کد خبر: 528426 A

سرهنگ اکبری مطرح کرد:

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا ضمن تشریح شگردهای مجرمانه، از افزایش ۲۰ و ۱۳ درصدی کشفیات در حوزه مبارزه با کلاهبرداری و جعل در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

به گزارش ایلنا، سرهنگ محمدرضا اکبری گفت: در پنج ماه اول امسال، در حوزه مبارزه با جعل ۱۰۴ درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته ۸۳ درصد کشف انجام شده که شاهد کاهش ۱۰ درصدی وقوعات جعل و افزایش ۱۳ درصدی کشفیات در این رابطه هستیم. 

وی با بیان اینکه بیشترین وقوعات جعل مربوط به استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، البرز و فارس بوده است،  اظهار داشت: بیشترین وقوعات جعل به ترتیب مربوط به جعل اسناد و مدارک بانکی نظیر ایران چک، اسکناس، اوراق بهادار، چک‌های بانکی، افتتاح حساب با مدارک‌جعلی، اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی، مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی و... است.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اقدامات پلیس در مبارزه با کلاهبرداری، تصریح کرد: در پنج ماه اول امسال، ۹۶ درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته ۷۶ درصد کشف صورت گرفته که حاکی از افزایش ۲۰ درصدی کشفیات در این حوزه است همچنین طی این مدت وقوع این جرم ۵ درصد کاهش داشته است.

اکبری با اشاره به اینکه در این مدت بیشترین کلاهبرداری‌ها مربوط به استان‌های البرز، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بوده است، خاطرنشان کرد: بیشترین وقوعات کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی و پیامکی، خرید و فروش (آپارتمان، ملک، اتومبیل و... )، دلالی در انجام امور اداری، قضائی و انتظامی بوده است.

وی با اشاره به شیوه‌های کلاهبرداری نظیر انتقال وجه از طریق تماس تلفنی و کارت به کارت، به شهروندان توصیه کرد: از قبول درخواست تلفنی، پیامکی و حضوری افراد ناشناس در خصوص هرگونه عملیات بانکی از جمله انتقال وجه، از ارائه رمز اول و دوم و cvv۲ کارت عابر بانک خود اکیداً خودداری کنند.

این مقام انتظامی ادامه داد: شهروندان باید توجه داشته باشند که پس از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی و فریب‌دهنده که شما برنده جایزه خوش حساب همراه اول و یا عدم استفاده از بیمه شخص ثالث و ... شده‌اید، هرگز به دستگاه‌های خودپرداز مراجعه نکنند.

اکبری با بیان اینکه اخیراً کلاهبرداری‌های متعددی تحت عنوان سفارش خرید برای ادارات و سازمان‌ها یا سایر مراکز تجاری و نیز ارسال پیامک‌های تبلیغاتی با مضمون اینکه «برنده جایزه شده‌اید» انجام شده، عنوان کرد: کلاهبرداران با ترفند و برنامه‌ریزی قبلی برای پرداخت بیعانه سفارش انجام شده اقدام به فریب شهروندان کرده و به جای واریز مبلغ، با به کار بردن روش‌های متقلبانه و ترفندهای خاص، فرد مورد نظر را به سمت دستگاه خودپرداز کشانده و کلیه اطلاعات مربوط به حساب وی را دریافت و نهایتاً موجودی حساب را به حساب کارت خود یا فرد دیگری که همدستش است، منتقل می‌کنند.

وی یادآور شد: اگر قرار است هرگونه وجهی از طریق کارت عابر بانک به حساب عابر بانک شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست به دستگاه‌های خودپرداز بانک مراجعه شود بلکه با ارائه شماره کارت یا حساب و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری‌ پلیس آگاهی ناجا سرهنگ محمد رضا اکبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر