کد خبر: 528297 A

رییس دانشگاه آزاد:

رییس دانشگاه آزاد گفت: نرخ بیکاری در جامعه ۱۲ درصد است، اما این نرخ در میان فارغ‌التحصیلان بیش از ۳۰ درصد است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری صبح امروز گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یک خانواده بزرگ است. امروز بیش از پنج و نیم میلیون نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. حدود یک و نیم میلیون نفر در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که با این حساب دانشگاه با هفت میلیون خانوار در ارتباط نزدیک است.

او ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به عموم مردم است و خصوصی نیست. امروزه مردم از تیم دانشگاه انتظار دارند که مشکلات جامعه را حل کند. یک زمانی در برهه پس از انقلاب اسلامی مشکل تحصیلات تکمیلی بود و وزارت علوم به دلیل محدودیت‌ها امکانات افزایش تحصیلات تکمیلی را نداشت و آن زمان دانشگاه ازاد اسلامی با کمک مردم این مشکل را حل کرد.

رهبر افزود: رویکرد نسل اول دانشگاه تربیت کادر بود و نسل دوم تولید علم را مد نظر داشت. در نسل‌های بعد نیز باید علم تولید شده نافع نیازهای مردم مدنظر باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نرخ بیکاری در جامعه ۱۲ درصد است اما باید بدانیم نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان بیش از ۳۰ درصد است. مردم از دانشگاه آزاد اسلامی انتظار دارند، این مسئله را حل کند. ایران کشور غنی است، اما مردم آن فقیر هستند. دانشگاه آزاد می‌تواند در این مسئله کمک کند تا از طریق تولید ثروت از طریق علم به سطح مطلوبی برسیم. در این راستا باید بدانیم چطور  علم را به ثروت تبدیل کنیم.

رهبر با اشاره به اینکه ثروت‌ها در دنیای امروز دیگر فقط منابع و سرمایه فیزیکی نیست، گفت: سرمایه انسانی با استعداد و با هوش سرمایه کشورها هستند و کشور ما از هر دو بهره‌مند است و تنها مدیریت تلفیق این دو را کم دارد.

سیاسی‌کاری سهم مهلکی است

او تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که مردم از آن رنج می برند سیاسی کاری در دستگاه های اجرایی، نهادها و سازمان ها است. چپ و راست قبیله ای است که در جهت منافع قبیله ای خود هم تلاش نمی کند و این اتلاف منابع است و سیاسی‌کاری سهم مهلکی است. در کشور آنقدر کار هست که اگر همه توان ملی را به کار بگیریم باز هم کار باقی مانده است.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: استفاده از همه توان کشور بدون توجه به گرایش های سیاسی در دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار ماست. ما از توان ملی به جای توان حزبی استفاده خواهیم کرد.

رهبر ضمن اشاره به فعالیت روسای پیشین دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نهالی بود که امروز درخت تنومندی شده و ما می خواهیم از محصولات آن برداشت کنیم. از همه روسای پیشین این دانشگاه تشکر می کنم و ما از ظرفیت های دانشگاه در رفع فقر، محرومیت و بیکاری استفاده خواهیم کرد.

افزایش 10 درصدی شهریه متغیر

 او افزود: ما امسال شهریه ثابت را تغییر ندادیم و شهریه متغیر نیز به میزان ۱۰درصد افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه آزاد درباره شهریه رشته‌های پزشکی  گفت: مصوبه ای مربوط به اسفند سال گذشته بود که آن را اصلاح کرده ایم و دیگر این مصوبه شامل ورودی های سال ۹۵ و قبل از نمی شود. برای بعضی از رشته ها ۵۰ درصد تخفیف قائل شدیم و در برخی مناطق محروم تخفیف های ویژه در نظر گرفته ایم.

رهبر با اشاره به اینکه زمانی اوج تقاضا برای ورود به تحصیلات عالی بود و امروز این موج جمعیتی رو به پایان است، گفت: ما یک مشکل اساسی داریم. درآمد ناشی از شهریه دانشگاه آزاد بیش از ۸۰ درصد است. طی یک برنامه ریزی در نظر داریم که درآمدهای غیر شهریه ای را افزایش دهیم و تا سال ۱۴۰۴ درآمد غیر شهریه ای دانشگاه آزاد اسلامی را به ۴۰ درصد برسانیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره ادغام برخی از معاونت ها گفت: ریاست این دانشگاه با بیش از ۴۰ واحد اداری مرتبط است که زمانی تعداد آن بیش از ۵۰ واحد بوده که یک ساختار افقی گسترده است‌ و اصلاح آن را در دستور کار داریم.

او افزود: زمانی فعالیت ساخت و ساز دانشگاه آزاد اسلامی به قدری گسترده بود که نیازمند یک معاونت مستقل بود اما امروز این فعالیت ها به حداقل رسیده است.در جلسه ای که مهندس هاشمی هم حضور داشتند با این موضوع هم نظر بودند. این معاونت حذف نمی شود و در معاونت عمران به کار خود ادامه می‌دهد.

او در پاسخ به اینکه از محسن هاشمی در دوره مدیریتی خود استفاده خواهد کرد، گفت: ما به همه معاونان سابق از جمله مهندس هاشمی دست نیاز دراز می کنیم. ایشان اطلاعات خوبی درباره وضعیت عمرانی دانشگاه دارند. اگر فرصتی داشته باشد به دانشگاه کمک می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به پر هزینه بودن ساختار اداری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما با کاهش دریافت شهریه روبرو هستیم و باید هزینه ها را مدیریت کنیم. ساختار اداری پر هزینه است و نباید بار آن را بر دوش دانشجویان گذاشت. به اتفاق نظر به این نتیجه رسیدیم که ساختار را کوچک و کم هزینه اما چابک و کار آمد کنیم.

او افزود: این اصلاح را از ستاد دانشگاه آزاد اسلامی شروع کنیم تا واحد ها هم این جریان را آغاز کنند.

رهبر درباره مسائل تایید کد رشته های این دانشگاه و اختلاف با وزارت علوم گفت: بنای ما تعامل با همه با توجه به مصالح دانشگاه آزاد اسلامی است‌. در مصالح دانشگاه آزاد مصالح ملی هم هست. مذاکراتی را شروع کرده ایم و فکر می کنیم در دولت دوازدهم مشکلات کم خواهد شد. فصل الخطاب ما قانون است و انشالله مسائلی که به وجود آمده است به زودی رفع خواهد شد.

فرهاد رهبر رییس دانشگاه ازاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر