کد خبر: 536029 A

رئیس پلیس راه استان گیلان خبر داد:

در بررسی آمار متوفیان جاده ای پلیس راه استان گیلان در شهریور ماه ٩٥، محور تالش-صومعه سرا( به ویژه تالش به سمت گیسوم و ضیابر) با ١٩ نفر کشته بیشترین آمار جان باختگان جاده ای این استان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایلنا، رئیس پلیس راه استان گیلان ضمن اعلام این خبر گفت: همچنین محور رشت-لاهیجان با ١٣ درصد کشته های تصادفات در رده بعدی محورهای پر خطر استان گیلان در شهریور ماه سال گذشته قرار دارد.

سرهنگ محمدپور افزود: از جمله بیشترین علل تصادفات در شهریور ماه ٩٥، نداشتن توجه کافی به جلو( مهم ترین علت)، و پس از آن انحراف به چپ(٢٢درصد)، تخطی از سرعت مطمئنه(١٦ درصد) و رعایت نکردن حق تقدم به خصوص در محورهای فرعی(١١درصد) است.

او در ادامه با اشاره به این که در مجموع در شهریور سال گذاشته در استان گیلان ٩٢٠ فقره تصادف فوتی و جرحی و خسارتی وجود داشته، گفت:"از این تعداد ٦٢ نفر منجر به فوت  شده که ١٨ نفر آنها، موتورسوار،١٣ نفر عابر پیاده و ٣١ نفر راننده و سرنشین بوده اند."

رئیس پلیس راه استان گیلان به رانندگانی که در نیمه دوم شهریور قصد سفر به این استان را دارند، تاکید کرد: توصیه می شود با توجه به این که مهم ترین عامل تصادفات در این استان بی توجهی به جلو بوده، رانندگان عزیز حتما توجه کافی به جلو داشته باشند و هنگام رانندگی از استفاده از وسایلی مثل موبایل که تمرکز قوه سمعی و بصری را از بین می برد و همچنین خوردن و آشامیدن خودداری کنند.

سرهنگ محمدپور در ادامه گفت: عمده تصادفات شهریور سال گذشته(خصوصا روزهای آخر) ساعت های بعد از تاریکی هوا بوده است.یکی از مشکلات ما در استان، تصادف عابرپیاده و موتورسیکلت است که شهریور سال گذشته خصوصا بعد از تاریکی هوا بیشتر این نوع تصادف رخ داده است.

او افزود: بنابراین توصیه مهم ما به همه رانندگان این است که اگر در زمان تاریکی هوا رانندگی می کنند، در ساعات ابتدای شب، توجه ویژه ای به عبور عابران پیاده و موتورسواران داشته باشند."

رئیس پلیس راه استان گیلان همچنین توصیه کرد: اگر٢٠ روزه شهریورماه امسال را بررسی کنیم، می بینیم متاسفانه مشابه شهریور سال گذشته بیشترین تصادفات در محورهای رشت-لاهیجان، تالش-آستارا و فومن-ضیابر-تونل رخ داده است، بنابراین رانندگانی که در این مسیرها تردد می کنند در رانندگی و احترام به قوانین نهایت دقت را به خرج دهند.

او ادامه داد: رانندگان حتما در ایام باقی مانده از تابستان، برنامه ریزی ویژه برای سفر خود داشته باشند، خصوصا در مبدا و مقصد برای زمان سفرشان برنامه ریزی درستی انجام دهند و بین مسیر را هم جزو سفر خود حساب کنند.

سرهنگ محمدپور همچنین درباره مهمترین اقدامات پلیس راه استان گیلان به منظور اجرای هر چه بهتر طرح تابستان و خدمات رسانی به هموطنان توضیح داد: ٤ روز آخر ماه مبارک رمضان با شروع طرح تابستانه هم زمان شد. برای تابستان امسال تمهیدات ویژه ترافیکی را در استان گیلان پیش بینی کردیم و برای همدلی بیشتر با دستگاه های مجری طرح تابستانه، رزمایشی بزرگ را با حضور عوامل امدادی در استان اجرا کردیم. تمام ظرفیت های خودرویی و پرسنلی را در دستور کار قرار داده و محورهای پرحادثه سال گذشته را بیشتر پوشش دادیم.

 او افزود: کارگروهی تشکیل دادیم و معضلات شهریور ماه سال ٩٥ را بررسی کردیم و در شورای ترافیک این استان این موارد مطرح و برای آن برنامه ریزی شد و کلیه دستگاه ملزم به اجرای آن شدند.همچنین از طریق رسانه های بومی و محلی، نسبت به اطلاع رسانی و توصیه مدام به مسافران عزیز استان گیلان اقدام کردیم.

رئیس پلیس راه استان گیلان ادامه داد: قبل از شروع طرح، نسبت به مشخص کردن نقاط حادثه خیز استان گیلان اقدام کردیم و با همیاری همکاران مان در راهداری استان، ابتدا نسبت به آشکارسازی نقاط حادثه خیز و سپس نسبت به رفع نقایص آن اقدام شد. همچنین در زمان هایی که ایجاد محدودیت ترافیکی در استان لازم بود، خصوصا زمان تعطیلات آخرهفته و تعطیلات مناسبت ها، اقدام به پیش بینی و اعمال محدودیت ترافیکی برای وسایل نقلیه حامل بار، به جز مواد سوختی و فاسدشدنی در محور رشت-قزوین و آستارا-تالش کردیم.

سرهنگ محمدپور افزود: همچنین برای ناوگان مسافربری( خصوصا اتوبوسرانی) که بیشتر کنترل می شوند و یکی از دغدغه های پلیس راه کشورند، به همکاران آموزش های ویژه داده شد تا بتوانند در پاسگاه ها با استفاده از سپهتن که یک ابزار نوین است بتوانیم ناوگان مسافربری را کنترل کنیم که باعث حوادث ناگوار نشوند.

رئیس پلیس راه استان گیلان در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در روزهای باقیمانده بتوانیم شاهد کاهش کشته های تصادفات تابستان امسال باشیم.

رییس پلیس راه استان گیلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر