کد خبر: 538559 A

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران:

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: بی‌حرکتی در سطوح مختلف جامعه از کودکان تا بزرگسالان، علت عمده بیماری‌های غیر واگیر از جمله سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های عضلانی اسکلتی در ۲ دهه آینده خواهد بود.

به گزارش ایلنا، محمدعلی محسنی بندپی رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در همایش ملی استئوآرتریت که در اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: بی‌حرکتی در سطوح مختلف جامعه از کودکان تا بزرگسالان علت عمده بیماری‌های غیر واگیر از جمله سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های عضلانی اسکلتی و ... در ۲ دهه آینده خواهد بود.

وی افزود: بر طبق گزارش کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی، ۲۶ درصد افراد ۱۸ تا ۶۰ سال از نظر علمی از تحرک کافی برخوردار نیستند و آمار داخل کشور نشان می‌دهد که این بی‌حرکتی در ایران به ۳۹ درصد می‌رسد.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران ادامه داد: بی‌حرکتی و تغذیه نامناسب باعث شده است تا تقریباً از هر ۲ زن ایرانی و هر ۳ مرد ایرانی، یک نفر از اضافه وزن رنج ببرد که اگر پیشگیری در دستور کار سیاست‌گذاران نظام سلامت کشور قرار نگیرد به زودی شاهد اتفاقات ناگواری در این زمینه خواهیم بود.

محسنی بندپی ضمن درخواست توجه بیشتر مسئولان به بیماری‌های عضلانی اسکلتی اعلام کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده، هزینه ناشی از این بیماری‌ها تقریباً با بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها برابر است و شایسته است با عنایت به کمبود اعتبارات در نظام سلامت و تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی، پیشگیری از این بیماری‌ها به طور جدی‌تری در دستور کار قرار گیرد.

وی با مثبت خواندن افزایش طول عمر در ایران که خود شاخصی برای بهبود شرایط بهداشت و درمان کشور است، اضافه کرد: تشخیص سریع بیماری‌ها و مداخله به هنگام باعث طول عمر بیشتر افراد خواهد شد که در حال حاضر حدود ۸ درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند و در سال ۱۴۲۹ این عدد به ۲۵ درصد یعنی سه برابر خواهد رسید.

محسنی بندپی ضمن تشکر از وزارت بهداشت بیان داشت: ما جهت برنامه‌ریزی و پیشگیری از عوارض هزینه‌بردار سالمندی فقط ۳۰ سال برای ۳ برابر شدن جمعیت سالمندی کشور فرصت داریم و این در حالیست که در کشورهای پیشرفته از جمله فرانسه، سوئد و امریکا بین ۱۰۰تا ۱۲۰ سال برای مقابله با این امر و مشکلات ناشی از دو برابر شدن جمعیت سالمندی فرصت داشتند.

وی ضمن اعلام آمادگی انجمن فیزیوتراپی ایران جهت هر گونه همکاری با وزارت بهداشت در این زمینه، خواستار تغییر نگرش مسئولان به نقش جامعه توانبخشی به ویژه فیزیوتراپی در مقابله با بیماری‌های غیرواگیر شد و گفت: امروز حضور همکاران گروه توانبخشی در هر سه سطح ارائه خدمات بهداشتی ـ درمانی مورد توجه است و حضور فیزیوتراپیست‌ها در خط اول ارائه خدمات بهداشتی ـ درمانی یا Primary Health Care به عنوان یکی از راه‌حل‌های اساسی جهت مقابله با بیماری‌های غیر واگیر و کاهش هزینه‌های پدیده سالمندی است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی با درخواست توجه مسئولان به مسئله پیشگری اظهار کرد: نقش فیزیوتراپیست‌ها در کاهش اختلالات عضلانی اسکلتی عصبی، بسیار مهم است و پیشگیری بر درمان مقدم است.

رییس انجمن فیزیوتراپی محمد علی محسنی بندپی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر