهای رئیس شورای شهر تهران و بقیه اعضا، آتش جدیدی تندتر شد و انتقادات شدیدتری به قالیباف وارد کرد. رئیس شورای شهر این بار سعی کرد با شوخی او را آرام کند و به مرام کشتی‌گیری اشاره کرد و گفت: کشتی هم زمان مشخص خود را دارد و نمی‌توانید بیش از زمان صحبت کنید. شما هم زمان خود را استفاده کرده‌اید، پس بهتر است بنشینید.

در ادامه جدیدی باز هم راضی نشد و گفت: کشتی هم وقت اضافه دارد.

چمران با طنز جواب داد: وقت اضافه برای زمانی است که مساوی کنید، نه اینکه به حمله ادامه دهید ما قبل از شما کشتی‌گیر بودیم، لطفا بنشینید.

در ادامه با خنده و دست زدن اعضای شورا باز هم جدیدی سر جای خود ننشست و به اصرارش ادامه داد. چمران به او گفت: عزیزم مردانگی شرافت و غیرت را از تختی یاد بگیر. اصلا یک پیش از دستور برای شما می‌گذاریم و بیا صحبت کن.

وقتی جدیدی باز هم راضی نشد، چمران گفت: بنویس برای من بفرست تا بخوانم.

جدیدی هم پاسخ داد:‌ این درد و دل مردم است و چمران از او به خاطر آنکه درد و دل مردم را به گوش همه می‌رساند، تشکر کرد. با این حال جدیدی سر جای خود ننشسته و در حالی که دو برگه در دست گرفته بود به صحبت‌هایش ادامه داد.

این کش و قوس‌ها میان چمران و جدیدی باز هم ادامه یافت و با وجود اصرارها و توضیحات چمران، جدیدی حاضر به نشستن نشد. تا اینکه بالاخره در اعتراض به اینکه چرا به بقیه اعضا وقت داده می‌شود، ولی به او وقت نمی‌دهند، گفت: مگر بقیه را ننه عقدی زاییده است و مرا ننه صیغه‌ای؟

با گفتن این حرف همه حاضران در جلسه از اعضا تا خبرنگاران به خنده افتادند.

جدیدی ادامه داد: چطور به بقیه وقت می‌دهید و مرا سر جایم می‌نشانید.

در ادامه چمران خطاب به مختاباد که برای تذکر بعدی وقت گرفته بود، گفت: زمان ایشان نیز فقط سه دقیقه است، بهتر است سریعا شروع کنید تا قبل از آنکه جدیدی به شما هم چیزی بگوید.

وقتی جدیدی گفت: اینها درد و دل‌های سه سال من است که کسی به آنها گوش نداده‌است. چمران دلسوزانه اضافه کرد: من خودم می‌نشینم و همان طور که درد و دل‌هایتان را سال‌ها گوش کرده‌ام، باز هم به آنها گوش خواهم کرد.

5O3A6910

جلسه آخر شورای چهارم

بالاخره جدیدی این کشمکش را پایان داد و تذکرات پیش از دستور قرائت شد. پس از آن در حین خواندن این تذکرات چمران ساعت ۱۱ از جلسه خارج شد و جلسه با ریاست طلایی (نائب رئیس شورای شهر) ادامه پیدا کرد. هنوز ۱۰ دقیقه از رفتن چمران نگذشته بود که روابط عمومی شورای شهر خبر داد این جلسه آخر شورای چهارم است.

با وجود تعجب خبرنگاران به نظر می‌رسید، اعضای شورای شهر از این مساله خبر داشتند، چرا که قانون جدید شوراها شب گذشته در شورای نگهبان به تصویب رسیده بود و بر اساس این قانون، زمان کار شوراها فقط تا ۱۲ مرداد است.

1

زمانی که چمران پس از غیبتی کوتاه سر جایش بازگشت، بعد از اتمام تذکرات پیش از دستور، او رسما اعلام کرد که این آخرین جلسه علنی شورای شهر خواهد بود. برخی از اعضای شورای شهر با تاکید بر اینکه این قانون هنوز توسط ریاست جمهوری ابلاغ نشده است، اعلام کردند تا زمان ابلاغ رسمی، کار  شورا پایان نخواهد یافت.

پس از اعلام رسمی چمران درباره پایان کار شورای چهارم، جلسه تا حدودی از حالت رسمی خارج شد و اعضای شورا و خبرنگاران شروع به سلفی گرفتن و خداحافظی کردند. هر چند در ادامه جلسه تذکرات جدی نسبت به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از جانب برخی اعضای شورا مطرح شد، اما در میان همهمه ایجاد شده پس از شنیدن خبر اتمام شورا به چشم نیامد.

3

در انتهای جلسه معاونت فرهنگی و هنری شهرداری در پاسخ به تذکرات اعلام کرد که خبر واگذاری جنجالی ۲۳ مرکز بهاران به قرارگاه جهادی امام رضا(ع) که توسط غلامرضا انصاری مطرح شده بود، صحت ندارد. بلکه بهره‌برداری از این مرکز، طی قراردادی یک ساله به انجیوهایی که این مراکز را اداره می‌کنند واگذار شده است و قرارگاه جهادی امام رضا(ع) هم یک خیریه است و کارهای خیر می‌کند.

5O3A6507

صحبت‌های معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تا ساعت ۱۲:۳۰ ادامه یافت و به نظر می‌آمد، برخی اعضا تمایل دارند، جلسه زودتر تمام شود. تا جایی که یکی از آنها  با ایما و اشاره از رئیس شورا پرسید آیا جلسه تمام نمی‌شود و چمران با حرکت دست نشان داد که زمان پایان جلسه معلوم نیست.

2

بالاخره با پایان یافتن جلسه در ساعت ۱۲:۳۰ هنوز یک دقیقه هم نگذشته، اعضای شورا جلسه را ترک کردند و به غیر از ابوالفضل قناعتی و چمران که در جمع خبرنگاران مشغول به صحبت بودند، هیچ کدام در صحن نماندند. و آخرین جلسه علنی شورای چهارم در غیاب برخی چهره‌های خبرسازش همچون محمدعلی تندگویان، غلامرضا انصاری و الهه راستگو به اتمام رسید.

شورای چهارم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر