کد خبر: 538955 A

رئیس شورای شهر در آیین نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی:

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: امیدواریم با حضور آقای نجفی شهردار تهران که ۱۰ سال سابقه وزارت آموزش و پرورش را دارند بتوانیم در قالب مواد قانونی کمک های شایانی به ویژه در حوزه حمل ونقل به مدارس داشته باشیم.

به گزارش ایلنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران با حضور در مدرسه "کودکان استثنایی تراب" زنگ آغاز سال تحصیلی را به صدا درآوردند. محسن هاشمی (رییس شورای اسلامی شهر تهران)، حسن خلیل‌آبادی، مجید فراهانی و مرتضی الویری از اعضای شورای شهر و مصطفی سلیمی (شهردار منطقه ۳) در این مراسم حضور داشتند.

محسن هاشمی در ابتدای این مراسم آغاز سال تحصیلی را به دانش‌آموزان تبریک گفت و تقارن این ایام با ایام محرم و ایام دفاع مقدس را یک توفیق الهی دانست.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: آغاز سال تحصیلی گرچه مصادف با نخستین روز پاییز است اما بهار علم و دانش محسوب می‌شود. در این بهار دانش آموزان که شکوفه‌های زیبایی ایران زمین هستند با حضور در مدارس و یادگیری علم رو به شکوفایی گام برمی‌دارند، بار اصلی این شکوفایی بر دوش معلمان گرانقدر است که از شریف‌ترین اقشار جامعه به شمار می‌آیند.

وی افزود: امسال همزمانی آغاز سال تحصیلی با محرم و ایام گرامیداشت سالار شهیدان و همچنین هفته دفاع مقدس، فرصتی است برای نزدیکی و پیوند علم و ارزش‌های جامعه و همراهی تخصص و اخلاق.

هاشمی در ادامه ذکر دو نکته را خطاب به دانش آموزان و معلمان ضروری دانست و اظهار داشت: به عنوان خدمتگزاری کوچک در شورای اسلامی شهر تهران و از طرف بزرگ‌مردی که دیگر در میان ما نیست ولی قلبش تا لحظه‌ی آخر برای ایران و ایرانیان به ویژه شما دانش‌آموزان و معلمان عزیز می‌تپید دو نکته را یکی خطاب به دانش آموزان و دیگری خطاب به معلمان عرض می‌کنم.

محسن هاشمی رفسنجانی خطاب به دانش آموزان گفت: دانش آموزان عزیز و فرزندان گرانقدر ایران زمین، امروز شما با پدران و مادران خود و حتی همسالان شما در دهه‌های قبل، تفاوت‌های چشمگیری دارید، پیشرفت فن‌آوری و شبکه‌های ارتباطی موجب شده است تا اطلاعات و دسترسی‌های شما به اطلاعات بسیار سهل و آسان‌تر از گذشته شود و این دسترسی می‌تواند شما را بر جریان همه حوزه‌ها دهکده جهانی قرار دهد. شما دانش آموزان عزیز می‌توانید از طریق این شبکه‌ها از وضعیت سایر کشورها و جوامع مطلع شوید، کشورهای توسعه یافته که پیشرفته‌تر از ما هستند و کشورهای جهان سوم که عقب‌تر از ما هستند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر با دقت وضعیت سایر کشورها را بررسی کنید می‌بینید که پیشرفت هر کشوری تابع وضعیت آموزش و پرورش در آن جامعه است، در کشورهای توسعه یافته در نظام آموزشی دانش‌آموزان با انگیزه و شوق تحصیل می‌کنند. پس شما هم اگر می‌خواهید که کشورتان در آینده به کشورهای توسعه یافته بپیوندد، باید قلب و موتور محرکه این پیشرفت باشید. پس خود را باور داشته باشید ،اجازه ندهید یاس و ناامیدی به درونتان راه یابد. آینده این سرزمین در دست شماست.

هاشمی همچنین خطاب به معلمان گفت :فرهنگیان به لحاظ کمی و کیفی مهمترین قشر از کارمندان دولت هستند که شاید کم‌ترین بهره‌مندی را از امکانات دارند. در شهر تهران بیش از ۵۳ هزار فرهنگی وجود دارد که بیش از ۳۶ هزار نفر در آموزش و ۱۶ هزار نفر در بخش اداری فعالیت دارند که وظیفه آموزش بیش از یک میلیون و ۱۴۰ هزار دانش‌آموز را برعهده دارند. توجه به تغییرات شیوه‌های آموزشی و استفاده از از روش‌های نوین و عبور از برداشت‌های کلیشه‌ای می‌تواند بهره‌وری و بازدهی شیوه‌های نوین آموزشی را افزایش دهد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان ساخت: مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری را به خصوص با حضور دکتر نجفی در مسئولیت شهرداری که در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده داشت آماده تعامل و خدمت رسانی به بخش آموزش و پرورش خواهد بود. امیدواریم با حضور آقای نجفی شهردار تهران که ۱۰ سال سابقه وزارت آموزش و پرورش را دارند بتوانیم در قالب مواد قانونی کمک‌های شایانی به ویژه در حوزه حمل‌ونقل به مدارس داشته باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به مدارس دانش آموزان استثنایی افزود: در تهران حدود ۴ هزار مدرسه و واحد آموزشی داریم که حدود ۵۵ درصد آن دولتی و ۳۵ درصد غیر انتفاعی، نمونه دولتی و شاهد است. دانش‌آموزان مدارس غیرانتفاعی کمتر از ۱۰ درصد کل دانش آموزان شهر تهران هستند. در بخش آموزش استثنایی نیز حدود ۵۵۰۰ دانش‌آموز به همراه ۱۲۰۰ فرهنگی در شهر فعالیت دارند. پوشش کودکان استثنایی در کل کشور به ۱۳۰ هزار نفر رسیده است. حضور در حوزه تعلیم و تربیت و به ویژه دانش آموزان استثنایی یک توفیق است که خداوند به هر کس نمی‌دهد، زیرا کار پیچیده‌ای است و این افراد انگیزه بیشتری دارند زیرا با آگاهی این امر را به عهده گرفته‌اند، خوشبختانه گفته شده است که بودجه برای این موضوع مهم ۳ برابر شده است.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد مدیریت یکپارچه شهری تاکید کرد و اینکه با این مهم خدمات آموزشی بهتری به شهروندان ارائه خواهد شد.

وی در این راستا اظهار داشت: بخشی از وظایف حاکمیت ملی مطابق برنامه سوم توسعه می‌بایست به حاکمیت محلی یعنی شوراها واگذار شود. نظیر حوزه آموزش و پرورش. مطابق برنامه می‌بایست ۲۳ وظیفه شورای عالی اداری ذیل ماده ۱۳۶ برنامه سوم از دولت به شوراها واگذار شود که امیدواریم در همکاری فی مابین مدیریت شهری و دولت این مهم در این دوره محقق شود و در حوزه فرهنگیان گشایشی ایجاد شود. در کشورهای توسعه یافته مدیریت یکپارچه شهری بستری را فراهم کرده تا مدیریت شهری در خدمت آموزش پرورش باشد تا ارائه خدمات آموزشی برای شهروندان تسهیل گردد که امیدواریم این اتفاق به زودی برای نظام آموزش و پرورش ما نیز محقق شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر