کد خبر: 547743 A

معاون بهداشتی وزارت بهداشت:

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: ۱۰ درصد افراد شاغل در محیط کار به دلیل افسردگی به مرخصی استعلاجی می ‌وند و زنان شاغل ۱۰ درصد بیشتر از مردان شاغل افسردگی دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا رئیسی؛ معاون بهداشتی وزارت بهداشت در نشست خبری پیش از ظهر هفته سلامت روان با اشاره به طرح تحول سلامت و تاثیر آن در حوزه سلامت روان گفت: از آغاز طرح تحول سلامت، بیش از ۱۳۰۰ نفر کارشناس بهداشت روان به نظام شبکه در سراسر کشور اضافه شده‌اند، این افزایش نیروی انسانی تاثیر زیادی در ارتقای سلامت روان جامعه گذاشته است. در همه دنیا نیز مهم‌ترین استراتژی مسئله سلامت، سلامت روان جامعه است که از همین رو وزارت بهداشت این موضوع را به جد پیگیری می‌کند.

او ادامه داد: وزارت بهداشت توانمندسازی در حوزه سلامت روان را در دستور کار قرار داده است، توانمندسازی یعنی یک فرد در حالت‌های مختلف بتواند کیفیت زندگی خود را حفظ کند. هر شخصی باید نقش خود را در جای خود درست ایفا کند و کیفیت رفتاری را حفظ کند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه محیط کار افراد یکی مهم‌ترین مکان‌هایی است که می‌تواند بر سلامت روان آنها تاثیر بگذارد، افزود: به کار بردن رنگ‌ها در محیط کار نیز می‌تواند در بهداشت روان تاثیر داشته باشد و مهم‌ترین برنامه‌های حوزه محیط کار، آموزش بهداشت کاران محیط کار در راستای غربالگری است.

رئیسی درباره اقدامات وزارت بهداشت در این راستا گفت: بهداشت کاران در کارخانه‌ها یا مکان‌هایی که ۵۰۰ نفر جمعیت دارد، مستقر هستند. آموزش بهداشت کاران در برنامه‌های ما وجود دارد، هم‌چنین در ارتباط با افزایش ۱۳۰۰ کارشناس بهداشت روان، اهدافی را دنبال می‌کنیم و این افراد را به سطح اول پیشگیری منتقل کردیم که مورد توجه سازمان جهانی بهداشت نیز قرار گرفت.

او افزود: مهم‌ترین سرمایه هر جامعه نیروی انسانی آن است، بیش از ۵۰ میلیون نفر در کشور در گروه سنی بالای ۱۵ سال هستند، که از این تعداد ۳۸ درصد شاغل هستند.۱۰ درصد افراد شاغل در محیط کار به دلیل افسردگی به مرخصی استعلاجی می روند و زنان شاغل ۱۰ درصد بیشتر از مردان شاغل افسردگی دارند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: فردی که در محیط با نشاط و سرزنده فعالیت می‌کند، دارای راندمان و بهره‌وری بالاست. ارتباط مدیر با کارکنان و کارکنان با همدیگر، امنیت شغلی، میزان ‌حقوق و مزایای سازمانی هر فرد، از عوامل موثر بر سلامت روان در محیط کار است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر