کد خبر: 530405 A

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بنیاد حسین اف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران درباره نحوه همکاری مسئولان آموزش عالی ایران برای ساخت پارک‌های علم و فناوری در جمهوری آذربایجان و همکاری‌های مشترک در زمینه‌های علمی و فناوری در محل وزارت علوم دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، در این دیدار وحید احمدی (معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم) به سابقه تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور اشاره کرد و گفت: در ایران تعداد ۵/۴ میلیون نفر دانشجو 2هزار و 400 مؤسسه آموزش عالی ،۴۱ پارک علم و فناوری و ۱۷۹ مرکز رشد فناوری فعالیت می‌کنند.

او ادامه داد: تعداد ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارنفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی و حدود ۱۰۰ هزار عضو هیئت علمی ظرفیت تحقیقی مناسبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است که ثمره آن کسب رتبه نخست جایگاه تولید مقالات در منطقه و جایگاه شانزدهم درپایگاه اسکوپوس است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ما با کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، سوئیس، ایتالیا، آلمان و فرانسه در مسائل و مباحثی همچون فرصت‌های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو همکاری‌های خوبی در سال‌های اخیر داشته‌ایم.

او به وجود مرکز IRIS (مرکز منطقه‌ای توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر در اصفهان) زیر نظر یونسکو برای توسعه پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: این مرکز ظرفیت خوبی را برای ارتباطات علمی و فناوری بین‌المللی با سایر کشور به وجود آورده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به کامستک اشاره کرد و گفت: کامستک نیز در ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و فعالیت‌های این مرکز در برگیرنده فعالیت‌های فناوری در پارک‌ها و مراکز رشد فناوری جهان اسلام است. ما تفاهم‌نامه‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف با کشور آذربایجان داریم ولی هنوز از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه به عمل نیامده است و ما آمادگی داریم ضمن اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌های قبل در زمینه‌های جدید نیز این تعاملات توسعه یابند.

بنیاد حسین اف (سفیر جمهوری آذربایجان در ایران) با اشاره و تأیید سوابق مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی بین دو کشور ایران و آذربایجان گفت: در چهارسال گذشته روابط دو کشور توسعه روزافزونی داشته و در این مدت روسای جمهوری دو کشور ۸ بار با هم ملاقات داشته‌اند.

او با بیان اینکه در زمینه‌های علمی و فناوری آن طور که شایسته است هنوز همکاری‌ها و تعاملات بین دو کشور به سرانجام نرسیده است، گفت: یک سری مسائل و مشکلات در ارتباط با تقویت همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های دو کشور ایران و آذربایجان وجود دارد که باید بررسی و حل و فصل شوند.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران گفت: در جمهوری آذربایجان دانشگاه‌هایی تأسیس شده‌اند که در زمینه نفت و پتروشیمی فعالیت دارند و دانشگاه‌های ایران می‌توانند با آنها همکاری و تعامل علمی، پژوهشی و تحقیقاتی خوبی داشته باشند و تجربیات یکدیگر را به هم انتقال دهند.

وزارت علوم معاون پژوهش و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر