کد خبر: 547651 A

حق‌شناس مطرح کرد:

یک عضو شورای شهر تهران در تذکری در صحن شورای شهر تهران گفت: دیوارکشی مقابل ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی بدون هماهنگی و اطلاع شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد جواد حق شناس در صحن علی شوری اسلامی شهر تهران گفت: وضعیت میدان بهارستان، دیواره جبهه غربی ساختمان مجلس و طرح توسعه مجلس شورای اسلامی بررسی شده است.

وی افزود: میدان بهارستان یکی از ارزشمندترین فضاهای شهری تهران است. از نظر تاریخی فضای این میدان باقیمانده اندکی از باغ تاریخی نگارستان است. بدنبال تحولات سیاسی صدر مشروطه و با توجه به قرارگیری ساختمان مجلس شورای ملی دوران مشروطیت در جبهه شرقی این میدان، طی یک قرن گذشته بخش بسیار مهمی از وقایع سیاسی کشورمان در این میدان شکل گرفته است.

حق شناس گفت: همین وقایع، این میدان را از میراثی متعلق به شهروندان تهرانی، به فضایی شایسته حفظ و نگهداری برای تمامی ایرانیان تبدیل کرده است. به پیشنهاد مجلس شورای اسلامی در مردادماه سال نود و پنج، همزمان با روز ملی مشروطه فضای این میدان شامل جداره ها و کف، توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت ملّی رسیده است.

وی افزود: علاوه بر نقش تاریخی میدان، بخش مهمی از شبکه و بار ترافیکی قلب پایتخت از طریق این میدان توزیع می‌شود.

حق شناس گفت: طی چند سال گذشته مجلس محترم شورای اسلامی با هدف ارتقای شرایط امنیتی محدوده، اقدام به انجام اموری در فضای میدان بهارستان و معابر پیرامونی آن نموده که به نظر می‌رسد‌، ادامه آنها لطمات جبران ناپذیری به ماهیت تاریخی این محدوده وارد می‌کند.

وی افزود: در این خصوص مسائلی مطرح است.نخست؛ احداث ابنیه بلند مرتبه در بخشهای شرقی و جنوبی  محوطه مجلس شورای اسلامی که در طراحی معماری این ابنیه علی رغم ارزشهای ملی و بین المللی مجلس شورای اسلامی و قرار گیری در مجاورت آثار تاریخی با ارزش همچون مدرسه‌ی عالی شهید مطهری و مسجد سپه سالار، حفظ ارزش‌های فضایی معماری ایرانی و اسلامی رعایت نشده است.

وی افزود: دوم؛ تملک املاک شهروندان در فضا و املاک پیرامون محوطه فعلی مجلس شورای اسلامی که به نظر می‌رسد در صورت ادامه‌ی این روند و بنا بر آثار ترافیکی ناشی از این مسئله، پاره ای از معابر پیرامونی مجلس شورای اسلامی و میدان بهارستان از جمله خیابان فداییان اسلام  دچار بار سنگین ترافیکی خواهد شد.

حق شناس گفت: سوم؛ ایجاد محدودیت تردد در خیابان مردم که طرفین این معبر توسط ابنیه در دست احداث محصور شده است، لیکن این خیابان از نظر حقوقی کماکان شارع عام تلقی می‌شود.

وی بیان داشت: چهارم؛ ایجاد دیواره آجری در مقابل درب ورودی ساختمان مجلس شورای ملی دوران مشروطه، و مسدود نمودن محور ورودی و سیمای شهری این بنا که برای این اقدام بخشی از معبر پیاده رو جبهه غربی اراضی مجلس تصرف شده است.

عضو شورای شهر بیان داشت: با توجه به بازدید به عمل آمده در طی روز گذشته توسط اینجانب،  مهندس سالاری رئیس محترم کمیسیون شهرسازی و معماری و  آقای نظری عضو محترم کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران به همراه شهردار محترم منطقه دوازده، موارد ذیل باید در دستور کار شورای محترم شهر تهران، ری و تجریش و سایر نهادهای مسئول قرار گیرد.

حق شناس گفت: اول لازم است بر اساس مقررات موضوعه، طرح توسعه مجلس شورای اسلامی و برنامه های آتی طرح در اختیار شورای اسلامی شهر تهران قرار گیرد. انتظار می‌رود این طرح با توجه به اقدامات بزرگ و گسترده کالبدی، توسط شورای عالی معماری و شهرسازی بررسی گردد و مصوبات احتمالی آن در اختیار شورای شهر تهران قرار گیرد.

وی افزود: قدم دوم این اینکه انسداد و محدودیت تردد شهروندان در خیابان مردم مرتفع گردد. بر اساس اطلاعات اولیه، تردد چند خط از شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از این معبر انجام می‌شده، که مسیر این خطوط اجباراً تغییر یافته است.

وی گفت: در قدم بعدی اجرای دیواره مقابل ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی بدون هماهنگی و اطلاع شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صورت پذیرفته و در این خصوص اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران هم اعتراضیه‌ای صادر کرده، شایسته است، اسناد و مدارک مرتبط با طراحی معماری این دیوار، سریعاً در اختیار سازمانهای مذکور قرار گیرد تا انطباق آن با ارزش‌های فضایی و تاریخی میدان بررسی گردد.

شورای شهر شهرداری شهرداری تهران گردشگری استان مجلس شورای ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر