کد خبر: 543754 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ما معتقد هستیم از عواملی که باعث توسعه روستاها می‌شود بهداشت است که این امر بهداشت محیط، کار و کارگاه‌ها، بهداشت خانواده از واکسیناسیون تا عوامل پیشگیرانه و دسترسی آسان به دارو و درمان را شامل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدحسن قاضی زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در چهارمین همایش ملی نخبگان روستایی و عشایر اظهار کرد: در دنیای مدرن امروز زیباترین سبک زندگی عشایری است و کشور ما با قدمت طولانی یکی از جلوه‌های زیبای زندگی بشر را دارد که نزدیک به 30 استان کشورمان شاهد حضور عشایر هستند.

وی افزود: یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی عدالت اجتماعی بود و ضرورت داشت که به روستاها امکانات فرستاده شود بدون تعارف عرض می‌کنم جمعیت روستایی در اوایل انقلاب 70 درصد و جمعیت شهری 30 درصد بود اما در حال حاضر 11 میلیون نفر حاشیه نشین در اطراف شهرها ساکن شده‌اند که این افراد همه از روستاها به سمت شهر مهاجرت کرده‌اند.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: امیدواریم این اقدام میمون و مبارک که در دولت یازدهم شروع شد و یک روز را به نام روستا و عشایری نامگذاری کردند فرصت مناسبی برای توجه و تجلیل این جامعه مهم کشور باشد. امیدواریم چنین روزی باعث شود تا توجه ویژه‌ای به این عزیزان شود.

وی افزود: در وزارت بهداشت ما معتقد هستیم از عواملی که باعث توسعه روستاها می‌شود بهداشت است که این امر بهداشت محیط، کار و کارگاه‌ها، بهداشت خانواده از واکسیناسیون تا عوامل پیشگیرانه و دسترسی آسان به دارو و درمان را شامل می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با خانه‌های بهداشت در روستاها خاطرنشان کرد: در روستاها خانه‌های بهداشت بالغ بر 3500 تا 4000 خانه بهداشت نوسازی، بازسازی و ساخته شد. پروژه‌های بسیاری در سیستان و بلوچستان در دست اجرا است و برخی از آنها هم بهره‌برداری شده است.

وی افزود: در حاشیه شهرها برای 11 میلیون نفر دفترچه بیمه تهیه کردیم که متاسفانه با دفترچه های روستائیان و عشایر متفاوت است. از دفترچه روستائیان در شهر نمی‌توان استفاده کرد اما برای حاشیه نشینان در شهر هم قابل استفاده است. 22 میلیون نفر جمعیت تحت پوشش بیمه روستایی هستند و بیش از 50 درصد پزشک خانوار در روستاها سامان داده شده‌اند.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد:‌اقدامات وسیعی در شهرهای 20 هزار نفر و کمتر از آن انجام شد داروها به بیش از 400 قلم افزایش پیدا کرد و خانه‌های بهداشت سامان یافتند.

وزیر بهداشت، درمان و آ‌موزش پزشکی کشور تاکید کرد: ما باید باور داشته باشیم که محور توسعه پایدار انسان سالم است عقل سالم در بدن سالم است برای پیشرفت جامعه باید جامعه سالم داشته باشیم.

وی افزود: ما باید به پیشگیری توجه کنیم و دولت هم موظف است افرادی را که به درمان نیاز دارند درمان کنند.

قاضی زاده هاشمی در رابطه با کشاورزی و دامپروری تصریح کرد: ما اگر به کشاورزی و دامپروری بیشتر توجه می‌کردیم آن را به سوی صنعتی شدن پیش می‌بردیم اکنون بسیار پیشرفته تر بودیم. اگر این روستائیان نبودند انقلاب دوام پیدا نمی‌کرد چه در زمینه تولید و چه در زمینه دفاع از کشور.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور در پایان اظهار کرد: راه نجات روستاهای ما توجه بیشتر به روستاها و کشاورزی است امیدوارم مسئولین کشور توجه بیشتری به روستاها داشته باشند ما در دانشکده پزشکی و در راستای استفاده از استعداد روستائیان 30 درصد را به مناطق محروم و روستایی اختصاص دادیم که امیدواریم همچنان که وعده داده شده برای عشایر و روستائیان قدم‌های خوبی برداشته شود.

وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر