کد خبر: 528435 A

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا ضمن تشریح شگردهای مجرمانه، از افزایش 20 و 13 درصدی کشفیات در حوزه مبارزه با کلاهبرداری و جعل در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

به گزارش ایلنا از سایت پلیس، سرهنگ " محمدرضا اکبری" اظهار داشت: در پنج ماه اول امسال، در حوزه مبارزه با جعل 104 درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته 83 درصد کشف انجام شده که شاهدکاهش 10 درصدی وقوعات جعل و افزایش 13 درصدی کشفیات در این رابطه هستیم.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه بیشترین وقوعات جعل مربوط به استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، البرز و فارس بوده است، گفت: بیشترین وقوعات جعل به ترتیب مربوط به جعل اسناد و مدارک بانکی نظیر ایران چک، اسکناس، اوراق بهادار، چک‌های بانکی، افتتاح حساب با مدارک‌جعلی؛ اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی، مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی و... است.

سرهنگ اکبری با اشاره به اقدامات پلیس در مبارزه با کلاهبرداری، تصریح کرد: در پنج ماه اول امسال، 96 درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته 76 درصد کشف صورت گرفته که حاکی از افزایش 20 درصدی کشفیات در این حوزه است همچنین طی این مدت وقوع این جرم 5 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در این مدت بیشترین کلاهبرداری ها مربوط به استان های البرز، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بوده است، تصریح کرد: بیشترین وقوعات کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی و پیامکی، خرید و فروش (آپارتمان، ملک، اتومبیل و ... )، دلالی در انجام امور اداری، قضائی و انتظامی بوده است.

وی با اشاره به شیوه های کلاهبرداری نظیر انتقال وجه از طریق تماس تلفنی و کارت به کارت، به شهروندان توصیه کرد: از قبول درخواست تلفنی،پیامکی و حضوری افراد ناشناس در خصوص هرگونه عملیات بانکی از جمله انتقال وجه، از ارائه رمز اول و دوم وcvv2 کارت عابر بانک خود اکیداً خودداری کنند.

این مقام انتظامی ادامه داد: شهروندان بایستی توجه داشته باشند که پس از دریافت پیامک های تبلیغاتی و فریب دهنده که شما "برنده جایزه خوش حساب همراه اول و یا عدم استفاده از بیمه شخص ثالث و ... " شده اید، هرگز به دستگاه های خود پرداز مراجعه نکنند.

وی با بیان اینکه اخیراً کلاهبرداری های متعددی تحت عنوان سفارش خرید برای ادارات و سازمان ها و یا سایر مراکز تجاری و نیز ارسال پیامک های تبلیغاتی با مضمون اینکه "برنده جایزه شده اید"، انجام شده، گفت: کلاهبرداران با ترفند و برنامه ریزی قبلی برای پرداخت بیعانه سفارش انجام شده اقدام به فریب شهروندان کرده و به جای واریز مبلغ، با به کار بردن روش های متقلبانه و ترفندهای خاص، فرد مورد نظر را به سمت دستگاه خود پرداز کشانده و کلیه اطلاعات مربوط به حساب وی را دریافت و نهایتاً موجودی حساب را به حساب کارت خود یا فرد دیگری که همدستش است، منتقل می کنند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: اگر قرار است هرگونه وجهی از طریق کارت عابر بانک به حساب عابر بانک شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست به دستگاه های خود پرداز بانک مراجعه شود بلکه با ارائه شماره کارت و یا حساب و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت.

پلیس آگاهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر