کد خبر: 530191 A

وزیر آموزش و پرورش:

وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه باید به جایگاه معلمان دوباره توجه شود، گفت: یکی از چالش‌های آموزش و پرورش کمبود نیروی انسانی است.

به گزارش ایلنا، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه با وجود تلاش‌های فراوانی که در سال‌های گذشته برای ارتقای جایگاه و منزلت و شان معلم در جامعه انجام گرفته اما این توقع به حد مطلوب و مورد انتظار نرسیده است، گفت: این مسئله منافاتی با این ندارد که زحمت‌ها و تلاش‌هایی که تاکنون انجام گرفته بی‌ثمر بوده اما این تلاش‌ها باید با شدت و جدیت بیشتری ادامه پیدا کند.

او ادامه داد: بخشی از شانیت و ارتقای جایگاه منزلت معلم در جامعه به حوزه‌های مالی و مادی و معیشتی برمی‌گردد اما بخش دیگر که مهم‌تر است ارتقای علمی و تخصصی و جایگاه حرفه‌ای معلمان در جامعه است که باید مجددا مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در دولت دوازدهم نظام سنجش صلاحیت و نظام رتبه بندی معلمین عملیاتی خواهد شد، گفت: در برنامه‌ای که برای آموزش و پرورش دولت دوازدهم پیش بینی شده، با اجرای نظام سنجش صلاحیت و نظام رتبه‌بندی معلمین یک گام جدی برای ارتقای جایگاه و منزلت و شان معلم در جامعه خواهد بود.

او عدم کسب مهارت و تکیه بر محفوظات را یک انتقاد وارد بر نظام آموزش دانست و گفت: یکی از انتقادهایی که همواره بر نظام آموزشی ما وارد می‌شود این است که بچه‌ها در مدرسه با تکیه و تاکید بیش از حدی که بر محفوظات در مدرسه صورت گرفته، بعد از فارغ التحصیلی از مهارت‌های اولیه برای کسب و کار و حتی مهارت‌های زندگی معمولا بی‌بهره یا کم بهره هستند.

بطحایی تاکید کرد: در برنامه‌هایی که داریم بر آن هستیم تا مهارت آموزی را در مدارس گسترش دهیم. امیدواریم با مساعدت سازمان فنی و حرفه‌ای که مذاکرات خوبی با آنها صورت گرفته، آموزش‌های مهارتی و حرفه‌ای را برای بچه‌ها عمومی‌تر کنیم و صرفا خاص دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای نباشد. بچه‌ها در کنار تحصیل بتوانند یکسری مهارت‌ها را کسب کنند و در زمان فارغ التحصیلی بتوانند از آن مهارت برای اشتغال استفاده کنند.

او یکی از چالش‌های آزمون و پرورش را کمبود نیروی انسانی خواند و گفت: یکی از مهمترین چالش‌های پیش رویمان، چالش نیروی انسانی است چون تعداد زیادی از همکاران بنده بازنشسته خواهند شد، بنابراین باید با تمهیداتی که به کار گرفته خواهد شد تلاش کنیم تا با خروج نیروهای بازنشسته اختلالی در آموزش و پرورش و کلاس‌ها ایجاد نشود. 

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: برای مهر سال جاری این پیش بینی‌ها انجام شده و با راهکارهایی که داریم و اجرا خواهد شد مشکلی نخواهیم داشت و برای سال تحصیلی آینده نیز برای تامین نیروی انسانی پیش بینی‌هایی صورت گرفته است.

آموزش و پرورش نیروی انسانی محمد بطحایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر