کد خبر: 547815 A

در جلسه شورای شهر مطرح شد:

در جلسه امروز شورای شهر تهران افزایش پاداش خوش حسابی از 23 درصد به 35 درصد رای نیاورد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در چهاردهمین جلسه شورای شهر تهران لایحه اصلاحیه بند یکم مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران که در جلسه دوازدهم یک فوریت آن به تصویب رسیده بود رد شد.

بر اساس این لایحه، صاحبان واحدهای تجاری و اداری که بر اساس ضوابط و مقررات ذیربط اقدام به تثبیت واحدهای اداری و تجاری می‌کنند در صورتی که نسبت به پرداخت بدهی خود تا پایان دیماه به صورت صرفا نقدی به حساب خزانه شهرداری تهران مبادرت کنند نسبت به وجه واریزی این دوره مشمول 35 درصد پاداش و جایزه خوش حسابی می‌شوند و این جایزه نسبت به وجوه واریزی طی  دوره زمانی ابتدایی بهمن ماه 96 تا پایان فرودرین 97 معادل 30 درصد محاسبه و اعمال می‌شود.

لازم به ذکر است که پیش از این پاداش جایزه خوش حسابی مشمول 23 درصد پاداش می‌شد.

این لایحه که توسط معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران به شورا ارسال شده بود در راستای افزایش درآمدهای شهرداری برای تسهیل و کاهش شیب تغییرات عوارض محاسبه شده ناشی از تغییر نرخ‌های قبلی به نرخ‌های جدید و پیشگیری از اثرات شوک ناگهانی به بازار املاک و مستغلات با هدف اعمال نرخ‌های ترجیهی طی دوره شش ماهه بود.

در ابتدای جلسه مکارم، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران به دفاع از این لایحه پرداخت و افزایش پاداش بخشودگی تا 35 درصد را موجب بهبود بازار ساخت و ساز در تهران عنوان کرد. با این حال سالاری در مخالفت با افزایش پاداش بخشودگی تا 35 درصد گفت: به نظر من این لایحه با روح بخشنامه دوم آقای نجفی مغایرت دارد و نباید کسانی که تخلف می‌کنند و به آرای ماده 100 متعهد نیستند پاداش و جایزه بگیرند.

با این حال حسن رسولی عضو کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان موافق این طرح با تاکید بر اینکه خود شهردار تهران که بخشنامه ضد فساد را صادر کرده این لایحه را به شورا فرستاده است گفت: این مصوبه با بخشنامه شهردار هیچ مغایرتی ندارد و 25 درصد تخفیف خوش حسابی با این 35 درصد از یک جنس نیست.

او ادامه داد: شورای پنجم مبارزه با تخلف را در دستور کار خود دارد و این تخفیف‌ها باید بر اساس قوانین و آیین‌نامه ها اعمال شود و نجفی به منظور جلوگیری از دلال‌بازی دوفوریت این مصوبه را ارائه کرده است.

با این حال محمود میرلوحی عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان مخالف طرح با تاکید بر نبود عدم تعادل میان درآمدهای شهرداری و ناپایداری در درآمدها گفت: شهرداری مشکل جدی دارد فروش املاک تمام شده است و فروش تراکم منتفی است و منبعی وجود ندارد.

او با اشاره به جدولی که شامل موارد تخفیف می‌شود گفت: در این جدول بحث تراکم، تغییر کاربری و جرائم ماده 100 وجود دارد این جدول باید ملغی شود مورد داریم که اعلام کرده، 20 هزار متر تخلف داشته‌اند به نظر من با این مصوبه راه را برای تخلف باز می‌کنیم.

او ادامه داد: مردم تهران باید برای حفظ شهر و زیبایی‌های آن هزینه کنند، همان طور که آقای نجفی دیروز در نشست خود اعلام کردند مردم طبقه ثروتمند باید در حفظ شهر شریک شوند دیگر نمی‌توانیم دیوارهای شهر را جابجا کنیم.

این عضو شورای شهر در ادامه پیشنهاد داد به نظر من باید به جای رویکرد تشویقی رویکرد تنبیهی داشته باشیم و اگر متخلفان در مدت معین پول‌ها را واریز نکردند درصد تخفیف به جای افزایش ، کاهش یابد.

در ادامه افشین حبیب زاده معاون نظارت شورای شهر در موافقت با این طرح گفت: دوستانی که نگران هستند می‌توان با اضافه کردن تبصره ، مشکلات و نگرانی‌های این مصوبه را حل کرد برای مثال می‌توان تخفیف به واحدهایی داد که مقررات ملی ساختمان و موارد ایمنی را رعایت کرده‌اند.

سالاری که پیش از این در مخالفت با طرح صحبت کرده بود، گفت: من با پیشنهاد آقای حبیب زاده موافق هستم و اگر مقررات ملی ساختمان و سازمان آتش نشانی تایید کنند و پارکینگ نیز تامین شود من نیز با طرح موافق هستم.

با این حال اعطا عضو کمیسون معماری و شهرسازی در مخالفت با طرح، گفت: تثبیت به معنای اقدام بر خلاف اصول است. به نظر من اگر قبول داریم باید رویه عوض شود لازم است از جایی شروع کنیم.

خلیل آبادی نیز در مخالفت با طرح گفت: این طرح می‌گوید شما تخلف کنید اما چون نیاز به پول داریم پول تخلفتان را بعدا پرداخت کنید.

در انتها کلیات این لایحه به رای گذاشته شد، اما فقط 8 رای موافق آورد و از دستور جلسه شورا خارج شد.

در انتها محسن هاشمی رئیس شورای شهر خطاب به مکارم معاون اقتصادی و مالی شهرداری گفت:  شرمنده‌ام آقای مکارم رای نیارود.

شورای شهر جلسه شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر